Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Canon EOS R100: Czy warto zainwestować w ten model?

utworzone przez | maj 24, 2023 | Blog o Fotografii | 0 komentarzy

Na rynku pojawił się Canon EOS R100, który jest kompaktowym bezlusterkowym aparatem dla początkujących. Jest to jak wydaje się okrojona wersja Canon EOS R50. Będzie najtańszym bezlusterkowcem w systemie EOS. Jednak niska cena jest konsekwencją pozbycia się wielu przydatnych funkcji.

Oto najważniejsze cechy tego aparatu:

Canon EOS R100 jest nowym modelem wejściowym w serii bezlusterkowych aparatów Canon R. Jest on przeznaczony dla absolutnie początkujących jednak okrojony jest z wielu funkcji dostępnych w innych aparatach tej serii.

Według założenia producenta jest to bezlusterkowiec o niskiej cenie i prostym i podstawowym zestawem funkcji fotografowania i filmowania. Waga aparatu jest niewielka, co sprawia, że jest wygodny do noszenia. Jego waga wynosi jedynie 356 g. Jest więc najlżejszym aparatem EOS R.

Został wyposażony w matrycę Dual Pixel CMOS AF formatu APS-C o rozdzielczości 24,1 Mp, która znajdowała się już w EOS M50 Mark II. Autofokus wykrywa oczy oraz śledzi twarz i ciało, ale nie rozpoznaje zwierząt i innych klasycznych obiektów. Procesor obrazu DIGIC 8 a R50 znajduje się lepszy procesora DIGIC X dlatego R100 ma mniejszą wydajność wideo w porównaniu do R50
Aparat ma ten sam wizjer co R50 o rozdzielczości 2.36 Mp ale np. wyświetlacz nie jest już odchylany ani nawet dotykowy. Nie ma też systemu stabilizacji matrycy oraz systemu czyszczenia matrycy.

Jako proste rozwiązanie umieszczono w aparacie migawkę bazującą na pojedynczej tylnej kurtynie z maksymalną szybkością trybu seryjnego na poziomie 3.5 kl./s a przy wsparciu Servo AF i 6.5 kl./s dla pojedynczego autofokusa. Posiada system automatycznego ustawiania ostrości Dual Pixel CMOS AF, który działa szybko i precyzyjnie. Jednak podczas nagrywania filmów w 4K działa mało precyzyjny autofokus oparty na detekcji kontrastu! Trzeba podkreślić, że gniazdo kart SD obsługuje tylko wolniejsze karty UHS-I.

Aparat ma elektroniczny wizjer OLED 0,39 cala, o 2,36 mln punktów a ekran LCD (TFT) o przekątnej 7,5 cm (3 cale) z formatem obrazu 3:2 i  przybliżone rozdzielczości 1,04 mln punktów. Podkreślmy nie jest ruchomy. 

Wydajność wideo 4K w tym aparacie jest ograniczona i lepiej nadaje się do nagrywania w trybie 1080p. Aparat oferuje możliwość nagrywania w zwolnionym tempie (do 120 klatek na sekundę) jednak wyłącznie w trybie 720p.

Aparat Canon EOS R100 obsługuje różne tryby fotograficzne, takie jak manualny, automatyczny, sceny specjalne i kreatywne filtry dedykowane dla fotoamatorów. Istnieje możliwość ładowania baterii wewnętrznie za pomocą kabla USB-C. Aparat ma pełnowymiarowy gniazdo gorącej stopki i różne porty do podłączania zewnętrznych urządzeń w tym zewnętrznego mikrofonu.

Aparat będzie sprzedawany w zestawie z obiektywem RF-S 18–45 mm IS STM. Powszechnie wiadomo, że w systemie Canon R nie ma dobrych i tanich obiektywów a liczba zamienników innych firm jest bliska zeru. Rzecz jasna można stosować adaptery tzw. przejściówki do obiektywów lustrzanek systemu Canon.

Podsumowując: Canon EOS R100 jest przystępnym cenowo aparatem bezlusterkowym. Ma sporo ograniczeń w stosunku do Canon R50 i przy niewielkiej różnicy cenowej pomiędzy tymi modelami zdecydowanie lepiej jest wybrać R50. A przyglądając się funkcjom video aparat w smartfonie może oferować większe możliwości niż R100.

Przycisk postaw kawę.

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 24 maja 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.