Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Dlaczego tak rzadko piszę o sprzęcie?

utworzone przez | lut 22, 2015 | Foto Blog | 0 komentarzy

 

Kilka osób pytało mnie dlaczego nie piszę recenzji i testów sprzętu fotograficznego? Robię tak z kilku powodów. Jednak jeden jest najważniejszy: jestem przekonany, że to nie aparat robi zdjęcia! Jest on narzędziem pracy dla fotografa niczym ołówek w ręku rysownika. Ważne po prostu jest to kto i kiedy naciska spust aparatu.

Czy widzieliście kiedyś wielkie dyskusje o ołówkach oraz o tym w jaki sposób wpłynęły one na to, ze rysunek jest co najmniej ciekawy. Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam zapytać w restauracji o markę garnków, w których kucharz ugotował jakąś smaczną potrawę? Oczywiście przez moje ręce przechodzi mnóstwo różnego sprzętu i od czasu do czasu o nim wspomnę, że to mi się podoba a tamto nie bardzo. Jednak jest mi wszystko jedno czy więcej sprzedaje się tzw. bezlusterkowców czy lustrzanek lub czy produkcja jakiegoś obiektywu jest uzasadniona czy pozbawiona sensu. Z rozbawieniem jedynie patrzę, gdy zdjęcie, które mnie zachwyca zostało zrobione właśnie owym negowanym przez „znawców” szkłem.

norwegia_waskiel_23

Nie piszę za wiele o sprzęcie ponieważ opisywanie aparatów czy obiektywów zastępuje dyskusję o fotografii, wmawiając przy tym kompletnie nieprawdziwie, że sprzęt jest najważniejszy. Podczas takich rozmów nie zwraca się uwagi na zdjęcie jako wynik doświadczeń, umiejętności, wielu różnych działań oraz często problemów, które musiał rozwiązać autor. Nie padają pytania o to jak fotograf wypatrzył swój temat, jak się do tego przymierzył, kiedy zaplanował wyjazd? Ile razy bezskutecznie wychodził w plener nim uzyskał zadawalający efekt?

Nadmierna fascynacja sprzętem powoduje to, że fotografia staje się bezosobowa i sprowadza się do pytań: jakim aparatem, którym obiektywem i przy jakiej przysłonie? Jakby one wyłącznie decydowały o fotografii. Nie decydują! Ważne są natomiast widzenie światła, obserwacja zdarzeń, cierpliwość i doświadczenie…

Jeżeli dokonamy prostej zamiany i sprzęt znakomitego fotografa wręczymy początkującemu fotoamatorowi: to jak sądzisz ów fotoamator stanie się w tej chwili mistrzem? Jestem przekonany, że tak się nie stanie!

Jednak czasami pisząc o sprzęcie będę przestrzegał przed bublami – jak to miało miejsce w moich informacjach o niektórych produktach.

Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 22 lutego 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.