Jesienna mgła może być wspaniałym zjawiskiem wspomagającym powstawanie niezwykłych kadrów ale może być także elementem niweczącym nasze plany. Jeżeli jest delikatna na ogół podkreśla niezwykłość poranka. Niestety kiedy jest bardzo gęsta potrafi zakryć wszystkie plany i uczynić z kadru wyłącznie wielką ścianę szarości.

Nie wiadomo jednak nigdy podczas takie mglistego poranka, kiedy mgła zniknie, kiedy otworzy się wspaniały widok. Nie pozostaje nic innego jak czekać i obserwować. Czasami czekanie daje wspaniałe wyniki i wystarczy drobna luka we mgle, aby powstał świetny kadr. Często jednak okazuje się, że wysiłek włożony w plener przygotowany o wschodzie słońca idzie na marne ponieważ w bardzo gęstej mgle nie udaje się zrobić ani jednego ujęcia.

Podczas mego kolejnego pleneru na Suwalszczyźnie chciałem wykonać zdjęcie z widokiem na molennę w Wodziłkach. Kilka dni wcześniej obszedłem okolicę szukając dogodnego punktu z ładnym widokiem. Zastanowiłem się też czy światło wschodzącego słońca będzie korzystne dla mego kadru. Wszystko zostało zaplanowane.

Staroobrzędowcy znaleźli się na Suwalszczyźnie około 1780 r., gdzie schronili się przed okrutnymi prześladowaniami w Rosji. Ich przyczyną był sprzeciw reformie wprowadzonej przez patriarchę cerkwi rosyjskiej Nikona, w 1654 r. Reforma polegała na ujednoliceniu ksiąg świętych (pełnych do tej pory mylących glos, poprawek i dopisków).

Spowodowało to rozłam (raskoł) w cerkwi rosyjskiej i prześladowania zwolenników starych ksiąg i obrządków. Musieli oni uciekać poza granice Rosji i tak znaleźli się między innym na ternach w okolicach Suwałk.

Naucz się profesjonalnego fotografowania zjawisk atmosferycznych,
sprawdź mój kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Do dziś w Wodziłkach stoi ich świątynia zwana właśnie moelnną. Powstała w 1863 roku ale była wówczas bez wieży. Dobudowaną ją w 1928 r.

Niestety tego ranka nie było mi dane wykonanie wymyślonego kadru. Jak zobaczycie na filmie działo się podczas owego wschodu słońca bardzo dużo. Kiedy już udało się promieniom słońca przebić przez grubą warstwę mgły, wykonałem całą serię dobrych ujęć. Mam nadzieję, że moje plany na ten kadr zostaną kiedyś w pełni zrealizowane i będę się cieszył udanym zdjęciem.

Pozdrawiam

Marek Waśkiel