Z pewnością każdy, kto choć raz trzymał w dłoniach aparat fotograficzny, zgodzi się ze stwierdzeniem, że nie sztuką jest „pstrykać” zdjęcia. Tryby automatyczne w popularnych cyfrówkach oraz aparaty w smartfonach sprawiły, że obecnie fotografuje niemal każdy. Na ogół jednak efekty takiego fotografowania nie zachwycają. Osoby, które nieco poważniej myślą o fotografii, z pewnością chciałyby poprawić jakość swoich ujęć i uzyskać efekty podobne do tych, które widzimy na zdjęciach w albumach, portalach społecznościowych czy kolorowych magazynach. Często jednak nie wiedzą od czego zacząć. Skupiają się na złych aspektach (np. wymianie aparatu na bardziej „profesjonalny”), wciąż popełniają te same błędy. W konsekwencji wywołuje to frustrację i zniechęcenie do tematu fotografii. Jeżeli zatem interesujesz się fotografią i szukasz wskazówek, jak zacząć swoją drogę do pięknych i profesjonalnych zdjęć – doskonale trafiłeś. Zapraszam do lektury.
Od czego zacząć fotografowanie
Na początek podstawowe pytanie, które zadaje sobie każdy amator fotografii:
„Od czego właściwie powinienem zacząć?”
Do rozpoczęcia przygody z fotografią potrzebne Ci będą trzy podstawowe rzeczy:
- sprzęt
- wiedza
- chęci
Przyda się też odrobina cierpliwości, gdyż nie od razu osiągniesz efekty, które widzisz na okładkach czasopism.
Warto zapoznać się z instrukcją swego aparatu.
Sprzęt dla początkującego fotografa
W kwestii sprzętu konieczne będzie nie tylko samo jego posiadanie (o tym, jaki aparat będzie najlepszy na początek powiemy za chwilę), ale także jego dobra znajomość. Na samym początku warto zatem sięgnąć po…instrukcję obsługi aparatu.
Dokładnie tak. Zaskakująco niewiele osób po zakupie jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego czyta jego instrukcję obsługi. A szkoda, bo jest to podstawowy dokument, który pozwoli nam wydobyć maksimum możliwości z naszego urządzenia, bez znaczenia, czy jest to aparat fotograficzny, auto czy toster. Wyjaśnię Ci od razu, że z instrukcji obsługi aparatu nie nauczysz się dobrej fotografii. Jego prawidłowa i szybka obsługa pomoże w otrzymywaniu zdjęć, takimi jakie chcesz, aby były. Dzięki instrukcji poznasz możliwości aparatu oraz układ menu i klawiszy.
Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój kurs fotografii online.
Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł
Nie przejmuj się, jeśli na początku nie będziesz rozumiał większości zwrotów i pojęć. Jest to całkowicie normalne. Dokładnie studiując instrukcję, posiłkując się ewentualnie dodatkowymi wyjaśnieniami znalezionymi w Internecie, będziesz w stanie stosunkowo szybko poznać podstawowe funkcje i możliwości swojego aparatu.
Niektóre instrukcje zawierają też kilka stron, opisujących podstawy fotografowania. Warto zapoznać się również z tymi zapisami, zanim ewentualnie sięgniemy po inne poradniki. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo – graniczące z pewnością, że po lekturze instrukcji obsługi, część pojęć w dalszym ciągu będzie dla Ciebie niezrozumiała.
Nic dziwnego. Terminy takie jak balans bieli, preselekcja czasu czy wartości przysłony mogą okazać się skomplikowane dla początkującego fotografa.
Ich znajomość oraz wiedza na temat tego jak działają, jest jednak niezbędna do wykonywania poprawnych ujęć.
Dlatego też, jeżeli Twoja instrukcja obsługi nie wyjaśnia ich dostatecznie, nie wahaj się sięgnąć po lekturę uzupełniającą, w postaci książek i poradników o tematyce fotografii. W Internecie znajdziesz mnóstwo artykułów i e-booków na ten temat. Możesz też pokusić się o zakup pozycji książkowej. Proszę pamiętaj, że samo kupienie książki nie rozwiąże Twoich problemów trzeba ją jeszcze przeczytać ze zrozumieniem.
Oczywiście samo przestudiowanie instrukcji i nawet najlepszych książek na temat fotografowania nic Ci nie da, jeżeli nie przełożysz tego na praktykę. W trakcie lektury miej pod ręką swój sprzęt. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco sprawdzać i testować wszelkie ustawienia. Sprawi to, że lepiej zapamiętasz, gdzie można je znaleźć w Twoim aparacie. Dzięki temu, będąc „w terenie”, szybciej dobierzesz odpowiednie parametry.
Na początku swojej przygody z fotografią nie wahaj się używać trybu automatycznego lub półautomatycznego. Nawet fotografując w automacie, nauczysz się, jak poprawnie uchwycić scenę i skomponować ujęcie. Na ręczne ustawienia ekspozycji przyjdzie czas, gdy opanujesz je w stopniu umożliwiającym ich szybką i poprawną korektę.
Najszybciej niezbędna wiedzę oraz umiejętność obsługi sprzętu fotograficznego zdobędziesz na kursie fotografii. Pamiętaj, że prowadzę zajęcia w mojej Internetowej Szkole Fotografii. Jest to najszybsza i najskuteczniejsza forma nauki fotografowania.
Jaki aparat wybrać na początek
Niestety, wielu początkujących fotografów przykłada do sprzętu zbyt wielką wagę. Są święcie przekonani, że to drogi aparat sprawia, że zdjęcia są wyraźne, kolorowe i interesujące. Spędzają długie godziny analizując dyskusje o aparatach następnie biegną do sklepu i kupują najdroższy sprzęt.
Rozczarowanie przychodzi na ogół w momencie, gdy „pstrykając” kolejne ujęcia w trybie automatycznym odkrywają, że wcale nie różnią się one od tych wykonywanych telefonem komórkowym.
Zaczynając przygodę z fotografią kup aparat ze średniej półki i jak najszybciej zacznij robić zdjęcia. Dobrze na tym etapie się sprawdzi sprzęt używany.
Mnóstwo przydatnych informacji znajdziesz też we wpisie jaki aparat kupić.
Na początek, do nauki fotografowania, wystarcza nawet aparat w smartfonie. Co prawda nie uzyskasz za jego pomocą pięknych portretów czy kolorowych, zachwycających zdjęć krajobrazu, ale pozwoli Ci oswoić się z fotografią jako procesem opartym na obserwacji świata.
Nauczysz się, jak dostrzec i uchwycić moment, czy poprawnie skomponować ujęcie, a także jak obchodzić się ze światłem (będącym najważniejszym elementem każdej fotografii).
Coraz więcej modeli smartfonów wyposażonych jest także w aparaty, które pozwalają na manualną korektę ustawień. Warto sprawdzić, czy Twój telefon oferuje takie możliwości. Jeśli tak, masz wówczas wszystko czego Ci potrzeba do nauki absolutnych podstaw fotografowania. Jednak dobór ustawień ręcznych w smartfonie nie jest wygodny.
Jeżeli jednak etap fotografowania przy użyciu smartfona masz już za sobą, lub Twój telefon nie posiada zbyt dobrego aparatu, możesz zdecydować się na zakup aparatu cyfrowego. Nie warto jednak przesadzać. Wybierz prosty sprzęt, mieszczący się w Twoim budżecie, który jednocześnie posłuży Tobie i Twojej rodzinie do codziennego użytku. Wybierając aparat cyfrowy warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe aspekty:
- Możliwość wyboru trybu pracy aparatu (manualny, półautomatyczny) – jest to kluczowa kwestia, jeżeli chcesz zgłębiać swoją wiedzę na temat fotografii. Tryb automatyczny jest dobry na początek, lub gdy chcemy szybko zrobić zdjęcie i nie mamy czasu na dobieranie odpowiednich ustawień. Jednak najlepsze rezultaty osiągniesz wyłącznie przy użyciu trybu manualnego lub półautomatycznego. Kupując nowy sprzęt warto więc zdecydować się na taki, który został w nie wyposażony;
- Obsługa formatu RAW – kluczową kwestią będzie także możliwość zapisu plików w formacie RAW. Od klasycznego JPG odróżnia go fakt, że oferuje on znacznie szersze możliwości edycji wykonanej fotografii, bez utraty jej jakości (więcej na ten temat przeczytasz we wpisie JPEG czy RAW);
- Możliwość wymiany obiektywu – nie jest to opcja obowiązkowa, jednak, jeżeli masz taką możliwość, warto zdecydować się na sprzęt z wymienną optyką. Dlaczego? Otóż dokupując obiektywy możesz w łatwy sposób poszerzyć możliwości swojego urządzenia, co będzie przydatne, zwłaszcza, gdy opanujesz już podstawy i zaczniesz chcieć czegoś więcej.
Na koniec jeszcze raz podkreślam, że to, jakie zdjęcia uzyskasz, jest uzależnione głównie od Twoich umiejętności. Jeśli zatem uważasz, że Twój stary kompakt nie nadaje się do nauki fotografowania, daj mu na początek szansę. Całkiem możliwe, że gdy się podszkolisz, okaże się, że jesteś w stanie za jego pomocą uzyskać całkiem przyzwoite ujęcia.
Wszystko już było
Jak się zapewne domyślasz na świecie sfotografowano już prawie wszystko i to w doskonały sposób. Jedną z bardzo dobrych form nauki jest korzystanie z doświadczeń i dokonań Mistrzów Fotografii. Jest mnóstwo stron znanych agencji fotograficznych np. Magnum, na których znajdziesz wiele doskonałych zdjęć. Poświęć jak najwięcej czasu na oglądanie tych zdjęć i zastanów się, dlaczego robią na Tobie wrażenie. Poszukaj dobrych wzorów i staraj się naśladować sposób kadrowania.
Co fotografować na początek
Wielu fotoamatorów zadaje pytanie:
„No dobrze, ale co ja tak właściwie mogę fotografować?”.
Odpowiedź może być tylko jedna: wszystko…oczywiście w granicach prawa i zdrowego rozsądku 😉
Najlepiej nie rozstawaj się z aparatem. Zabierz go ze sobą na spacer, na mecz, na imprezę, czy na wizytę u dziadków. Wyciągnij swój sprzęt podczas uroczystości rodzinnych i świąt. Fotografuj swoich bliskich i przyjaciół podczas codziennych czynności. Spróbuj przedstawić na zdjęciach architekturę swojego miasta.
Poszukaj miejsc, z których dobrze widać jego panoramę. Znajdź lokalizację, z której dobrze widoczny jest zachód i wschód słońca, i spróbuj uchwycić taki moment. Sprawdź też artykuł pomysły na zdjęcia. Eksperymentuj, ćwicz i fotografuj zawsze i wszędzie. Oprócz tego, że łatwiej w ten sposób przyswoisz podstawy obsługi swojego sprzętu, to poznasz różne rodzaje fotografii.
Dzięki temu, będziesz mógł się później ukierunkować na fotografię krajobrazową, reportażową, portretową lub inną, która szczególnie Cię zaciekawi.
W Internecie znajdziesz wiele różnego rodzaju projektów typu „365 dni z fotografią”. Polegają one na tym, że codziennie zadany jest temat zdjęcia, które uczestnicy wykonują. Jest to doskonały motywator do codziennego fotografowania. Dostajesz gotowy pomysł na fotografię, a w dodatku możesz się nią podzielić z innymi uczestnikami. Warto rozważyć podjęcie takiego wyzwania.
Możesz też poszukać grup fotografujących w Twoim mieście. Towarzystwo podczas sesji w plenerze na pewno zadziała motywująco. Jednocześnie będziesz miał możliwość poznania nowych ludzi i wymiany doświadczeń.
Wykorzystaj praktyczne kursy fotografii, oparte o lekcje w formie wideo.
Kurs Fotografii Dla Początkujących https://waskiel.pl/kurs-fotografii-online-dla-poczatkujacych/
Kurs Fotografii Makro https://waskiel.pl/kurs-fotografii-makro-online/
Kurs Fotografii Krajobrazowej https://waskiel.pl/kurs-fotografii-krajobrazowej-online/
Kurs Lightroom Szybki Start https://waskiel.pl/kurs-lightroom-online/
Kurs Fotografii Podróżniczej https://waskiel.pl/kurs-fotografii-podrozniczej-online/
Kreatywne sposoby fotografowania dla początkujących
Ustaliliśmy już, że tematem fotografii może być dosłownie wszystko, i że warto zabierać ze sobą aparat wszędzie. Jeśli nauczysz się podstaw fotografii możesz stosować trochę sztuczek, aby zdjęcia zrobiły wrażenie na Twoich znajomych 🙂
Poniżej przedstawiam kilka kreatywnych trików, które sprawią, że Twoje zdjęcia będą ciekawsze. Jednocześnie są one dość proste do uzyskania, dzięki czemu poradzi sobie z nimi nawet początkujący fotograf.
1. Użycie zoomu w trakcie ekspozycji (tylko dla obiektywów z pierścieniem zmiany ogniskowej)
Choć dla niektórych użycie zoomu w trakcie wykonywania zdjęcia może wydawać się zaskakującym pomysłem, to możemy dzięki temu uzyskać ciekawy efekt. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy użyć właściwego nieco dłuższego czasu otwarcia migawki (około 1/2 s.) np. o zmierzchu lub nocą.
Cała technika polega na tym, żeby w trakcie wykonywania ujęcia, użyć jednocześnie pierścienia zmiany ogniskowej do przybliżenia bądź oddalenia obiektu. A w jakich sytuacjach warto poeksperymentować z tą techniką?
Doskonałymi obiektami do zoomowania w czasie naświetlania są ludzie i rośliny, zwłaszcza kwiaty. Nie zniechęcaj się, jeśli nie osiągniesz pożądanego efektu za pierwszym razem. Technika ta wymaga bowiem dokładnej synchronizacji momentu zmiany ogniskowej i wciśnięcia przycisku migawki. Podobnie jak w innych aspektach fotografii, tak i tutaj – trening czyni mistrza!
PORADA: Łatwiej osiągniesz pożądany efekt, jeżeli umieścisz aparat na statywie.
Pamiętaj, że mój blog jest bogatym źródłem informacji i inspiracji dla fotografów.
Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.
2. Rozmyte tło w portrecie
Zapewne niejednokrotnie zachwycałeś się pięknymi portretami, na których wyraźnie widoczna jest fotografowana osoba, a wszystkie obiekty w tle są rozmyte. Uzyskanie takiego efektu nie jest skomplikowane, nawet dla laika.
Głębię ostrości możesz kontrolować za pomocą trybu preselekcja przysłony. Mówiąc prościej – regulujemy wielkość otworu przysłony. W skrócie, im większy otwór przysłony (np. f/4, f/2), tym mniejsza głębia ostrości, czyli bardziej rozmyte tło. Np. fotografując obiektywem o ogniskowej około 50 mm musisz być blisko bohatera Twego zdjęcia ok. 1,5 m – 2 m od niego. Po czym odsuń go od tła – także ok 1,5m. Otwórz mocno przysłonę np. f/5,6 a potem ustaw ostrość na twarzy osoby portretowanej. Tło za osobą z pewnością będzie rozmyte.
3. Fotografowanie płynącej wody z długim czasem naświetlania
Na pewno zdarzyło Ci się fotografować płynącą wodę, np. wodospad. Zapewne jednak na Twoich fotografiach ruch wody jest zamrożony. Dzieje się tak, jeśli fotografujesz w trybie automatycznym. Aparat dobierze wówczas krótki czas naświetlania, co spowoduje zamrożenie ruchu. Ciekawy efekt możesz uzyskać, jeśli zastosujesz dłuższy czas naświetlania (np. 1/4 s. lub nawet dłuższy). Uzyskasz wówczas zdjęcie, na którym płynąca woda widoczna będzie w formie jednolitej wstęgi. W podobny sposób możesz uwiecznić np. światła jadących samochodów lub ruch chmur na niebie.
PORADA: W przypadku użycia długiego czasu naświetlania, konieczne będzie użycie statywu, aby uniknąć poruszenia zdjęcia oraz filtra jeśli fotografujesz w dzień ND.
4. Przedstawienie dynamiki scen
Lubisz fotografować rajdy samochodowe? A może maratony? W takich przypadkach wykonanie fotografii z użyciem krótkiego czasu naświetlania może być zbyt statyczne i nudne. Spróbuj techniki panoramowania, dla uzyskania bardziej dynamicznych ujęć. Dobierz czas naświetlania odpowiedni do prędkości, z jaką porusza się Twój obiekt. Następnie podążaj za nim kadrem. Efekt może Cię zaskoczyć!
Jak rozwijać umiejętności fotograficzne
Na koniec kilka słów na temat dalszej drogi rozwoju. Jeżeli opanowałeś już podstawy fotografowania, oswoiłeś się ze swoim sprzętem i potrafisz poprawnie dobrać wszystkie elementy ekspozycji, warto podjąć kolejne kroki. Czytaj jak najwięcej. Obserwuj blogi fotografów, oglądaj ich fotografie, zastanów się jakich technik używają i co chcą przekazać przez swoje prace. Poszukaj bardziej zaawansowanych książek i e-booków. Oglądaj filmy instruktażowe. Podpatruj zawsze i wszędzie.
Gdy zdecydujesz się ostatecznie na zakup Drogiego Aparatu, zastanów się nad wzięciem udziału w kursie z jej obsługi. Dzięki temu lepiej poznasz jej możliwości i nauczysz się w sposób efektywny wykorzystywać jej możliwości. Rozważ również uczestnictwo w warsztatach i plenerach zdjęciowych z profesjonalistami. Pozwoli Ci to szlifować swoje umiejętności pod okiem fachowców i wyrobić dobre nawyki.
Oczywiście nieodłącznym elementem ciągłego rozwoju jest praktyka. Rób setki zdjęć, oglądaj je, analizuj swoje błędy i wyciągaj z nich wnioski. Eksperymentuj z ustawieniami, baw się poszczególnymi parametrami, próbuj nowych technik, o których usłyszałeś lub przeczytałeś. Im więcej zdjęć będziesz wykonywał, tym będziesz lepszy, a Twoje fotografie będą cieszyły oko. Trening czyni mistrza, zatem aparaty w dłoń i do dzieła!