12 najciekawszych miejsc do fotografowania rozlewisk Narwi i Biebrzy

Wiosenne rozlewiska Narwi i Biebrzy są niebywale fotogeniczne. Najpiękniejszy czas na wyprawę z aparatem zaczyna się w połowie marca i trwa nieomal do końca kwietnia. Mnóstwo ciekawych tematów przyciąga z roku na rok coraz więcej osób, jednak nadal jest tu wiele miejsc zapewniających komfort samotnego fotografowania. W blogu proponuję 12 miejsc wartych odwiedzenia podczas wyprawy na rozlewiska Narwi i Biebrzy.

Należy pamiętać, że fotografowanie w Biebrzańskim Parku Narodowym jest w zasadzie możliwe wyłącznie z ogólnie dostępnych dróg i szlaków turystycznych. Osoby zwiedzające Park muszą wykupić bilet wstępu. Jeżeli jednak komuś zależy na fotografowaniu np. żyjących w Parku zwierząt sugeruję skorzystanie z usług licencjonowanych przewodników posiadających uprawnienia do prowadzenia wycieczek. Szczególnie tych, którzy wiedzę przewodnicką łącza z pasją fotografowania. Wówczas nie tylko zaprowadzą w najciekawsze miejsca. Pomogą także w łatwiejszym uzyskaniu niezapomnianych kadrów. Dane kontaktowe takich przewodników najłatwiej jest uzyskać w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Wschód słońca nad Narwią w okolicach wsi Strękowa Góra

Sam na wiosenne fotografowanie najczęściej wybieram okolice Wizny, ponieważ tam woda rozlewa się rzeczywiście bardzo szeroko i jest po prostu pięknie. Biebrza wpada w tym miejscu do Narwi i razem tworzą wielkie i malownicze rozlewisko. Najlepiej widać je z: Góry Strękowej nad Narwią, z dawnych wałów grodziska w miejscowości Ruś nad brzegiem Biebrzy oraz szosy do Grądów Woniecko. Przyznaję, że nie lubię ograniczeń dla fotografów wynikających z zasięgu parków narodowych, dlatego staram się fotografować w miejscach, które nie są objęte parkowymi restrykcjami. Można tu wędrować, przystawać i fotografować w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Dlatego bywam częstszym gościem w Dolnie Narwi niż Dolinie Biebrzy i Biebrzańskim Parku Narodowym.

Rozlewiska Narwi i Biebrzy z Góry Strękowej
(nie uciekajcie z niej zaraz po zachodzie słońca, wszystko co najpiękniejsze widać ok. 30 minut potem)

Pogoda wiosną w Polsce północno-wschodniej bywa bardzo zmienna i kapryśna. Na przestrzeni kilku dni będą zdarzały się godziny ciepłe i słoneczne oraz chłodne i ponure a mogą nadejść nawet kwietniowe opady śniegu. Warto się do takiej wyprawy dobrze przygotować, czyli po prostu dobrze ubrać, zaopatrzyć w solidne buty gumowe (polecam super kalosze polskiej firmy Demar – ja mam np. takie: lekkie, ciepłe i wygodne) , czapkę i rękawiczki. Z pewnością dokuczliwy bywa bardzo silny wiatr często wiejący przez otwarte przestrzenie doliny Narwi i Biebrzy. Zatem przyda się dobra nieprzewiewna kurtka.

Oto moje subiektywne propozycje na zwiedzanie i fotografowanie wiosennych rozlewisk.
Tak na dobry weekendowy początek. Kiedy już je odrobinę poznacie i polubicie rozlewiska Narwi i Biebrzy będzie czas na własne odkrycia. Czego bardzo Wam życzę!

1. Narew i Biebrza w okolicach Wizny. Mnóstwo wspaniałych punktów z licznymi panoramami, trasami do pieszych wędrówek i miejscami do obserwacji i fotografowania ptaków i innych zwierząt.
2. Panorama na rozlewiska z Góry Strękowej (polecam na zachód słońca) * patrz uwaga topograficzna niżej
3. Panorama na rozlewiska z grodziska w Ruś (polecam na wschód słońca)
4. Panorama z okolic mostu we wsi Strękowa Góra (wschód słońca) * patrz uwaga topograficzna niżej
5. Przeloty dzikich gęsi i innych wędrownych ptaków (np. batalionów), wiele miejsc chociaż najpiękniejsze kadry powstają z czatowni.
6. Zachód i wschód Słońca w okolicach Goniądza i Osowca.
7. Panorama rozlewisk Biebrzy z punktu widokowego w Goniądzu. Jako bonus możliwość obserwowania bocianiego gniazda…, które jest poniżej punktu widokowego.
8. Wędrówka znakowanymi szlakami pieszymi Biebrzańskiego Parku Narodowego (np. trasami zaczynającymi się przy leśniczówce Grzędy /rejon Czerwone Bagno/, albo Groblą Honczarowską /rejon Bagno Ławki/)
9. Poranny rejs stateczkiem „Biebrzyk” z Wizny albo spływ tratwą po Biebrzy (np. z Dolistowa do Wrocenia – dwie godziny w zupełności wystarczą!).
10. Carska Droga – klasyk dla początkujących, czyli przejazd autem, rowerem z możliwością wielu fotograficznych przystanków i spacerów, przy tej drodze np. wielu amatorów po raz pierwszy spotyka i fotografuje łosie. Najczęściej ta „poetycka” nazwa jest używana w odniesieniu do 33-km odcinka od mostu na Narwi w Strękowej Górze do skrzyżowania z drogą krajową nr 65 w miejscowości Osowiec.
11. Tykocin. Miasteczko położone nad Narwią. Najwięcej wody jest tu wczesną wiosną. Potem szybko opada na zmeliorowanych terenach wokół miasteczka. Polecam je na każdą porę roku jako wspaniałe miejsce na spacer, odwiedziny bardzo ciekawych zabytków m.in. kościół i synagoga (muzeum) oraz degustacji regionalnych potraw.
12. Droga wzdłuż Biebrzy z Dolistowa Starego do Mogielnicy z wizytą w Jagłowie ale to już jak woda opadnie, ponieważ ta gruntowa droga jest zalana i podczas wysokiego jej poziomu jest zamknięta.

*Uwaga topograficzna:
Góra Strękowa to punkt widokowy (góra nad Doliną Narwi) a Strękowa Góra to wieś położona nad Narwią przy moście na szosie wprowadzającej na Carską Drogę) oba miejsca pomimo prawie identycznej nazwy (przestawienie słów składających się na nią) nie leżą tuż obok siebie!

Mapka z oznaczeniem wymienionych wyżej punktów.

Gdzie się zatrzymać?
Oto sprawdzone przeze mnie miejsca, bardzo przyjazne fotografom, uzyskacie w nich mnóstwo praktycznych podpowiedzi:
Zagroda Kuwasy, http://www.zagrodakuwasy.pl/
Wiznaport, http://wiznaport.pl/
Agroturystyka Dolina Biebrzy, http://dolinabiebrzy.pl/
(tu pomogą Wam w organizacji spływu tratwą)
Rejs katamaranem pasażerskim po Narwi (z przewodnikiem): www.biebrzyk.pl

Tykocin od strony rzeki Narew.

Co i czym fotografować?
Tematów jest tu mnóstwo: fotografia krajobrazu, fotografia zwierząt tych dużych jak i w skali makro, roślin, życie małych miasteczek, festyny i imprezy lokalne. Fotografować warto każdym aparatem a najlepszy to ten, który akurat masz pod ręką. Preferuję lustrzanki, ponieważ pozwalają na dobór najbardziej optymalnych obiektywów. Oczywiście nieco inne obiektywy przydadzą się w fotografii dzikich zwierząt a inne do fotografii makro. Jednak jest to także związane z osobistymi preferencjami fotografa.

Do fotografii krajobrazu używam lustrzanki Nikona oraz 3 podstawowych obiektywów o różnych ogniskowych: zoom 14-24 mm, zoom 24-70 mm oraz zoom 70-200 mm. Ptaki i zwierzęta najczęściej fotografuję obiektywem 200-500 mm, natomiast makro obiektywem 105 mm o skali odwzorowania 1:1 (w makro bardzo ważna jest właśnie skala odwzorowania, a nie odległość z jakiej fotografujemy). Do większości swoich ujęć używam statywu oraz wężyka spustowego a czasami filtrów: polaryzacyjnego i tzw. obojętnie szarych. Fotografuję zapisując pliki w formacie RAW oraz „wywołuję” je w programie Lightroom (zapraszam na warsztaty z Lightrooma).

Marek Waśkiel

PS. Oczywiście zapraszam na swoje warsztaty fotografii krajobrazowej. Jeśli chcesz otrzymywać o nich informacje, zapisz się do mego newslettera wówczas otrzymasz mój fotograficzny poradnik “Chodzę sobie po Podlasiu”.

Lubisz fotografować?

POBIERZ MÓJ DARMOWY E-BOOK

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z DOLINY NARWI I BIEBRZY

 


Previous Image
Next Image

TO TEŻ JEST BARDZO CIEKAWE:

Author: Marek Waśkiel

Share This Post On

12 komentarzy

 1. Marku , to prawie wszystkie moje ukochane miejsca. Za każdym pobytem rozdarta jestem między obserwacjami ptaków i pięknem krajobrazu . Nie potrafię dokonać wyboru , ale z zapartym tchem oglądam Twoje obrazy (obrazy – nie zdjęcia ) i nieustająco podziwiam Twoje widzenie świata .

  Post a Reply
  • Bardzo się cieszę, że także lubisz Podlasie 🙂 dziękuję za miłe słowa.
   Pozdrawiam
   Marek

   Post a Reply
 2. Wielkie dzięki Marku za mapkę z opisem 🙂 Dzięki Twojej prezentacji zmobilizowałem się do wyjazdu, na który zbierałem się od ładnych paru lat 🙂 ale zawsze było pod górkę 😉
  Pozdrawiam 🙂

  Post a Reply
  • To ostatnie chwili Czarku, już wkrótce woda zejdzie i z rozlewisk mało co zostanie. Udanej wyprawy! Pozdrawiam 🙂 Marek

   Post a Reply
 3. Kiedy wschodzi i zachodzi słońce niebo nabiera przepięknych barw, które nadają krajobrazom klimat, pewnego rodzaju magię. Nie ma nic piękniejszego niż obserwacja świata właśnie w tych dwóch różnych porach dnia. Uwielbiam ten klimat i te kolory. Na pana zdjęciach zawsze te chwile są uchwycone w najpiękniejszych momentach. Podziwiam pana pracę za wytrwałość i za to że w tak piękny sposób przedstawia pan Polskę i to, co ma w sobie najpiękniejszego – przyrodę. Z niecierpliwością czekam na następne zdjecia 🙂

  Post a Reply
  • Dziękuję bardzo! Pozdrawiam 🙂

   Post a Reply
  • Proszę bardzo 🙂 Pozdrawiam!

   Post a Reply
 4. Witaj Marku 🙂
  Ekspozycja i kompozycja doskonałe 🙂
  Wielki Szacun Mistrzu 🙂
  POZDRAWIAM.

  Post a Reply
  • Dziękuję Bardzo Wojtku, cieszę się, że Ci się spodobały! Pozdrawiam! Marek

   Post a Reply
 5. Marku, bardzo Ci dziękuję za te zdjęcia, są przepiękne !
  Tak jak piszesz jest dużo wody w rzekach i rozlewiskach, trochę ptaków już przyleciało, jeszcze więcej będzie za tydzień, dwa i trzy. Są – łabędzie, bociany, żurawie, dzikie gęsi, dzisiaj widziałem pierwszą czajkę. Co do BPN to warto się zaopatrzyć w roczną kartę wstępu – 100 PLN. W narwiańskim nie ma takiej opcji (przynajmniej nie było jak pytałem).
  Wszystkim fotografującym życzę dużo szczęścia i dobrej pogody 🙂

  Post a Reply
  • Dzień dobry Włodku, dziekuję za dodatkowe informacje o karcie rocznej nie wiedziałem. Zapewne nie doczytałem ale dla często odwiedzających Park to ciekawa informacja. Do miłego zobaczenia na nadbiebrzańskich szlakach. Pozdrawiam. Marek

   Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *