Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Cały dzień na szlaku #83

utworzone przez | paź 28, 2020 | Foto Blog | 0 komentarzy

Bardzo lubię poświęcać całe dni fotografii. Wówczas dzielę taki dzień na części. Jest czas fotografowania i czas spędzany na oglądaniu świata i zastanawianiu się nad poszukiwaniem miejsc na nowe kadry. Czasami podczas takiej włóczęgi udaje się odkryć fantastyczne pejzaże i zrobić bardzo dobre zdjęcia.

Mój fotograficzny dzień zaczął się od zmagań ze wschodem słońca. Odszukałem wspaniałe miejsce i miałem równie wielkie oczekiwania co do warunków atmosferycznych.
Widziałem oczyma wyobraźni chmury pięknie podświetlone przez wschodzące słońce połączone ze wspaniałym ich odbiciem w wodzie. Wyobraźnia nie jest niestety cudownym narzędziem do sterowania rzeczywistością.

Na początku zaczęło się wszystko układać niezbyt korzystnie dla mego kadru ale z biegiem czasu było już tylko lepiej. Chmury zostały cudownie oświetlone a ich odbicia w wodzie wyglądały doskonale ponieważ przy bezwietrznej pogodzie tafla była idealnie płaska.

Wszystko bardzo ładnie układało się w bardzo dobry kadr. W dolinie wędrowały mgiełki tworząc bardzo klimatyczny obraz fotografowanego przeze mnie miejsca.
Poranek jest tylko małą cząstką dnia. Potem zostaje jeszcze kilkanaście godzin do wykorzystania w jak najbardziej twórczy sposób. Ruszyłem więc w poszukiwaniu dobrego światła i ciekawych plenerów. Raz były to poszukiwania skuteczne, innym razem całkowicie nieudane.

Czekanie na dobre światło dla moich kadrów nie zawsze kończyło się sukcesem. Kilka razy musiałem się poddać. Trudno, tak to już bywa. Innym razem będzie lepiej. W takich chwilach przemykają przez głowę myśli, czy aby nie jestem za wybredny, czy nie marudzę. Jednak doskonale wiem, że tylko wysoko ustawiona poprzeczka zmusza do wysiłku. Ważna jest przecież także moja satysfakcja z wykonanych kadrów.

Pomimo narastającego zmęczenia czułem się fantastycznie. Jeżeli robimy to co nas pasjonuje nie liczy się czas ani upływ sił. Wędrowałem, rozglądałem się czekałem na światło i tak upłynął mi cały dzień. Znalazłem wiele punktów, które mogą być w przyszłości znakomitym celem moich wypraw np. na wschody albo zachody słońca, albo na fotografowanie ich podczas mglistych dni.

Naucz się profesjonalnego fotografowania zjawisk atmosferycznych,
sprawdź mój kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Powstało w mojej głowie wiele  kadrów, które będę mógł wykonać w innych porach roku albo przy odmiennym świetle. Mam też mnóstwo planów na kolejny plener.

Pozdrawiam

Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 28 października 2020

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.