Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotodziennik: Piątek 13 lipca

utworzone przez | lip 14, 2018 | Foto Blog | 2 Komentarze

Piękny dzień na fotografowanie. Piątek 13 lipca. Najpierw krótkie planowanie – dokąd a potem zgodnie z założonym programem poszukiwanie szansy na fotografowanie błyskawic. Kilka z nich widziałem, żadnej nie udało mi się uchwycić w kadrze. Jednak nie żałuje ani sekundy tego wyjazdu.

W czasie urlopu nie sięgałem po lustrzankę. Nabierałem dystansu do tego co robię oraz „ćwiczyłem oko” robiąc fotograficzne notatki telefonem. Część z nich można zobaczyć na Instagramie.

Zachód słońca na Podlasiu. Piątek 13 lipca :) blog marek waskiel

Zachód słońca na Podlasiu. Piątek 13 lipca 🙂 
ISO 400 / 14 mm / f8 / 1/60 s/ filtr połówkowy szary /

Jednak po krótkiej przerwie z radością ruszyłem w plener. Jak już wspomniałem nie udało mi się uchwycić błyskawicy ale mój plener zakończył się pięknym zachodem słońca. Na zdjęciu chciałem pokazać jego ogrom i cudowne kolory. Dlatego wykonałem to ujęcie jako 12 pionowych kadrów i potem połączyłem je w Lightroomie potem przycinając do formatu 3X2. Odrobinę się spóźniłem i bałem się, że nie uda mi się uchwycić ostatnich chwil tego pięknego światła. Nie korzystałem więc ze statywu i podniosłem ISO, aby móc wykonać owe zdjęcia z ręki. Założyłem jednak filtr połówkowy szary, aby zniwelować rozpiętość tonalną sceny – jaśniejsza góra, ciemniejszy dół. Tuż po wykonaniu tego kadru kolory na niebie przygasły. Szybkość podejmowania decyzji ma jednak kolosalne znaczenie 🙂

Poniżej zapraszam do zobaczenia timelapse, który powstał tego dnia. Piątek 13 dobry dzień 🙂

Pozdrawiam
Marek Waśkiel

PS. Fotodziennik: to krótkie zapiski oparte o historię jednego zdjęcia.

 

BESTSELLER / PORADNIK O FOTOGRAFOWANIU KRAJOBRAZÓW:

https://www.fotoksiegarnia.com/produkt/jak-fotografowac-krajobrazy/

 

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 14 lipca 2018

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.