Dlaczego aparat jest najważniejszy?

Jaki aparat wybrać? Na co mam się zdecydować: Nikon, Canon a może jednak Sony? Takimi tematami zajmują się przede wszystkim początkujący fotografowie. Chociaż dysputy sprzętowe nie zanikają na żadnym etapie fotograficznego zaawansowania. Obserwuję różne fora internetowe i widzę, że jest to jeden z najważniejszych tematów, pośród tych które są tam poruszane. Na podstawie owych dyskusji wydawałoby się, że rzeczywiście w fotografii aparat jest najważniejszy.

Wielka szkoda, że olbrzymią część rozmów o fotografii zajmuje nam tematyka dotycząca sprzętu. Kiedy się sobie ostatnio przyglądam to sam tak mam! Uważnie patrzę na rynek aparatów i obiektywów, chociaż ich od lat nie zmieniam. Zupełnie nie wiem dlaczego dyskutujemy przede wszystkim o sprzęcie, dlaczego ja o nim tak często myślę? Być może z powodu rozlicznych pytań, które dostaję? W zdecydowanej większości jestem pytany o sprzęt oraz podstawy jego użytkowania. Być może za sprawą reklam i marketingowych promocji w mediach? Nieustannie widzę przecież mnóstwo filmów np. na YouTube, które prezentują „sprzęt, który koniecznie muszę mieć”.

Staram się być odporny i wielokrotnie powtarzałem, że wszystko co najważniejsze dla fotografa zawiera się w jego głowie. Są to marzenia o zdjęciach, pomysły na ich konkretną realizację oraz wiedza, doświadczenie i przede wszystkim umiejętność widzenia światła.

Aparat fotograficzny jest jedynie narzędziem, dzięki, któremu możemy osiągać wymyślone przez siebie cele. Dlatego nie piszę na blogu zbyt wiele o sprzęcie fotograficznym. W zasadzie moje uwagi ograniczają się wyłączenie do tego co jest niezbędne. Jednak, by skutecznie fotografować trzeba znać swój aparat i jego możliwości. Nie ma ucieczki przed poznaniem np. podstawowych zasad ekspozycji. Jak się uczyć fotografii – warto przeczytać moje propozycje.

Tańcząc w porannej mgle. Nad rozlewiskami Bugu o świcie.

Najlepiej poznawać swój sprzęt dzięki kolejnym plenerom i sesjom. Sam poznaję go przede wszystkim dzięki rozwiązywaniu kolejnych problemów. Im więcej fotografujesz, tym sprzęt staje się mniej ważny. W pewnym momencie zaczynasz koncentrować się wyłącznie na tym co najbardziej istotne… czyli na kadrze i po prostu wiesz, jakiego obiektywu użyjesz i jak dobierzesz ostrość i ekspozycję.

Brzęczące monety. Światło w łódce o świcie.

W zdecydowanej większości moich plenerów już w momencie wykonywania zdjęcia wiem jak ono będzie wyglądało jako finalny kadr. Potem robię wszystko jak sobie obmyśliłem, łącznie z przygotowaniem do publicznego pokazania. Z reguły wiem po co zrobiłem dane zdjęcie i o czym ono jest. W sumie od sprzętu oczkuję jedynie tego, by niezawodnie wspierał moje koncepcje. Odpowiedz na pytanie: dlaczego robię to zdjęcie jest kluczowa w momencie jego powstawania.

Wiatr i woda. Zachód Słońca nad zakolem Bugu.

Potem pod sam koniec potrzebna jest jeszcze rozmowa o powstałych zdjęciach. Trzeba dokonywać ich analizy i zastanawiać się co można poprawić w swoim systemie pracy w swoim widzeniu świata? Jednym ze sposobów skutecznej nauki jest nieustanne obserwowanie świata oraz poszukiwanie inspiracji. Taką inspiracją może być film, obraz, muzyka albo kadr innego fotografa. Oczywiście bez nieustannych prób i ćwiczeń nie ma szans na poprawę warsztatu. Idę zatem poćwiczyć. Do miłego zobaczenia, gdzieś w plenerze 🙂

Oczywiście tytuł jest przekorny, aparat nie jest najważniejszy…  jednak ma swoje znaczenie!

Pozdrawiam
Marek Waśkiel

MAREK WAŚKIEL – fotografik i stale podróżujący dziennikarz. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Obecnie jest red. naczelnym magazynu FotoGeA.com

Najnowsze zdjęcia Marka Waśkiel na FB

Mój Kanał na YouTube 

POLECAM NOWEGO E-BOOKA / wpisz kod BLOG i kup taniej /

Jak fotografować w podróży

 

 

 

 

 

TO TEŻ JEST BARDZO CIEKAWE:

Author: Marek Waśkiel

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *