Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Pożegnanie z Mleczną Drogą

utworzone przez | paź 15, 2015 | Foto Blog | 2 Komentarze

Kilka dni (a przede wszystkim nocy) spędziłem w Bieszczadach prowadząc warsztaty fotografii nocnej „ Pod Strzechą z Gwiazd”.  Tym razem miałem problemy z pogodą. Niestety niebo nad górami było zachmurzone.  W poszukiwaniu czystego od chmur nieba podróżowaliśmy na północ w kierunku Pogórza Przemyskiego. Udało się i zrealizowałem cały program warsztatów zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej.

Całe szczęście, że są teraz cyfrowe prognozy pogody, które mogą wspierać nasze fotograficzne plenery. Sama nazwa prognozy wskazuje, że są one orientacyjne i na ogół sprawdzają się na zaledwie kilka godzin przed planowanym terminem fotograficznej sesji. Jak wynika z mego doświadczenia prognoza wydana na około 3-4 godzin przed wyjściem w teren może zawierać prawdziwe informacje. Kiedy fotografuję w Polsce na ogół posługuję się stroną meteo.pl i zawartymi tam przewidywaniami. Mam do niej dystans i wiem, że może posłużyć jedynie jako sugestia. Tym niemniej w przypadku moich warsztatów zasugerowała dobre rozwiązania.  Wprawdzie okolice w których fotografowaliśmy było nieco bardziej oświetlone sztucznym światłem niż słabo zamieszkane Bieszczady, ale nie wpływało ono drastycznie na liczbę widzianych gwiazd. Nawet odrobinę pomogło w ciekawym oświetleniu cerkwi w Posadzie Rybotyckiej.

Powoli kończy się możliwość obserwowania i fotografowania centrum Drogi Mlecznej. Zniknie ono z naszych oczu na kilka zimowych miesięcy i zacznie się znowu pojawiać dopiero w końcówce lutego. Jednak wszyscy miłośnicy fotografii nocnej nie powinni się za bardzo martwić. Czekają nas jeszcze bardzo ciekawa zdarzenia np. najbliższa pełnia księżyca 27 października (z dość dużą tarczą) oraz roje meteorów: 21 października maksimum meteorów z roju Orionidów, a potem około 17 listopada z roju Leonidów i 14 grudnia z roju Geminidów (z liczbą meteorów większą niż ta przypisywana Perseidom) .

Wprawdzie zimno nie sprzyja tak spektakularnym imprezom jakim było np. tłumne obserwowanie Perseidów w Warszawie, ale meteory lecące przez zimowe niebo wyglądają wspaniale. Najlepiej jednak robić to w niewielkiej ekipie oraz podczas chłodnej i bezchmurnej nocy. Trzeba się jedynie do tych obserwacji bardzo dobrze przygotować. Przede wszystkim jak wspomniałem należy wybrać miejsce pozbawione silnego sztucznego oświetlenia. Nie może to być wielkie miasto itp. Trzeba się także solidnie ubrać oraz zaopatrzyć w coś do siedzenia np. składane krzesełka (albo wręcz plażowe leżaki) , koce i termos z gorącą herbatą.  Meteory będą widoczne przede wszystkim na kilka godzin przed świtem 22.10. ponieważ Orion będzie wówczas dosyć wysoko na niebie. Jednak nie będzie ich zbyt wiele zaledwie 10-20 na godzinę.

Mleczna Droga nad chorwacką wyspą Pag. fot. Marek Waśkiel
Panorama złożona z 9 ujęć.
Jedno ujęcie: ISO 3200, f/ 3.2, 30 s, 14 mm, Nikon D800, statyw, wężyk.

Fotografowanie takich zjawisk wymaga jeszcze kilku ważnych przygotowań ale o nich napiszę w kolejnej blogowej notatce.

Marek Waśkiel

 

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 15 października 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.