Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Czerwone oczy na zdjęciu jak się ich pozbyć

utworzone przez | sty 27, 2023 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Twoje kolejne zdjęcie nadaje się do wyrzucenia z powodu czerwonych oczu modela/modelki? Zastanawiasz się, czy nie kupić droższego i lepszego aparatu? To nie najlepszy pomysł. Za ten problem nie odpowiada Twój aparat, a konstrukcja ludzkiego oka. Wstrzymaj się z kasowaniem nieudanych zdjęć. Istnieją trzy bardzo proste sztuczki, które pozwolą Ci pozbyć się efektu czerwonych oczu. Z tego artykułu dowiesz się, jak powstają czerwone oczy na zdjęciu i co zrobić, aby się ich pozbyć.

Co to są czerwone oczy na zdjęciu

Jeszcze nie tak dawno temu czerwone plamy na źrenicach spędzały sen z powiek wielu fotografów. Dziś, przy pomocy inteligentnej technologii cyfrowej, mamy z tym problemem do czynienia znacznie rzadziej.

Efekt czerwonych oczu jest wynikiem odbicia światła przez źrenice podczas robienia zdjęć. Najczęściej odpowiadają za to dwa czynniki – położenie lampy błyskowej oraz anatomiczna budowa naszych oczu.

Gdy robisz zdjęcie w ciemnych otoczeniu, Twoje źrenice są rozszerzone. Światło z lampy błyskowej odbija się od nich i wchodzi w kontakt z obiektywem. Może to powodować znaczne zniekształcenie kolorów.

Wrażliwość oka jest wynikiem jego ukrwienia.

Owszem – nowoczesne aparaty cyfrowe zostały wyposażone w funkcję redukcji efektu czerwonych oczu, ale jej efekt nie zawsze jest doskonały.

Czy zatem czerwone oczy na zdjęciu dyskwalifikują całą Twoją pracę? Nie. Zwróć uwagę, że swoje zdjęcie możesz zmodyfikować za pomocą różnych programów graficznych. To sprawdzony sposób na “uratowanie” swojego zdjęcia.

Przykład czerwonych oczu na zdjęciu 

Dlaczego powstaje efekt czerwonych oczu na zdjęciach

Charakterystyczny efekt czerwonych oczu pojawia się, gdy światło lampy błyskowej odbija się od siatkówki oka i wchodzi w kontakt z obiektywem aparatu.

Siatkówka jest w stanie odbić część światła emitowanego ze źródła.

Zjawisko to występuje najczęściej, gdy lampa błyskowa znajduje się prawie na tej samej wysokości co obiektyw. To problem niemal wszystkich urządzeń z wbudowaną lampą błyskową.

W większości przypadków pomaga wykorzystanie zewnętrznej lampy błyskowej, której ustawienia można dowolnie dopasować do naszych potrzeb.

Światło z lampy błyskowej trafia w otwartą źrenicę i odbija się od dna oka. Część tego światła trafia z powrotem do obiektywu.

Za czerwony kolor oczu na zdjęciach odpowiada rodopsyna (określana również jako purpura lub czerwień wzrokowa) – czerwony barwnik występujący w siatkówce oka.

Efekt czerwonych oczu na zdjęciu – to zjawisko występujące w fotografii, gdy oczy fotografowanej osoby lub zwierzęcia zostają odwzorowane jako czerwone (lub innej barwy) punkty. Podstawowym powodem powstawania czerwonych oczu na zdjęciu jest fotografowanie w ciemnym otoczeniu z użyciem lampy błyskowej.

Zjawisko czerwonych oczu jest szczególne widoczne, gdy fotografowana osoba ma szeroko otwarte źrenice i patrzy bezpośrednio w stronę aparatu.

Podobny efekt możemy zaobserwować w trakcie fotografowania zwierząt. Niektóre gatunki posiadają błonę odblaskową w oku. Przez to ich oczy mogą “świecić” w kolorze niebieskim, zielonym lub żółtozielonym.

Jak uniknąć efektu czerwonych oczu na zdjęciu

Istnieje co najmniej kilka sposób, dzięki którym szybko poradzisz sobie z efektem czerwonych oczu na zdjęciu.

Najlepsze sposoby na pozbycie się efektu czerwonych oczu to:

  • zmiana położenia lampy błyskowej,

  • skorzystanie z funkcji przebłysku,

  • dodatkowe oświetlenie sceny,

  • zmiana ustawienia modela.

1. Zmień położenie lampy błyskowej

Zacznijmy od absolutnych podstaw. Najprostszym sposobem będzie zmiana położenia lampy błyskowej względem obiektywu Twojego aparatu.

Pamiętaj jednak, że opcja zmiany ustawienia lampy błyskowej musiała zostać przewidziana przez producenta aparatu. W smartfonach i prostych aparatach fotograficznych nie będziesz miał takiej możliwości.

Natomiast jeżeli masz taką opcję, wystarczy że podniesiesz swoją lampę błyskową nieco do góry. Takie rozwiązanie sprawi, że Twoja scena wciąż pozostanie dobrze doświetlona, a światło nie będzie padało bezpośrednio na oczy modelki/modela.

Pomocne będzie także rozproszenie światła. Wówczas wystarczy na lampę błyskową narzucić np. białą chusteczkę lub cieniutką białą bibułkę. Jeśli robisz często zdjęcia z lampą błyskową to warto kupić specjalny rozpraszacz zwany dyfuzorem.   

Wbudowana w aparat lampa błyskowa często powoduje powstanie efektu czerwonych oczu

2. Skorzystaj z funkcji przebłysku

To jedno z ciekawszych ustawień lampy błyskowej. Gdy zdecydujesz się na tę opcję, lampa przed wykonaniem właściwego zdjęcia wyemituje kilka krótki błysków.

Dzięki temu źrenice fotografowanej osoby lub zwierzęcia będą mogły przyzwyczaić się do światła przed wykonaniem fotografii.

3. Zadbaj o dodatkowe oświetlenie

Doświetlenie fotografowanej sceny to jeden z najprostszych sposobów na pozbycie się efektu czerwonych oczu. Jeżeli tylko masz taką opcję, warto z niej skorzystać. Zapal światło w pokoju, w którym przeprowadzasz sesję. Pamiętaj też o kreatywnym wykorzystaniu latarek, lampek, luster itd.

4. Zmiana ustawienia modela

Jeżeli wszystkie inne rozwiązania nie pasują do Twojego kadru, możesz spowodować, aby fotografowana osoba nie patrzyła bezpośrednio w stronę aparatu. To również rozwiąże Twój problem.

 

Przykład prostego rozpraszacza / dyfuzora na wbudowaną lampę błyskową  

Efekt czerwonych oczu a rozwiązania techniczne

Producenci aparatów cyfrowych coraz częściej oferują opcję “redukcji efektu czerwonych oczu”. Jak działa to ustawienie?

Po pierwsze – aparat poprzez silny błysk światła bezpośrednio przed wykonaniem zdjęcia ma spowodować zwężenie źrenic modela.

Po drugie – po wykonaniu zdjęcia system wykrywa twarz na zdjęciu, a następnie eliminuje niechcianą poświatę. Należy przy tym zauważyć, że w wyniku manipulacji obrazem możemy zmienić naturalny kolor oczu modela lub innych elementów rejestrowanych na fotografii.

W teorii wszystko brzmi wspaniale, jednak szybko przekonasz się, że to ustawienie nie zawsze rozwiązuje problem.

A co w sytuacji, w której zrobiłeś naprawdę fajne zdjęcie, a dopiero po sesji zauważyłeś, że pojawił się na nim efekt czerwonych oczu?

Głowa do góry! Z tym również sobie poradzimy.

Istnieje mnóstwo programów do obróbki zdjęć, dzięki którym pozbędziesz się efektu czerwonych oczu. Warto wymienić tu chociażby popularny Lightroom lub Adobe Photoshop. Efekt czerwonych oczu bez problemu usuniesz też z wykorzystaniem darmowego programu do edycji grafiki GIMP.

Oczywiście – jeżeli świadomie podejdziesz do fotografowania, zaoszczędzisz sobie mnóstwo czasu i pracy. W końcu dużo lepiej uniknąć efektu czerwonych oczu na zdjęciu, niż następnie “leczyć” go z wykorzystaniem obróbki cyfrowej.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 27 stycznia 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.