Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

A może czas na sprzętowy detoks?

utworzone przez | sty 19, 2023 | Foto Blog | 7 Komentarze

Zapomnij na kilka tygodni czy miesięcy o poszukiwaniach nowego aparatu i obiektywu. Wróć z uczuciem do swego starego aparatu, bo na ogół nie wykorzystałeś jeszcze nawet 50% jego możliwości i funkcji. Zacznij jak najczęściej fotografować, nie spiesząc się, ale myśląc o tym co fotografujesz. Być może sięgnij po nową technikę fotografowania albo nowy temat, którym zawsze chciałeś się zająć, ale z jakiegoś powodu ciągle go nie zacząłeś. Wzmocnij swoją wiedzę o kompozycji i zacznij nieco więcej wymagać od swoich kadrów. 

Na czym polega sprzętowy detoks

👉 Opanuj Najskuteczniejsze Techniki Fotografowania | Kursy Fotografii Online Od Podstaw

W swoich opowieściach o fotografii staram się przypomnieć, że aparat jest jedynie narzędziem, za pomocą którego tworzymy kadry. Aparat sam z siebie (choćby najbardziej drogi i skomplikowany) nie stworzy wspaniałego ujęcia. Konieczne jest połączenie wizji osoby fotografującej – upraszczając – pomysłu na kadr z rzemiosłem, czyli skutecznym wykorzystaniem możliwości aparatu oraz obiektywu do stworzenia świetnych kadrów. Aparat może ułatwić fotografowanie, jednak może uczynić je też bardziej skomplikowanym.

Jak już kilka razy mówiłem – producenci aparatów i obiektywów usilnie wmawiają, że to jednak technika sama z siebie tworzy zdjęcia. Wiele osób nabiera się na te slogany: robisz dobre zdjęcia, z pewnością masz świetny aparat. Jednak strona techniczna fotografii jest jedynie ułamkiem całego procesu twórczego. Zatem jeśli fotografia to nie tylko aparat – to co jest równie ważne a może ważniejsze?

Co jest najważniejsze w pięknym fotografowaniu

Fotografowanie najdroższym sprzętem przez wszystkich fotografujących miałoby olbrzymi aspekt wychowawczy. Już po kilku kadrach można byłby spostrzec, że to jednak nie aparat tworzy zdjęcia. Jeśli nie mamy pomysłu, nie wiemy jak twórczo wykorzystać widzenie świata przez aparat lub nie dostrzegamy świetnych kadrów w bezpośredniej otoczeniu, to posiadanie najnowszej maszyny będzie jedynie jej posiadaniem.

Samo posiadanie skrzypiec nie powoduje, że ktoś jest skrzypkiem, posiadanie hebla nie czyni z nikogo świetnego stolarza, posiadanie stetoskopu nie powoduje, że ktoś od razu jest znakomitym lekarzem. Posiadanie aparatu fotograficznego nie czyni z nikogo fotografa i nie powoduje, że jest on dobrym fotografem. Posiadanie aparatu nie powoduje nawet, że się robi zdjęcia. Przez ileż lat w naszych domach zalegają różne modele aparatów, których nikt nie dotyka? Jak wiele osób z posiadających aparat fotograficzny nie wykonało nim od miesięcy żadnego ujęcia?

Oczywiście można sprowadzić rozmowę o fotografii do dyskusji o sprzęcie i tak się teraz dzieje. Kanały na YT oraz filmy na YT traktujące o aparatach i obiektywach są bardzo chętnie oglądane. Jednak czy dzięki temu powstają lepsze zdjęcia?

Rozmowy o sprzęcie i marzenia o coraz lepszym aparacie i obiektywie zastępują fotografowanie.

Fotografia jest przecież przede wszystkim tworzeniem. Do tworzenia zdjęć wykorzystujemy aparat wraz z obiektywem. Stosujemy różne ustawienia aparatu i obiektywów po to, by osiągać zamierzone efekty. Traktujemy aparat jak narzędzie, które ma wykonywać nasze polecenia. Tworząc za jego pomocą opowieść o otaczającym nasz świecie, ludziach, wydarzeniach fascynacjach.

Do sporządzenia zdjęcia konieczny jest aparat fotograficzny ale jak owo zdjęcie będzie skadrowane i co będzie przedstawiać, zależy wyłącznie od fotografującego.

Przy czym niezbędne jest opanowanie podstaw fotografii, w tym rzemieślniczego opanowania aparatu fotograficznego i posiadanych obiektywów. Trzeba wiedzieć co potrafi, jak można go twórczo wykorzystać i jakie niesie ze sobą ograniczenia. Bez sensu jest zadawanie pytań typu: jak ustawić aparat do zdjęć zimą albo do fotografowania zawodów żużlowych. Jeśli zna się podstawy fotografowani, to znamy odpowiedzi na te pytania. Jeśli nie znasz takich odpowiedzi, to trzeba po prostu uczyć się podstaw fotografii. Nie ma drogi na skróty.

Co musisz wiedzieć o swoim aparacie

Warto poznać menu aparatu, zapoznać się z jego podstawowymi ustawieniami np. poprzez przeglądanie instrukcji obsługi, ponieważ tam wyjaśniane są zasady używania jego poszczególnych funkcji. Można zastanowić się do czego nam się mogą w przyszłości przydać. Nikt nie nauczy się fotografowania z instrukcji obsługi aparatu, ale dzięki tej książęce można oswoić się z przyciskami aparatu i rozpoznać jego możliwości.

Instrukcja obsługi nie zawiera gotowych recept na konkretne zdjęcia, jednak bez zrozumienia podstawowych zasad działania aparatu fotograficznego nie uda nam się wykonać wymyślonego przez nas zdjęcia. Zasady działania aparatu fotograficznego koniecznie trzeba połączyć z myśleniem o naszych kadrach. W marzeniach tworzymy ujęcie, a potem, za pomocą aparatu, je wykonujemy. Taki jest mechanizm.

W większości wypadków fotografowie są wrażliwymi twórcami. Porusza ich piękno, czasami chcą opowiadać o zagrożeniach albo dramatach. Przekazywanie opowiadania o widzianym przez nas świecie jest podstawowym celem każdej osoby biorącej aparat do ręki. Nie podziwianie jego możliwości, ale używanie aparatu do przekazywania naszych fascynacji albo niepokojów.

Musimy zatem wiedzieć, jak aparat potrafi rejestrować widziany przez nas świat po to by zmuszać go jak najciekawszego przekazywania naszych spostrzeżeń. Obiektyw wraz z korpusem widzą świat inaczej od nas. Mają jedno oko, nie potrafią rejestrować przestrzeni w ten sposób jak widzi to człowiek. Tworzą płaskie obrazy z mniejszą liczbą kolorów i odcieni.

Człowiek widzi więcej i potrafi więcej, ale kiedy zrozumiemy ograniczenia płynące z użytkowania sprzętu fotografowanie staje się łatwiejsze. Nie oczekujemy niemożliwego a skupiamy się na maksymalnym wykorzystaniu możliwości korpusu i obiektywów. Wczuwając się w chwilę podczas której powstaje zdjęcie musimy więc połączyć naszą nieograniczoną wizję z organicznością sprzętu, którym pracujemy.

Ostatnie promienie styczniowego słońca. fot. Marek Waśkiel

Aparat nie wie, co jest celem naszego działania. My natomiast powinniśmy to doskonale rozumieć, albo co najmniej odczuwać. Widzieć najlepsze dla nas światło. Stosować przemyślaną kompozycję, która skoncentruje się na najważniejszym fragmencie sceny. Podejmować wiele prób, aż wreszcie osiągniemy efekt, z którego będziemy w pełni zadowoleni. Nie bójmy się niepowodzeń wynikającego z faktu, że wiele naszych kadrów będzie niezgodnych z tym co sobie wyobrażaliśmy. Robienie błędów jest czymś naturalnym. Najczęściej są one wynikiem braku skupienia nad tym co robimy.

Jak szybko poprawić jakość swoich zdjęć

Skoncentrowanie się na solidnym, powolnym fotografowaniu daje najlepsze rezultaty. Od wielu lat namawiam – fotografuj blisko domu lub w domu i rób to jak najczęściej. Ucz się aparatu i zarządzania nim w każdych warunkach. Każdy, kto kocha fotografię, rozumie, że nie ma takiego stanu, który można określić jako finał jej uczenia się. To podróż bez końca. Każde zdjęcie niesie ze sobą nowe wyzwanie i jeśli chcemy cieszyć się z dobrych kadrów musimy mieć w sobie pokłady cierpliwości i chęci do nieustannej nauki.

Zapomnij na kilka tygodni czy miesięcy o poszukiwaniach nowego aparatu i obiektywu.

Wróć z uczuciem do swego starego aparatu, bo na ogół nie wykorzystałeś jeszcze nawet 50% jego możliwości i funkcji. Zacznij jak najczęściej fotografować, nie spiesząc się, ale myśląc o tym co fotografujesz. Skorzystaj z doświadczenia i dokonań innych fotografów obserwuj ich prace, oglądaj albumy, zacznij chodzić na wystawy fotograficzne. Być może sięgnij po nowa technikę fotografowania albo nowy temat, który chciałeś zawsze robić ale z jakich powodów ciągle go nie zacząłeś. Wzmocnij swoją wiedzę o kompozycji i zacznij nieco więcej wymagać od swoich kadrów. Pomyśl o dobrym kursie fotografii, który uporządkuje Twoją wiedzę. Być może uda Ci się odszukać grupę osób, z którą zaczniesz fotografować albo co najmniej rozmawiać o fotografii. Taki sprzętowy detoks wyjdzie nam wszystkim na dobre.

Zobacz też, jaki obiektyw wybrać:

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 19 stycznia 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.