Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Czym jest fotografia krajobrazowa?

utworzone przez | cze 1, 2024 | Foto Blog | 0 komentarzy

Kilka godzin spędzonych na zgłębianiu definicji „krajobrazu” wprowadziło mnie w niemałą pułapkę. Przeglądając słowniki i inne źródła, próbowałem zrozumieć, czym właściwie jest krajobraz, który z taką pasją fotografuję. Okazało się to być zadaniem bardziej skomplikowanym, niż początkowo przypuszczałem.

Według definicji, krajobraz to ogół cech przyrodniczych i antropogenicznych wyróżniających określony teren. Czyli to, co widzimy na danym obszarze, zarówno naturalne elementy, jak i te stworzone przez człowieka. Wspomina się również o „krajobrazie antropogenicznym”, który obejmuje takie elementy jak domy, chodniki, fabryki, mosty, drogi, a nawet zasadzone drzewa. Jest to przeciwieństwo krajobrazu pierwotnego, który nie został przekształcony przez człowieka.

Wydaje się, że to zdjęcie przedstawia jedynie malowniczy krajobraz o zachodzie słońca, który urzeka swoją kolorystyką i spokojem. Na pierwszym planie widzimy trzy sarny, które stoją na pokrytej szronem łące, co dodaje całej scenie zimowego klimatu. W tle rozciąga się linia drzew, które w delikatnej mgle tworzą niemal monochromatyczną sylwetkę, kontrastując z ciepłymi barwami nieba.

Chmury na niebie tworzą niezwykłe wzory, które wyglądają jakby były namalowane pędzlem artysty. Ich intensywny kolor, od pomarańczowego po głęboki fiolet, sprawia, że całe niebo wydaje się płonąć. Tego typu światło zdarza się rzadko, dlatego warto czekać na odpowiedni moment, by uchwycić tak wyjątkową scenerię.

To zdjęcie jest doskonałym przykładem na to, że fotografia krajobrazowa nie musi ograniczać się jedynie do uchwycenia piękna natury w jej pierwotnej formie. Tutaj mamy do czynienia z mieszanką natury i klimatu zimowego, co nadaje mu niepowtarzalnego uroku. Sarny dodają życia i dynamiki, przypominając nam o harmonii i współistnieniu człowieka z przyrodą.

Fotografując takie sceny, warto pamiętać o kilku technicznych aspektach. Najważniejsze to odpowiednie ustawienie balansu bieli, aby oddać prawdziwe barwy zachodu słońca, oraz korzystanie z długiego czasu naświetlania, by wydobyć szczegóły w ciemniejszych partiach zdjęcia. Równie istotne jest wczucie się w chwilę i cierpliwość, by uchwycić idealny moment, kiedy światło jest najpiękniejsze.

Zaskakujące jest to, że jako fotograf krajobrazu mogę fotografować prawie wszystko i nazywać to fotografią krajobrazową! Odkąd pamiętam, stosowałem tę szeroką definicję, nie ograniczając się jedynie do uwieczniania w kadrze naturalnej przyrody. Świat, w którym żyjemy, jest pełen miejsc przekształconych przez człowieka, a te nieliczne, które zachowały swój pierwotny charakter, są coraz trudniejsze do znalezienia.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Fotografia krajobrazowa to zatem nie tylko dzikie, dziewicze tereny, ale także te, które noszą ślady działalności ludzkiej. Odkrycie to poszerzyło moje podejście do fotografii. Możemy fotografować miasta, wsie, industrialne pejzaże i nadal nazywać to fotografią krajobrazową.

Zastanów się nad tym, co nazywamy „naturalnym środowiskiem”. Czy naprawdę jest ono tak naturalne? Wystarczy spędzić kilka dni w lesie bez cywilizacyjnych udogodnień, by zdać sobie sprawę, jak bardzo jesteśmy zależni od przekształconego przez człowieka krajobrazu.

To odkrycie przyniosło mi ulgę. Uświadomiłem sobie, że mogę nadal fotografować wszystko, co mnie fascynuje, i nazywać to fotografią krajobrazową. Dzięki temu moje podejście do tej dziedziny stało się bardziej elastyczne i otwarte.

Podsumowując, fotografia krajobrazowa to sztuka uchwycenia piękna i charakteru danego miejsca, niezależnie od tego, czy jest to naturalny teren, czy obszar przekształcony przez człowieka. Każdy krajobraz opowiada swoją unikalną historię, a my, fotografowie, mamy przywilej i obowiązek ją uwieczniać.

Wyruszmy zatem z aparatem w ręku, gotowi odkrywać i dokumentować zarówno pierwotne, jak i antropogeniczne krajobrazy, pokazując światu ich niepowtarzalne piękno.

 

 

Pamiętaj, że mój blog jest bogatym źródłem informacji i inspiracji dla fotografów.

Przycisk postaw kawę.

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przeczytaj też: 

Pomysły na zdjęcia w domu. W ten sposób wyzwolisz kreatywność i przezwyciężysz chandrę

Drogi sprzęt, wielkie rozczarowanie. Fotoamatorzy w trakcie zakupów nie stosują tych zasad

Fotografia dla początkujących 5 kluczowych umiejętności

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 1 czerwca 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.