Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotodziennik: Piątek 13 lipca

utworzone przez | lip 14, 2018 | Foto Blog | 2 Komentarze

Piękny dzień na fotografowanie. Piątek 13 lipca. Najpierw krótkie planowanie – dokąd a potem zgodnie z założonym programem poszukiwanie szansy na fotografowanie błyskawic. Kilka z nich widziałem, żadnej nie udało mi się uchwycić w kadrze. Jednak nie żałuje ani sekundy tego wyjazdu.

W czasie urlopu nie sięgałem po lustrzankę. Nabierałem dystansu do tego co robię oraz „ćwiczyłem oko” robiąc fotograficzne notatki telefonem. Część z nich można zobaczyć na Instagramie.

Zachód słońca na Podlasiu. Piątek 13 lipca :) blog marek waskiel

Zachód słońca na Podlasiu. Piątek 13 lipca 🙂 
ISO 400 / 14 mm / f8 / 1/60 s/ filtr połówkowy szary /

Jednak po krótkiej przerwie z radością ruszyłem w plener. Jak już wspomniałem nie udało mi się uchwycić błyskawicy ale mój plener zakończył się pięknym zachodem słońca. Na zdjęciu chciałem pokazać jego ogrom i cudowne kolory. Dlatego wykonałem to ujęcie jako 12 pionowych kadrów i potem połączyłem je w Lightroomie potem przycinając do formatu 3X2. Odrobinę się spóźniłem i bałem się, że nie uda mi się uchwycić ostatnich chwil tego pięknego światła. Nie korzystałem więc ze statywu i podniosłem ISO, aby móc wykonać owe zdjęcia z ręki. Założyłem jednak filtr połówkowy szary, aby zniwelować rozpiętość tonalną sceny – jaśniejsza góra, ciemniejszy dół. Tuż po wykonaniu tego kadru kolory na niebie przygasły. Szybkość podejmowania decyzji ma jednak kolosalne znaczenie 🙂

Poniżej zapraszam do zobaczenia timelapse, który powstał tego dnia. Piątek 13 dobry dzień 🙂

Pozdrawiam
Marek Waśkiel

PS. Fotodziennik: to krótkie zapiski oparte o historię jednego zdjęcia.

 

BESTSELLER / PORADNIK O FOTOGRAFOWANIU KRAJOBRAZÓW:

https://www.fotoksiegarnia.com/produkt/jak-fotografowac-krajobrazy/

 

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 14 lipca 2018

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.