Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotografia krajobrazowa aparat dla początkujących #52

utworzone przez | lut 6, 2020 | Foto Blog | 3 Komentarze

Markowy Vlog o Fotografii jest miejscem, gdzie odszukasz mnóstwo praktycznej wiedzy o fotografii. Zapraszam co niedzielę o 19.00 wówczas publikuję nowe odcinki mego vloga.

Jaki sprzęt wybrać do fotografowania krajobrazu? Jaki aparat kupić i jaki obiektyw?

Fotografując podczas podróży, pracując w terenie i z napotkanymi ludźmi moje sugestie wyboru aparatu zawężają się do trzech marek: Nikon, Canon i Pentax oraz Sony.

Myśląc o fotografii perspektywicznie jak rozwojowym hobby w tej chwili z Nikona wybierałbym: Nikon D7100 *, Nikon D7200 *, Nikon 7500*, Nikon D500, Nikon D610 *, Nikon D750*, Nikon D810 i Nikon D850. Gwiazdką * są oznaczone modele, które sugeruję jako aparat dla początkującego fotografa.


Model dla początkujących na szybki start:

Nikon D5600 z AF-P DX NIKKOR 18-55MM F/3.5-5.6G VR oraz szerokokątnym AF-P DX NIKKOR 10-20MM F/4.5-5.6G VR i długo ogniskowym AF-P DX NIKKOR 70-300MM F/4.5-6.3G ED VR będzie bardzo dobry jako komplet startowy. Jeśli kogoś stać na np. 7100, 7200 czy 7500 to będzie jeszcze lepiej.
albo:
Canon 250D z obiektywem Canon 18-55 mm f/3.5-5.6 EF-S IS II oraz obiektyw Canon 10-18 mm f/4.5-5.6 EF-S IS STM i Canon 70-300 mm f/4.0-f/5.6 EF IS II USM. Z korpusem D800 będzie także nieco ciekawiej.

Z Canona pośród modeli 7D* (starsze modele są stosunkowo tanie) , 700D *, 800D *, 70D *, 77D, 80D *, 6D *, 5D, 1D.

Natomiast z Pentaxa: Pentax KP *, Pentax K-3 *, PENTAX K-3 II *, Pentax K-1.

Pielęgnuj Twoją Pasję i 👉 Ucz się Fotografii:
Pakiet kursów fotografii /Filmy Video/

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Oszczędzisz kiedy wykorzystasz ten kod: zbloga

Jeśli ktoś ma ograniczony budżet powinien zastanowić się nad kupnem używanego korpusu ale raczej nie warto kupować nowych aparatów niskiej klasy. Takimi porażkami są np. modele Nikona z serii 3000 oraz Canon EOS 2000D i EOS 4000D. Nie warto na nie wydawać pieniędzy! Tylko pozornie są tanie. Według mnie w przyszłości wygenerują więcej kłopotów niż radości.

Bezlusterkowce Nikona i Canona nie mają jeszcze pełnej linii obiektywów są dosyć drogie podobnie do bezlusterkowców innych firm. Odrobinę bym poczekał aż uzupełni się lista dostępnych obiektywów.

Fotografując podczas podróży, pracując w terenie i z napotkanymi ludźmi moje sugestie wyboru aparatu zawężają się do trzech marek: Nikon, Canon i Pentax oraz Sony.

Muszę przyznać , że osobiście nie przepadam za bezlusterkowcami Sony, Olympusa albo Panasonica, podobnie po próbach używania Nikona Z7 wróciłem do Nikona D850. Bezlusterkowce na razie nie sprawdziły się podczas mojej pracy w terenie i w tych rodzajach fotografii, które są mi najbliższe. Jednak z zainteresowaniem będę przyglądał się nowym propozycjom aparatów bezlusterkowych i obiektywom do nich.

Poradnik jaki aparat wybrać znajdziesz na moim blogu:

Jaki aparat kupić

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 6 lutego 2020

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.