Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Czarna puszka

utworzone przez | wrz 2, 2015 | Foto Blog | 0 komentarzy

 

Upały się już zapewne kończą. Mnie one nie przeszkadzały. Po prostu lubię ciepło. Poza tym ładne słoneczne dni sprzyjały realizacji moich fotograficznych planów.

Oczywiście wysoka temperatura powietrza oraz promienie słoneczne potrafią solidnie rozgrzać wnętrze aparatu. Zaś ciepła matryca powoduje ogromny wzrost szumów na zdjęciach czyli krótko pisząc pogorszenie jakości obrazu. Kiedyś podczas fotografowania na pustyni, w temperaturze ponad 50 st C (w cieniu!) zdjęcia wykonywane przy czułości ISO 100 wyglądały jakby były zrobione przy ISO 1600!

Takie warunki nauczyły mnie, jak postępować z aparatem. Recepta jest banalnie prosta: bez wyraźnej potrzeby nie wyciągam go na wierzch! Niech tkwi w zamkniętej szczelnie torbie do ostatniej chwili, a po zrobieniu niezbędnych kadrów musi jak najszybciej wrócić do jej wnętrza. Bez potrzeby nie powinna być ona otwierana, aby powietrze w niej nie nagrzewało się. Stosowałem jeszcze folię termiczną do zawijania korpusu i zupełnie dobrze się sprawdziła – jako ochrona przed temperaturą i pyłem. Najlepiej byłoby, gdyby torba nie była czarna ale jakiegoś jasnego koloru np. piaskowa. W takich chwilach przydałby mi się też jasny korpus 🙂 chyba się za bardzo rozmarzyłem…

waskiel suprasl mgla

O poranku bywa wilgotno i mokro, chociaż na Podlasiu nie było jeszcze wielkich mgieł. fot. Marek Waśkiel

 

Wydaje mi się, że za chwilę nadciągną nad Polskę burze i będziemy martwili się o to jak ochronić aparat i obiektywy przed deszczem. Jednak tak już jest, że fotograf co chwila ma mnóstwo problemów do rozwiązania.

Marek Waśkiel

 

PS.

Mój nowy e-book:

ebook_waskiel_okladka

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 2 września 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.