12 porad dla fotografów krajobrazu

Oto zestawienie kilkunastu podpowiedzi dla osób pragnących lepiej fotografować krajobrazy. Proste wskazówki dotyczą tego, gdzie fotografować i jak wykorzystać światło w fotografii. Wskazuję na kilka akcesoriów fotograficznych np. filtry albo statyw, które będą bardzo pomocne. Namawiam też, aby fotografować zapisując pliki w RAW, dbać o ekspozycję oraz prawidłowo i precyzyjnie ustawiać ostrość. Przypominam jeszcze, że trzeba zadbać o kompozycję i … samego siebie! Więcej cennych wskazówek znajdziesz w moim e-booku “Chodzę sobie po Podlasiu”, warto go pobrać i przeczytać – jest bezpłatny!

Przed rozpoczynającym się na dobre wiosennym i letnim sezonem fotografii krajobrazowej, przygotowałem: 12 porad dla fotografów krajobrazu, które pomogą w robieniu ciekawszych zdjęć. Jeżeli rozpoczynacie swoją przygodę z fotografią krajobrazową, warto, abyście pamiętali, że istnieje kilka elementów, które niezawodnie pomagają w uzyskaniu dobrych kadrów. Podstawowe umiejętności każdego fotografa, dotyczące tego, jak ustawić czas, dobrać przesłonę i ISO, pozwalają na otrzymywanie jedynie poprawnych kadrów. Jakże istotny jest jeszcze dobór miejsca i czasu wykonywania zdjęć oraz ustawienie prawidłowiej ostrości! Bardzo często kluczem do sukcesu jest np. zrozumienie i zastosowanie klasycznych (i co ważne, skutecznych) zasad kompozycji, np. roli podziału kadru, zadań stojących przed liniami wiodącymi, wykorzystania pierwszego planu. Bywa tak, że dobór niepozornego filtra fotograficznego potrafi zmienić pozornie banalny kadr w efektowne ujęcie. Aby pomóc Wam w opanowaniu podstaw sztuki fotografowania krajobrazu, przygotowałem kilka najważniejszych wskazówek dotyczących fotografii krajobrazowej. Jeżeli postaracie się je zastosować w czasie najbliższego pleneru, z pewnością pomogą w uzyskaniu jeszcze ciekawszych kadrów.

Zachód słońca przy cerkwi w Ostrowiu Południowym. fot. Marek Waśkiel

1. Wybierz miejsce, w którym będziesz fotografować.

Na początku przygody z fotografią najlepiej niech będzie blisko domu. Możesz wówczas szybko reagować na pogodę. Odległość około 50 km umożliwia dojazd autem w około godzinę i to jest właśnie odpowiednia odległość. Musisz poznać swoją okolicę i dostosować wizję kadrów do wybranych miejsc. Wykorzystaj mapy i aplikacje na smartfony do uzyskania podpowiedzi, gdzie i kiedy będzie np. wschód lub zachód słońca.

W złotej godzinie nad Biebrzą. fot. Marek Waśkiel

2. Fotografuj tylko przy najlepszym świetle.

Najpiękniejsze zdjęcia powstają wyłącznie przy najbardziej korzystnym świetle. W wielu wypadkach będzie to złota godzina oraz błękitna godzina. Jednak także w innych częściach dnia możesz fotografować wspaniałe pejzaże, o ile masz pomysł, jak pokazać atrakcyjny kadr. Pamiętaj nieustannie, że to przede wszystkim światło tworzy zdjęcia. Bez dobrego światła nie ma szans na interesujący kadr.

Pobierz, Przeczytaj i Zmień
Twój Sposób Fotografowania!

3. Fotografuj, zapisując pliki w formacie RAW i naucz się programu graficznego do ich wywołania.

W ten sposób wykorzystasz pełnię fotografii cyfrowej. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego zapraszam poczytaj!

Płot i wierzby w Dolinie Narwi. fot. Marek Waśkiel

4. Zadbaj o dobrą ekspozycję – czyli to otrzymywanie zdjęcia takim, jakim chcesz, aby ono było.

Światłomierz w aparacie pomoże Ci w uzyskaniu matematycznie poprawnej ekspozycji. Musisz jednak pamiętać, że ekspozycja nie jest jedynie czystą matematyką, ponieważ ma także wymiar twórczy. Nie zawsze podpowiedź światłomierza będzie idealnym rozwiązaniem. Do kontroli poprawności ekspozycji wykorzystaj histogram. W fotografii krajobrazowej stosuj przede wszystkim niskie ISO w celu uzyskania najlepszej z możliwych jakości obrazu.

Nad Bugiem. fot. Marek Waśkiel

5. Zadbaj o dobrą kompozycję.

Najważniejszy będzie dobór właściwego obiektywu, to on w znacznej mierze zadecyduje o szansach na skomponowanie sceny. Nie ma idealnej ogniskowej, która zapewnia zawsze udane kadry. Czasami świetnym rozwiązaniem jest stosowanie obiektywu szerokokątnego, a innym długiej ogniskowej. Wszystko zależy od naszej koncepcji. W fotografii krajobrazowej warto wykorzystać kontrasty: barw, ruchu, bezruchu, jasnego i ciemnego itp. oraz np. linie wiodące. Recepta na świetne zdjęcie krajobrazowe brzmi bardzo prosto: znajdź superatrakcyjny pierwszy plan i umieść go na tle dramatycznego nieba. Przydatna dla początkujących fotografów jest znajomość trójpodziału jako najprostszej formy kompozycji. Znając ją, inaczej zaczynasz układać kadr.

Poźną wiosną na Podhalu.fot. Marek Waśkiel

6. Ustaw prawidłową ostrość.

Najlepiej ręcznie, korzystając z wizjera oraz podglądu na żywo. Warto nieustannie kontrolować, jak mamy ustawioną ostrość. Autofokus bywa zawodny. Nie ustawiaj nigdy ostrości na tzw. nieskończoność. Z reguły w fotografii krajobrazu dobre rezultaty daje ustawienie ostrości na około 1/3 głębokości sceny.

Łąki nad Narwią. fot. Marek Waśkiel

7. Domknij przysłonę do odpowiedniej wielkości i wykorzystaj do jej kontrolowania przycisk podglądu głębi ostrości.

Jeżeli pragniesz mieć wszystkie plany pokazane jako ostre, to wówczas domknij przesłonę do ok f 16, ustawiając ostrość zgodnie z poradą z punktu 5. Nie bój się jednak fotografować krajobrazów z innymi wartościami przysłony, jeżeli chcesz pokazać pejzaż właśnie w ten sposób.

Nad stawami w Zalesiu Górnym. fot. Marek Waśkiel

8. Zastosuj przyjazne filtry, czyli filtr polaryzacyjny oraz połówkowy szary (nazywany czasami filtrem gradacyjnym).

Filtr polaryzacyjny pomaga w przyciemnieniu błękitu nieba, zwiększeniu intensywności barw przedmiotów, redukcji lub zwiększeniu odbić od szyb, wody czy gładkich powierzchni (poza większością metali i luster). Filtr połówkowy szary służy do kompensacji zbyt dużej rozpiętości tonalnej sceny. Zastanów się nad zastosowaniem filtra całościowego ND (czyli obojętnie szarego) o dużej gęstości do pokazania efektu ruchu w przyrodzie przy długich czasach ekspozycji. Więcej o filtrach fotograficznych przeczytasz tutaj.

Bezkres pól w okolicach Krynek. fot. Marek Waśkiel

9. Wykorzystaj solidny statyw, dobrą głowicę i wężyk spustowy, albo samowyzwalacz, aby zredukować możliwość wykonywania poruszonych zdjęć.

Ustawiaj statyw stabilnie i popatrz, czy się jednak nie porusza, ustawiony np. w gęstej trawie, na piasku, w błocie czy śniegu. Szkoda wysiłku na produkcję nieostrych zdjęć.

Chmury pędzące nad wiatrakiem. fot. Marek Waśkiel

10. Spakuj wszystko w wygodny plecak fotograficzny

Trudno jest o dobry plecak fotograficzny. Większość producentów dostarcza modele, które świetnie dbają o sprzęt i jednocześnie niestety zupełnie nie zajmują się wygodą osoby noszącej ów bagaż. Do dłuższych wędrówek zastanów się więc nad adaptacją plecaka turystycznego do noszenia aparatu i obiektywów.

Zachód Słońca nad Narwią w okolicach Tykocina. fot. Marek Waśkiel

11. Fotografuj w samotności.

Dzięki temu będzie można swobodnie pracować nad wymyślonym kadrem.

Zachód Słońca w okolicach Supraśla. fot. Marek Waśkiel

12. Zadbaj o siebie i swoje bezpieczeństwo i wygodę.

Koniecznie informuj, dokąd się wybierasz i kiedy zamierzasz powrócić. Podstawą dobrego humoru na plenerze jest także odzież – dobra i odpowiednio dobrana do pory roku. Ważne są buty np. na wschody słońca przydają się buty gumowe. Nie zapominaj o drobiazgach takich jak dodatkowe akumulatory, latarka itp. oraz o jedzeniu i piciu.

Jeszcze więcej porad dla fotografów znajdziesz zawsze tutaj na fotoblogu: waskiel.pl zapraszam do odwiedzin!

Marek Waśkiel

 

MAREK WAŚKIEL – fotografik i stale podróżujący dziennikarz. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Obecnie jest red. naczelnym magazynu FotoGeA.com

Najnowsze zdjęcia Marka Waśkiel na FB

Mój Kanał na YouTube 

 

Pobierz, Przeczytaj i Zmień
Twój Sposób Fotografowania!

TO TEŻ JEST BARDZO CIEKAWE:

Author: Marek Waśkiel

Share This Post On

3 komentarze

 1. Dziękuję za to kompendium – faktycznie to są kluczowe porady i wskazówki. Teraz tylko przekuwać to w praktykę 🙂 Samo poszukiwanie kadrów i optymalnych ustawień/wizji sceny daje jakąś satysfakcję. A oglądając Pana fotografie można przynajmniej utwierdzić się w przekonaniu, że “da się!”. Pozdrawiam 🙂

  Post a Reply
 2. Szanowny Panie Marku, szkoda że nie podaje Pan parametrów np. pisze Pan o filtrach ale nie p[odaje Pan jekiego Pan użył na zdjęciu przykładowym lub jaka przysłona itp. Pański cukierek którym Pan częstuje pozostaje cały czas w pazłotku. Pozdrawiam

  Post a Reply
  • Dzień dobry. Proszę poczytać inne wpisy na blogu. Parametry są w nich bardzo często podawane. Jednak nie sądzę, aby były to skuteczne podpowiedzi. Na powstanie kadru mają wpływ także odmienne czynniki niż tylko poprawne parametry ekspozycji ale rozumianej jako matematycznie poprawna. Marek filtrów itp. nie podaję ponieważ nie ma to tak istotnego znaczenia. Jednak np. w opisie filtrów połówkowych szarych znajdzie Pan co najmniej kilka wymienionych marek jako owe polecane. Pozdrawiam 🙂

   Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *