Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Canon EOS R100: Czy warto zainwestować w ten model?

utworzone przez | maj 24, 2023 | Blog o Fotografii | 0 komentarzy

Na rynku pojawił się Canon EOS R100, który jest kompaktowym bezlusterkowym aparatem dla początkujących. Jest to jak wydaje się okrojona wersja Canon EOS R50. Będzie najtańszym bezlusterkowcem w systemie EOS. Jednak niska cena jest konsekwencją pozbycia się wielu przydatnych funkcji.

Oto najważniejsze cechy tego aparatu:

Canon EOS R100 jest nowym modelem wejściowym w serii bezlusterkowych aparatów Canon R. Jest on przeznaczony dla absolutnie początkujących jednak okrojony jest z wielu funkcji dostępnych w innych aparatach tej serii.

Według założenia producenta jest to bezlusterkowiec o niskiej cenie i prostym i podstawowym zestawem funkcji fotografowania i filmowania. Waga aparatu jest niewielka, co sprawia, że jest wygodny do noszenia. Jego waga wynosi jedynie 356 g. Jest więc najlżejszym aparatem EOS R.

Został wyposażony w matrycę Dual Pixel CMOS AF formatu APS-C o rozdzielczości 24,1 Mp, która znajdowała się już w EOS M50 Mark II. Autofokus wykrywa oczy oraz śledzi twarz i ciało, ale nie rozpoznaje zwierząt i innych klasycznych obiektów. Procesor obrazu DIGIC 8 a R50 znajduje się lepszy procesora DIGIC X dlatego R100 ma mniejszą wydajność wideo w porównaniu do R50
Aparat ma ten sam wizjer co R50 o rozdzielczości 2.36 Mp ale np. wyświetlacz nie jest już odchylany ani nawet dotykowy. Nie ma też systemu stabilizacji matrycy oraz systemu czyszczenia matrycy.

Jako proste rozwiązanie umieszczono w aparacie migawkę bazującą na pojedynczej tylnej kurtynie z maksymalną szybkością trybu seryjnego na poziomie 3.5 kl./s a przy wsparciu Servo AF i 6.5 kl./s dla pojedynczego autofokusa. Posiada system automatycznego ustawiania ostrości Dual Pixel CMOS AF, który działa szybko i precyzyjnie. Jednak podczas nagrywania filmów w 4K działa mało precyzyjny autofokus oparty na detekcji kontrastu! Trzeba podkreślić, że gniazdo kart SD obsługuje tylko wolniejsze karty UHS-I.

Aparat ma elektroniczny wizjer OLED 0,39 cala, o 2,36 mln punktów a ekran LCD (TFT) o przekątnej 7,5 cm (3 cale) z formatem obrazu 3:2 i  przybliżone rozdzielczości 1,04 mln punktów. Podkreślmy nie jest ruchomy. 

Wydajność wideo 4K w tym aparacie jest ograniczona i lepiej nadaje się do nagrywania w trybie 1080p. Aparat oferuje możliwość nagrywania w zwolnionym tempie (do 120 klatek na sekundę) jednak wyłącznie w trybie 720p.

Aparat Canon EOS R100 obsługuje różne tryby fotograficzne, takie jak manualny, automatyczny, sceny specjalne i kreatywne filtry dedykowane dla fotoamatorów. Istnieje możliwość ładowania baterii wewnętrznie za pomocą kabla USB-C. Aparat ma pełnowymiarowy gniazdo gorącej stopki i różne porty do podłączania zewnętrznych urządzeń w tym zewnętrznego mikrofonu.

Aparat będzie sprzedawany w zestawie z obiektywem RF-S 18–45 mm IS STM. Powszechnie wiadomo, że w systemie Canon R nie ma dobrych i tanich obiektywów a liczba zamienników innych firm jest bliska zeru. Rzecz jasna można stosować adaptery tzw. przejściówki do obiektywów lustrzanek systemu Canon.

Obraz przedstawiający internetowy kurs fotografii dla początkujących.

Podsumowując: Canon EOS R100 jest przystępnym cenowo aparatem bezlusterkowym. Ma sporo ograniczeń w stosunku do Canon R50 i przy niewielkiej różnicy cenowej pomiędzy tymi modelami zdecydowanie lepiej jest wybrać R50. A przyglądając się funkcjom video aparat w smartfonie może oferować większe możliwości niż R100

Aparat Canon EOS R100 dostępny będzie w sprzedaży od czerwca. W zestawie z obiektywem RF-S 18–45 mm IS STM ma kosztować 3429.99 zł.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 24 maja 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.