Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak fotografować w podróży

utworzone przez | cze 25, 2023 | Nauka Fotografii | 2 Komentarze

Fotografujemy ponieważ podróżujemy, podróżujemy ponieważ fotografujemy. Trudno dziś wyobrazić sobie podróżnika bez aparatu fotograficznego, nawet tego najprostszego, umieszczonego w smartfonie.  Codziennie zalewani jesteśmy mnóstwem ujęć z podróży i chcemy za pomocą własnych zdjęć opowiadać innym o świecie, który poznajemy. Co to jest fotografia podróżnicza? Na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do podróży i potem, podczas wyjazdu, aby zdjęcia były interesujące? Jak fotografować w podróży? Oto kilka moich porad.

Fotografia podróżnicza

Czy istnieje odrębny dział fotografii, który można opisać jako fotografia podróżnicza? Moim zdaniem tak!

Aparat fotograficzny stał się nieodłącznym towarzyszem współczesnych podróżników. Rejestrujemy nim ważne chwile, osoby, które napotkaliśmy na swej drodze, ciekawe miejsca i zachwycające krajobrazy. Wiele osób marzy o dalekich i egzotycznych wyprawach z aparatem fotograficznym.

Fotografia podróżnicza, wbrew potocznej opinii, nie jest wyłącznie odmianą fotografii krajobrazowej. W dobrej i atrakcyjnej zdjęciowej relacji z podróży powinno przedstawić się co najmniej kilka wątków.

Na pełną i urozmaiconą opowieść o naszych wojażach będą się składać m.in.: pejzaże, portrety i zdjęcia grupowe (np. scenki sytuacyjne), zdjęcia architektury (z zewnątrz, od wewnątrz), kulinaria, zwierzęta, zdjęcia nocne oraz detale (fotografia makro), a często także zdjęcia podwodne.

Jak zatem widać, współczesna relacja fotograficzna z podróży powinna być opowieścią złożoną z różnych ujęć, pokazującą w sposób klarowny, prosty i żywy nasze fascynacje.

Rzecz jasna często podejmuje się decyzje o fotografowaniu ograniczonej liczby tematów. Jednak zawsze taki wybór musi być uzasadniony efektami, jakie fotograf zamierza osiągnąć.

Pamiętając o tym, że jedno zdjęcie jest w stanie powiedzieć więcej niż tysiące słów, dobrze jest się skoncentrować na jasnym pokazaniu naszych przeżyć i przygód. Jednak – jak łatwo zauważyć – przygotowanie takiej relacji wymaga pewnych wysiłków.

Przygotowanie do wyprawy fotograficznej

Obraz przedstawiający, że portret jest nieodłącznym elementem fotografii podróżniczej.

Rozmawiam i czekam do dobre światło – tak powstają moje portrety w fotografii podróżniczej. fot. Marek Waśkiel 

Wyprawa fotograficzna powinna być poprzedzona zdobyciem choćby minimalnej wiedzy o miejscu, do którego się wybieramy.

Przed wyjazdem lubię wiedzieć, jacy ludzie tam mieszkają, jak reagują na robienie im zdjęć i czy znajdują się tam jakieś interesujące miejsca (osady, drzewa, zabudowania, zakola rzek, pomniki, cmentarze, pagórki itp.), które mogą być motywem fotografii.

Patrzę na plany i mapy, które podpowiedzą, o jakiej porze dnia mam szansę na najlepsze oświetlenie. Warto też obejrzeć zamieszczone w książkach i albumach ilustracje, które mogą sugerować, czego możemy się spodziewać w miejscu, do którego się wybieramy. Przeszukajmy zbiory internetu pod kątem potrzebnej dla nas wiedzy.

Kurs Fotografii Podróżniczej – Stwórz Wspaniałą Relację Ze Swojej Wyprawy

Obraz przedstawiający jak wygląda kurs fotografii podróżniczej.

Jak zrobić dobre zdjęcie podróżnicze

Zdjęcie prezentujące pejzaż jako element fotografii podróżniczej.

Pejzaż to tylko jeden z elementów fotografii podróżniczej. Podlasie jest miejscem, w którym można odszukać wiele ciekawych ujęć. fot. Marek Waśkiel

Za dobrą fotografią podróżniczą zawsze kryje się jej wykonawca – człowiek. To on najpierw zauważa, że dzieje się coś intrygującego, potem w swej wyobraźni tworzy obraz i wreszcie na samym końcu, za pomocą aparatu, wykonuje zdjęcie.

Podstawowym tworzywem fotografii podróżniczej jest zaś światło. Prawie każdy zauważy, że inaczej wygląda ściana domu w porannym letnim słońcu i w zimowe popołudnie bądź nocą, gdy pada na nią sztuczne światło z ulicznej latarni. Fotograf nie tylko musi to zauważyć, powinien ten fakt twórczo wykorzystać. Mnóstwo przydatnych informacji o kreatywnym wykorzystaniu oświetlenia znajdziesz we wpisie światło w fotografii.

Wbrew pozorom większość dobrych fotografii nie jest dziełem przypadku. Porzekadło, że dobre zdjęcie jest rezultatem bycia we właściwym miejscu o właściwym czasie, jest o tyle prawdziwe, że znalezienie się w określonym miejscu o odpowiednim czasie jest działaniem przemyślanym i zaplanowanym.

Trzeba pomagać szczęściu. Bardzo często, aby uchwycić konkretny obraz, fotograf tygodniami odwiedza upatrzone miejsca i czeka na odpowiednią porę dnia. Taka jest właściwie fotografia podróżnicza. Czasami czeka się długo, innym razem trzeba dużo i szybko chodzić. Należy wstawać wcześnie i późno kłaść się spać. Trzeba być przygotowanym na to, co może się zdarzyć nagle i niespodziewanie. W ten sposób powstają najlepsze pomysły na zdjęcia.

Fotografia podróżnicza jak zacząć

Na początek podróżniczej przygody z aparatem fotograficznym polecam spacery w pobliżu domu oraz krótkie podróże po najbliższej okolicy. Po pierwsze – można wówczas wypróbować (przetestować) swój sprzęt fotograficzny oraz zacząć nieco inaczej obserwować otoczenie. Po drugie, można ocenić równocześnie wartość aparatu i jego przydatność do dalszych wypraw. Można też przekonać się, jak aparat radzi sobie z wysoką i niską temperaturą oraz z wilgocią, jak długo wytrzymują akumulatory lub baterie, czy karta pamięci ma wystarczającą pojemność.

Takie spacery są znakomitą okazją, aby opanować układ klawiszy i przycisków oraz poznać ich przeznaczenie. Warto wówczas przećwiczyć także sposób pakowania torby czy plecaka, tak aby błyskawicznie reagować na ciekawe zdarzenia.

Wiem doskonale, że prawie nikt nie czyta instrukcji załączonej do aparatu, ale warto ją ze sobą zabrać. Wyjaśni nam, dlaczego świeci się czerwona lampka lub jak wybrać odpowiedni program z menu. Po kilku takich spacerach podróż w inną cześć świata z dobrze poznanym aparatem nie jest tak bardzo nieprzewidywalna.

Kompozycja w fotografii podróżniczej

Zdjęcie prezentujące wykorzystanie prawidłowej kompozycji w fotografii podróżniczej.

Kompozycja w fotografii podróżniczej jest rodzajem uniwersalnego języka,
za pomocą którego fotograf komunikuje się z widzem. fot. Marek Waśkiel

Prawidłowe odczytanie treści zdjęć przez widza zależy w dużej mierze od Twojego opanowania kompozycji fotograficznej. Kompozycja fotograficzna jest rodzajem uniwersalnego języka, za pomocą którego fotograf komunikuje się z osobą oglądającą zdjęcie.

Dobrze skomponowany kadr, wykorzystujący mocne punkty, plany i głębię ostrości, przyciąga wzrok, staje się ciekawy.  Warto również zadbać o kreatywne wykorzystanie kolorów w fotografii.

Kompozycja pozwala autorowi na przekazanie widzowi swoich emocji w sposób jasny i czytelny. Dzięki rozplanowaniu przestrzeni, osoba oglądająca zdjęcie koncentruje się na najważniejszych elementach.

Aparat do fotografowania w podróży

Jaki aparat najlepiej nadaje się do fotografii podróżniczej? Sprzęt w tym procesie nie ma tak istotnego znaczenia, jakby się mogło wydawać. To tylko narzędzie pracy, niczym ołówek lub klawiatura komputera dla pisarza. Wydaje się, że nikt o zdrowych zmysłach nie będzie twierdził, że dobre powieści powstają wyłącznie na staroświeckich mechanicznych maszynach do pisania.

Niestety w fotografii niezwykle często nazbyt wielką wagę przykłada się do technologii, sprzętu itp. Aparat fotograficzny powinien tylko pomagać. Jednak, aby nie przeszkadzał, trzeba to narzędzie porządnie poznać. Wbrew pozorom działanie aparatu jest proste i niezwykle łatwo można nauczyć się podstawowych zasad jego funkcjonowania, wpływając tym samym na wygląd i jakość zdjęć. Więcej o wyborze najlepszego sprzętu przeczytasz we wpisie jaki aparat kupić.

Czy fotografia podróżnicza jest uniwersalnym źródłem pięknych zdjęć

Powszechne jest przekonanie, że wyłącznie z dalekich wojaży przywozi się mnóstwo wspaniałych zdjęć. Nic bardziej mylnego.

Dobry temat i ciekawe zdjęcia „czają się” za każdym rogiem. Interesujące ujęcie można znaleźć w naszych domach, za naszymi oknami oraz w sklepiku, w którym kupujemy co rano pieczywo.

Nie wiem, skąd zrodziło się owe przekonanie, że fotograf nierobiący ciekawych zdjęć w pobliżu swego domu nagle dozna twórczego olśnienia wśród piasków Sahary, ulic Marakeszu, czy australijskich lasów deszczowych?

Może nazbyt łatwo ulegamy pozornej magii barwnej egzotyki? Może trudno jest się przyzwyczaić do myśli, że dobry fotograf to osoba, która zawsze potrafi dostrzec i pokazać unikalność miejsc tuż obok, miejsc na pozór banalnych i nijakich? Zauważa on i rejestruje sytuacje, wobec których obojętnie przechodzi wielu innych ludzi.

Jaki zatem jest sposób na odszukanie ciekawego tematu? Generalnie najprościej jest mieć aparat zawsze ze sobą. Nawet mały i niepozorny. Przede wszystkim należy patrzeć, obserwować i przyglądać się wszystkiemu, co nas otacza. Jeżeli zauważyliśmy ciekawy motyw, to należy zastanowić się, co szczególnego nas w owym obrazie poruszyło. W czasie fotografowania najczęściej tylko jakiś drobny fragment w widzianym przez nas obrazie jest istotny, to on nas pobudza i intryguje.

Kluczem do sukcesu staje się więc zauważanie tych najważniejszych elementów, a potem skupienie na nich swojego działania. Wydaje się, że motto słynnego fotoreportera Roberta Cappy: „Jeśli twoje zdjęcia nie są dostatecznie dobre, to nie jesteś dostatecznie blisko” ani na chwilę nie traci swej wagi w odniesieniu do każdego rodzaju fotografii.

Przydatne nawyki w fotografii podróżniczej

Robienie dobrych zdjęć pociąga za sobą konieczność zdobycia wielu umiejętności i nawyków. Oczywiście istnieją przypadki i zdarzenia, dzięki którym można zrobić jedno wspaniałe zdjęcie, ale sztuką jest osiągnięcie… powtarzalności, czyli takiego poziomu, kiedy wszystkie zdjęcia stają się poprawne, a kilka pośród nich jest naprawdę bardzo dobrych. Powtarzalność osiąga się wyłącznie dzięki wiedzy i doświadczeniu… a talent z pewnością pomaga w szybkim osiąganiu dobrego poziomu. Z tego wpisu dowiesz się, jak uczyć się fotografii.

Warto jednak pamiętać, że porażki to coś naturalnego. Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga wielu prób i często całej serii nieudanych zdjęć. Gdybyśmy mogli zobaczyć wszystkie stykówki i zdjęcia mistrzów fotografii powstające w czasie sesji, nasze humory byłyby znacznie lepsze. U nich też nie każda klatka jest arcydziełem. Bez wędrówek, poszukiwań i prób przy robieniu wielu zdjęć szansa na ciekawe, niebanalne zdjęcia jest bardzo mała.

Planujesz wyprawę na zdjęcia? Przeczytaj, jak zorganizować dobry plener fotograficzny.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 25 czerwca 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.