Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Czy warto być fotografem

utworzone przez | maj 13, 2024 | Foto Blog | 17 Komentarze

Fotografia to bardzo specyficzne hobby. Wymaga cierpliwości i zwolnienia tempa życia. Współczesny świat bez przerwy pędzi, natomiast podczas fotografowania trzeba się wyciszyć. Na powstanie dobrego zdjęcia trzeba poczekać i włożyć wiele starań. Kiedy zasmakujesz w fotografii, może Ci się nie spodobać to, co robiłeś w życiu do tej pory.

Fotografia otwiera oczy na świat. Będziesz bardziej dostrzegać jego piękno, ale też zobaczysz znacznie więcej ułomności. Zaczynasz zauważać znacznie więcej, a zwykłe ścieżki staną się niebywałymi liniami wiodącymi, popękany mur wspaniałą fakturą. Jeśli zainteresujesz się makrofotografią, ogród stanie się cudowną mieszaniną światłocieni, kolorów i bokeh.

Chcąc ciekawie fotografować nowe tematy, przyswoisz sobie mnóstwo wiedzy zbędnej w codziennym życiu, na przykład z zakresu geografii, astronomii, życia dzikich zwierząt, botaniki i programów do obróbki zdjęć. Każda minuta poświęcona na naukę fotografii wraca w postaci świetnych zdjęć.

Zmienność świata

Te same miejsca wyglądają odmiennie nie tylko rano, w południe czy wieczorem, ale nabierają także innego wyrazu, kiedy widzimy je zimą lub wiosną. Drzewo bez liści może być bardziej interesujące niż to samo drzewo pokryte bujną letnią zielenią. Być może wiosenne rozlewisko odkryje wspaniały obraz rzecznej doliny, natomiast latem będzie ono z punktu widzenia fotografa nic niewarte.

Fotografia krajobrazowa zmusza do opuszczenia bezpiecznych stref wyznaczonych przez wygodę i lenistwo. Trzeba będzie wstawać w środku nocy, aby być w plenerze przed wschodem słońca. Będzie zimno i przez długi czas ciemno. Z reguły jest też mokro.

Dobry plener tylko w samotności

Efekty intensywnego pleneru fotograficznego zawsze są bardzo dobre. Często po takim wyjeździe zauważasz postęp i rozwój umiejętności. Uważam, że plenery powinny się odbywać w samotności, z czystym i otwartym umysłem, bez wszystkiego, co może odwrócić uwagę od dobrego kadru. Często „być fotografem” oznacza samodzielną i samotną pracę, a nie wszyscy to lubią.

Wyłącz telefon, oderwij myśli od problemów, skup się. Kiedy patrzę wstecz, za najpiękniejsze i najciekawsze wyprawy fotograficzne uważam te, które wymagały ode mnie odwagi. Nie chodzi tu o wyruszanie do niebezpiecznych miejsc czy podejmowanie ryzyka, lecz o samodzielne rozwiązywanie mnóstwa problemów.

Fotografia jest bardzo niebezpiecznym hobby

Kiedy mocniej zainteresujesz się fotografią, nawet nie zauważysz, jak zniszczy Twoje dotychczasowe, poukładane życie. Jeśli takie życie kochasz, nie sięgaj po aparat fotograficzny i naukę fotografii. Jeśli jednak chciałbyś swe życie odmienić, zaczynasz bardzo dobrze!

Nic tak nie rozwija fotograficznego warsztatu, jak zerwanie z przyzwyczajeniami i opuszczenie swojej bezpiecznej strefy. Dlatego lubię poznawać nowe techniki fotograficzne i nowe miejsca – to impulsy do wymyślania nowych kadrów.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Co może się nie udać?

Na sukces albo porażkę fotografa krajobrazu ma wpływ wiele czynników, takich jak:
– światło,
– pogoda,
– cierpliwość,
– poziom umiejętności,
– poziom wiedzy i doświadczenia,
– awaria sprzętu,
– brak samodyscypliny, np. podczas porannego wstawania lub w czasie ustawiania ostrości, statywu czy doboru filtrów.

Przygotowania do fotograficznej wyprawy plenerowej są jednym z ważniejszych elementów myślenia o fotografowaniu w sposób kompleksowy. Źle dobrany sprzęt, niewygodny plecak lub torba, niedostateczna liczba akumulatorów czy chybotliwy statyw mogą niekorzystnie wpłynąć na końcowy efekt. Cały wysiłek włożony w przygotowanie wyjazdu, trudy porannej pobudki i kilku kilometrowy marsz mogą obrócić w niwecz nasz plan przez jeden źle dobrany lub niezabrany drobiazg. Co ważne, doświadczenie zdobywa się wyłącznie podczas samodzielnych wyjazdów, kiedy ponosimy odpowiedzialność za wszystko, co jest związane z przygotowaniami.

Jeśli kochasz przygody

Niezwykle istotnym elementem każdego pleneru jest przygoda. Przygoda, czyli niezwykłe, zazwyczaj przypadkowe zdarzenie, ma wpływ na rozwój każdego fotografa. Wszystko, co jest nietypowe czy niestandardowe, służy naszemu rozwojowi, ponieważ zmusza nas do myślenia i niesztampowego działania. Przygoda i fotografia zmusza do opuszczenia bezpiecznych stref wyznaczonych przez wygodę i lenistwo. Trzeba będzie wstawać w środku nocy, aby być w plenerze przed wschodem słońca. Będzie zimno i przez długi czas ciemno. Z reguły jest też mokro.

Kiedy mocniej zainteresujesz się fotografią, nawet nie zauważysz, jak zniszczy Twoje dotychczasowe, poukładane życie. Jeśli takie życie kochasz, nie sięgaj po aparat fotograficzny i naukę fotografii. Jeśli jednak chciałbyś swe życie odmienić, zaczynasz bardzo dobrze!

Fotografia może całkowicie odmienić Twoje życie. Może wymagać ogromnej cierpliwości, wysiłku i poświęceń, ale daje też niesamowite korzyści – rozwija umiejętności, zmienia sposób postrzegania świata i wprowadza do Twojego życia nieoczekiwane przygody. Czy warto być fotografem? Jeśli jesteś gotów na zmiany i nowe wyzwania, odpowiedź brzmi: TAK!

Przycisk postaw kawę.

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przeczytaj też:

Myślisz, że Twoje zdjęcia są dobre? To może być za mało

23 sekrety znakomitej kompozycji. Zastosuj je i zobacz, jak zmieniają Twoje zdjęcia

Fotograficzny długi weekend w Rumunii. Przygoda i niezwykłe krajobrazy

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 13 maja 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.