Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Bo pomysł jest najważniejszy!

utworzone przez | wrz 20, 2015 | Foto Blog | 2 Komentarze

Nadal jestem w podróży przez Wschodnią Polskę. Jedziemy ze Sławkiem Gawrylukiem, patrzymy, gadamy i wymyślamy różne zdjęcia. Tak! Wymyślamy, ponieważ aby dostrzec jakiś kadr trzeba mieć go najpierw w głowie. Potem sama realizacja może być odmienna od pierwotnej idei, jednak to marzenia są motorem każdego działania – także fotografowania!

Ruiny cerkwi w Kniaziach poznałem dzięki Tomkowi Michalskiemu.  Jest fotografem z Roztocza. Zna świetnie region i jest bardzo pomocny w moich podróżach po tej krainie. Ruiny są bardzo malownicze. Często odwiedzają je fotografowie. Służą też, jako miejsce plenerów fotografii ślubnej. Jednak postanowiliśmy ze Sławkiem, że pokażemy te ruiny zupełnie inaczej.

Obu nas pasjonuje fotografia nocna: gwiazdy, planety, meteory i zabawa światłem po zmroku. Wybór stał się jasny: łączymy światło nocnego nieba z oświetleniem sztucznym.

 

Ruiny stoją wśród drzew i nawet za dnia jest tu ciemno. Po zmroku ciemności zakrywają całą okolicę. Musieliśmy, zatem szybko rozwiązać problem: jak delikatnie oświetlić pozostałości po cerkwi i połączyć owo światło z tym pochodzącym z gwiazd? Szybko podjęliśmy decyzję – musimy ten rozległy obszar oświetlić ciepłym światłem świec. Całe szczęście, że Biedronka jest tak blisko! Do oświetlenia ruin cerkwi i dzwonnicy wykorzystaliśmy, więc około 50… małych świec – podgrzewaczy. Wydaliśmy na nie około 15 zł i potem mozolnie – punkcik po punkcie, stworzyliśmy efektowną iluminację!

 

Fotografowaliśmy całą godzinę… tylko godzinę, ponieważ nadciągnęły deszczowe chmury i przerwały naszą zabawę. Świadomie napisałem zabawę! Fotografowanie nadal sprawia dla nas wielką przyjemność. Tylko podczas takiego radosnego tworzenia można osiągać najlepsze efekty. Na zrealizowanie kolejnych pomysłów przyjedzie wkrótce czas. Zresztą tyle mamy nowych koncepcji w naszych głowach!

Marek Waśkiel

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 20 września 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.