Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotografia krajobrazowa aparat dla początkujących #52

utworzone przez | lut 6, 2020 | Foto Blog | 3 Komentarze

Markowy Vlog o Fotografii jest miejscem, gdzie odszukasz mnóstwo praktycznej wiedzy o fotografii. Zapraszam co niedzielę o 19.00 wówczas publikuję nowe odcinki mego vloga.

Jaki sprzęt wybrać do fotografowania krajobrazu? Jaki aparat kupić i jaki obiektyw?

Fotografując podczas podróży, pracując w terenie i z napotkanymi ludźmi moje sugestie wyboru aparatu zawężają się do trzech marek: Nikon, Canon i Pentax oraz Sony.

Myśląc o fotografii perspektywicznie jak rozwojowym hobby w tej chwili z Nikona wybierałbym: Nikon D7100 *, Nikon D7200 *, Nikon 7500*, Nikon D500, Nikon D610 *, Nikon D750*, Nikon D810 i Nikon D850. Gwiazdką * są oznaczone modele, które sugeruję jako aparat dla początkującego fotografa.


Model dla początkujących na szybki start:

Nikon D5600 z AF-P DX NIKKOR 18-55MM F/3.5-5.6G VR oraz szerokokątnym AF-P DX NIKKOR 10-20MM F/4.5-5.6G VR i długo ogniskowym AF-P DX NIKKOR 70-300MM F/4.5-6.3G ED VR będzie bardzo dobry jako komplet startowy. Jeśli kogoś stać na np. 7100, 7200 czy 7500 to będzie jeszcze lepiej.
albo:
Canon 250D z obiektywem Canon 18-55 mm f/3.5-5.6 EF-S IS II oraz obiektyw Canon 10-18 mm f/4.5-5.6 EF-S IS STM i Canon 70-300 mm f/4.0-f/5.6 EF IS II USM. Z korpusem D800 będzie także nieco ciekawiej.

Z Canona pośród modeli 7D* (starsze modele są stosunkowo tanie) , 700D *, 800D *, 70D *, 77D, 80D *, 6D *, 5D, 1D.

Natomiast z Pentaxa: Pentax KP *, Pentax K-3 *, PENTAX K-3 II *, Pentax K-1.

Pielęgnuj Twoją Pasję i 👉 Ucz się Fotografii:
Pakiet kursów fotografii /Filmy Video/

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Oszczędzisz kiedy wykorzystasz ten kod: zbloga

Jeśli ktoś ma ograniczony budżet powinien zastanowić się nad kupnem używanego korpusu ale raczej nie warto kupować nowych aparatów niskiej klasy. Takimi porażkami są np. modele Nikona z serii 3000 oraz Canon EOS 2000D i EOS 4000D. Nie warto na nie wydawać pieniędzy! Tylko pozornie są tanie. Według mnie w przyszłości wygenerują więcej kłopotów niż radości.

Bezlusterkowce Nikona i Canona nie mają jeszcze pełnej linii obiektywów są dosyć drogie podobnie do bezlusterkowców innych firm. Odrobinę bym poczekał aż uzupełni się lista dostępnych obiektywów.

Fotografując podczas podróży, pracując w terenie i z napotkanymi ludźmi moje sugestie wyboru aparatu zawężają się do trzech marek: Nikon, Canon i Pentax oraz Sony.

Muszę przyznać , że osobiście nie przepadam za bezlusterkowcami Sony, Olympusa albo Panasonica, podobnie po próbach używania Nikona Z7 wróciłem do Nikona D850. Bezlusterkowce na razie nie sprawdziły się podczas mojej pracy w terenie i w tych rodzajach fotografii, które są mi najbliższe. Jednak z zainteresowaniem będę przyglądał się nowym propozycjom aparatów bezlusterkowych i obiektywom do nich.

Poradnik jaki aparat wybrać znajdziesz na moim blogu:

Jaki aparat kupić

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 6 lutego 2020

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.