Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Czy to był udany plener vlog #87

utworzone przez | lis 19, 2020 | Foto Blog | 0 komentarzy

Nawet najlepiej przygotowany plener krajobrazowy z reguły wymyka się spod kontroli. Planowanie jest możliwe w bardzo ograniczonym zakresie. Z pewnością możemy określić np. czas i cel wyjazdu, a potem z cierpliwością należy poddać się nadchodzącym wydarzeniom.

Prognozy pogody mogą być bardzo dla nas korzystne, jednak rzeczywistość może okazać się już zdecydowanie mniej łaskawa. Drastyczne zmiany aury mogą nastąpić w przeciągu kilkunastu minut i potrzebna jest wówczas natychmiastowa decyzja co robić, jak się zachować?

Zapraszam do obejrzenia filmu:

Jeżeli masz jakieś pytania, wnioski lub obserwacje proszę podziel się nimi w komentarzach na dole strony.

Podczas niestabilnej pogody bardzo pomocny jest solidny warsztat fotografa. Pozwala on na błyskawiczne wykorzystanie nawet szczątkowego światła, które może nagle pojawić się na naszym planie.

Nie można wówczas poddać się panice. Trzeba maksymalnie wykorzystać każdą sekundę. Potrzebujemy zaledwie kilku świetnych ujęć, aby uznać plener za udany. Czasami wystarczy tylko to jedno w którym zamknie się piękno ulotnej chwili.

Rzeczowej oceny pleneru pod kątem sukcesów i porażek, można dokonać dopiero po pewnym czasie. Kiedy już ostygną emocje i można bardziej chłodnym okiem spojrzeć na swoje ujęcia. Uważne oglądanie zdjęć pozwala na zauważenie perełek, które odrobinę umknęły uwadze w czasie plenerowej gorączki.

Zapraszam na moje autorskie kursy fotografii w formie filmów video
wykorzystaj kod ZBLOGA i otrzymaj dodatkowy rabat!

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

 

Listopadowe plenery są bardzo intensywne. Piękne światło pojawia się i nagle znika. Dzień jest krótki i trzeba działać szybko. Słońce pojawia się o wschodzie by po chwili gościć już wysoko na niebie i za moment spaść za horyzont.

Ciągle tkwi we mnie przyzwyczajenie nabyte podczas letnich plenerów fałszywie podpowiadające: „masz jeszcze dużo czasu”. Jednak błyskawicznie okazuje się, że nie mam go tak wiele, jakbym chciał.

W czasie pleneru na Nadbużańskim Podlasiu, wszystko układało mi się, nie tak jak bym tego sobie życzył. Piękne światło gdzieś zniknęło, pojawiło się na chwilę by potem już do wieczora pozostać bardzo nieatrakcyjnym dla fotografa. Wędrowałem szukając nowych punktów na kolejne plenery.

Po powrocie do domu najpierw oceniłem ten plener jako słaby. Jednak potem popatrzyłem na kadry tworzone w pośpiechu podczas krótkiej chwili pięknego światła i zmieniłem zdanie. Był to jednak bardzo twórczy i efektowny dzień.

Nowe zdjęcia pojawiają się na ->  moim Instagramie oraz -> stronie na Facebooku.

Jeżeli masz jakieś pytania, wnioski lub obserwacje proszę podziel się nimi w komentarzach na dole strony.
Pozdrawiam
Marek Waśkiel

PS

Zapraszam na świetny kurs fotografii dla Absolutnie Początkujących.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 19 listopada 2020

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.