O fotografowaniu w podróży

Fotografujemy ponieważ podróżujemy, podróżujemy ponieważ fotografujemy. Trudno dziś wyobrazić sobie podróżnika bez aparatu fotograficznego, nawet tego najprostszego umieszczonego w smartfonie.  Zalewni jesteśmy mnóstwem ujęć i chcemy za pomocą naszych zdjęć opowiadać innym o świecie, który poznajemy. Na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do podróży i potem podczas wyjazdu, aby zdjęcia były interesujące? Oto kilka moich porad.

Aparat fotograficzny jest nieodłącznym towarzyszem współczesnych podróżników. Rejestruje się nim ważne chwile, osoby, które napotkaliśmy na swej drodze, ciekawe miejsca i zachwycające krajobrazy. Wiele osób tęskni wyłącznie za dalekimi i egzotycznymi wyprawami z aparatem fotograficznym. Powszechne jest przekonanie, że tylko z odległych wojaży przywozi się mnóstwo wspaniałych zdjęć. Nic bardziej mylnego. Takie ujęcia bywają egzotyczne ale czy są dobre, ciekawe, zatrzymujące uwagę widzów?

Warto fotografować np. na bazarze. Tu zawsze dzieje się coś ciekawego. fot. Marek Waśkiel 

Dobre zdjęcia są wszędzie

Dobry temat i ciekawe zdjęcia “czają się” za każdym rogiem. Interesujące ujęcie można znaleźć w naszych domach, za naszymi oknami oraz w sklepiku, w którym kupujemy co rano pieczywo. Nie wiem, skąd zrodziło się owe przekonanie, że fotograf nierobiący ciekawych zdjęć w pobliżu swego domu nagle dozna twórczego olśnienia wśród piasków Sahary, ulic Marakeszu, czy australijskich lasów deszczowych? Może nazbyt łatwo ulegamy pozornej magii barwnej egzotyki. Może trudno jest się przyzwyczaić do myśli, że dobry fotograf to osoba, która zawsze potrafi dostrzec i pokazać unikalność miejsc tuż obok, miejsc na pozór banalnych i nijakich. Zauważa on i rejestruje sytuacje, wobec których obojętnie przechodzi wielu innych ludzi.

Przede wszystkim człowiek

Za dobrą fotografią kryje się zawsze jej wykonawca – człowiek. To on najpierw zauważa, że dzieje się coś intrygującego, potem w swej wyobraźni tworzy obraz i wreszcie na samym końcu za pomocą aparatu wykonuje zdjęcie.

Sprzęt w tym procesie nie ma tak istotnego znaczenia, jakby się mogło wydawać. To tylko narzędzie pracy niczym ołówek lub klawiatura komputera dla pisarza. Wydaje się, że nikt o zdrowych zmysłach nie będzie twierdził, że dobre powieści powstają wyłącznie na staroświeckich mechanicznych maszynach do pisania. Niestety w fotografii niezwykle często nazbyt wielką wagę przykłada się do technologii, sprzętu itp. Aparat fotograficzny powinien tylko pomagać. Jednak, aby nie przeszkadzał, trzeba to narzędzie porządnie poznać. Wbrew pozorom działanie aparatu jest proste i niezwykle łatwo można nauczyć się podstawowych zasad jego funkcjonowania, wpływając tym samym na wygląd i jakość zdjęć.

Spacer o zmierzchu jest znakomitą okazją do uchwycenia wspaniałych kadrów. fot. Marek Waśkiel 

Zacznij blisko domu

Na początek podróżniczej przygody z aparatem fotograficznym polecam spacery w pobliżu domu oraz krótkie podróże po najbliższej okolicy. Po pierwsze można wówczas wypróbować (przetestować) swój sprzęt oraz zacząć nieco inaczej obserwować otoczenie. Po drugie można ocenić równocześnie wartość aparatu i jego przydatność do dalszych wypraw. Można wówczas przekonać się, jak aparat radzi sobie z wysoką i niską temperaturą oraz z wilgocią, jak długo wytrzymują akumulatory lub baterie, czy karta pamięci ma wystarczającą pojemność. Takie spacery są znakomitą okazją, aby rozpoznać układ klawiszy i przycisków oraz poznać ich przeznaczenie. Warto wówczas opanować także sposób pakowania torby czy plecaka. Wiem doskonale, że prawie nikt nie czyta instrukcji załączonej do aparatu, ale warto ją ze sobą zabrać. Wyjaśni nam, dlaczego świeci się czerwona lampka lub jak wybrać odpowiedni program z menu. Po kilku takich spacerach podróż w inną cześć świata z dobrze poznanym aparatem nie jest tak bardzo nieprzewidywalna.

Rozmawiam i czekam do dobre światło – tak powstają moje portrety. fot. Marek Waśkiel 

Naucz się widzieć światło

Podstawowym wymiarem fotografii jest światło. Światło jest tworzywem, które wykorzystuje fotograf. Prawie każdy zauważy, że inaczej wygląda ściana domu w porannym letnim słońcu i w zimowe popołudnie bądź nocą, gdy pada na nią sztuczne światło z ulicznej latarni. Fotograf nie tylko musi to zauważyć, powinien ten fakt twórczo wykorzystać.

Wbrew pozorom większość dobrych fotografii nie jest dziełem przypadku. Porzekadło, że dobre zdjęcie jest rezultatem bycia we właściwym miejscu o właściwym czasie, jest o tyle prawdziwe, że znalezienie się w określonym miejscu o odpowiednim czasie jest działaniem przemyślanym i zaplanowanym.

Trzeba pomagać szczęściu. Bardzo często, aby uchwycić konkretny obraz, fotograf tygodniami odwiedza upatrzone miejsca i czeka na odpowiednią porę dnia. Taka jest właściwie fotografia podróżnicza. Czasami czeka się długo, innym razem trzeba dużo i szybko chodzić. Należy wstawać wcześnie i późno kłaść się spać. Trzeba być przygotowanym na to, co może się zdarzyć nagle i niespodziewanie.

Ciężkie warunki pogodowe dodają uroku zdjęciom krajobrazowym. fot. Marek Waśkiel 

Trzeba być uważnym

Jaki zatem jest sposób na odszukanie ciekawego tematu? Generalnie najprościej jest mieć aparat zawsze ze sobą. Nawet mały i niepozorny. Przede wszystkim należy patrzeć, obserwować i przyglądać się wszystkiemu, co nas otacza. Jeżeli zauważyliśmy ciekawy motyw, to należy zastanowić się, co szczególnego nas w owym obrazie poruszyło. W czasie fotografowania najczęściej tylko jakiś drobny fragment w widzianym przez nas obrazie jest istotny, to on nas pobudza i intryguje. Kluczem do sukcesu staje się więc zauważanie tych najważniejszych elementów, a potem skupienie na nich swojego działania. Wydaje się, że motto słynnego fotoreportera Roberta Cappy: “Jeśli twoje zdjęcia nie są dostatecznie dobre, to nie jesteś dostatecznie blisko” ani na chwilę nie traci swej wagi w odniesieniu do każdego rodzaju fotografii.

Ważna jest kompozycja

Prawidłowe odczytanie treści zdjęć przez widza zależy w dużej mierze od wiedzy fotografa o kompozycji. Kompozycja fotograficzna jest rodzajem uniwersalnego języka, za pomocą którego fotograf komunikuje się z osobą oglądającą zdjęcie. Dobrze skomponowana fotografia wykorzystująca, np. mocne punkty, plany, głębię ostrości i kolory przyciąga wzrok, staje się ciekawe. Kompozycja pozwala autorowi na przekazanie widzowi swoich emocji w sposób jasny i czytelny. Dzięki rozplanowaniu przestrzeni osoba oglądająca zdjęcie koncentruje się na najważniejszych elementach.

Śnieg, mróz i zawieja – idealne warunki, aby fotografować szkockie krowy . fot. Marek Waśkiel 

Wiele form opowiadania

Fotografia podróżnicza wbrew potocznej opinii nie jest wyłącznie fotografią krajobrazową. W dobrej i atrakcyjnej zdjęciowej relacji z podróży powinno przedstawić się kilka wątków.

Na pełną i urozmaiconą opowieść o naszych wojażach będą się składać m.in.: pejzaże, portrety i zdjęcia grupowe (np. scenki sytuacyjne), zdjęcia architektury (z zewnątrz, od wewnątrz), kulinaria, zwierzęta, zdjęcia nocne oraz detale (fotografia makro), a często także zdjęcia podwodne.

Jak zatem widać, współczesna relacja fotograficzna z podróży powinna być opowieścią złożoną z różnych ujęć, pokazującą w sposób klarowny, prosty i żywy nasze fascynacje. Rzecz jasna często podejmuje się decyzje o fotografowaniu ograniczonej liczby tematów. Jednak zawsze taki wybór musi być uzasadniony efektami, jakie fotograf zamierza osiągnąć. Pamiętając o tym, że jedno zdjęcie jest w stanie powiedzieć więcej niż tysiące słów, dobrze jest się skoncentrować na jasnym pokazaniu naszych przeżyć i przygód. Jednak – jak łatwo zauważyć – przygotowanie takiej relacji wymaga pewnych przygotowań.

Najlepiej jednak fotografować o Złotej Godzinie. fot. Marek Waśkiel 

Warto wiedzieć więcej

Wyprawa powinna być poprzedzona zdobyciem choćby minimalnej wiedzy o miejscu, do którego się wybieramy.

Przed wyjazdem lubię wiedzieć, jacy ludzie tam mieszkają, jak reagują na robienie im zdjęć i czy znajdują się tam jakieś interesujące miejsca (osady, drzewa, zabudowania, zakola rzek, pomniki, cmentarze, pagórki itp.), które mogą być motywem fotografii. Patrzę na plany i mapy, które podpowiedzą, o jakiej porze dnia mamy szansę na najlepsze oświetlenie. Warto też obejrzeć zamieszczone w książkach i albumach ilustracje, które mogą sugerować, czego możemy się spodziewać w miejscu, do którego się wybieramy. Przeszukajmy zbiory internetu pod kątem potrzebnej dla nas wiedzy.

Robienie dobrych zdjęć pociąga za sobą konieczność zdobycia wielu umiejętności i nawyków. Oczywiście istnieją przypadki i zdarzenia, dzięki którym można zrobić jedno wspaniałe zdjęcie, ale sztuką jest osiągnięcie… powtarzalności, czyli takiego poziomu, kiedy wszystkie zdjęcia stają się poprawne, a kilka pośród nich jest naprawdę bardzo dobrych. Powtarzalność osiąga się wyłącznie dzięki wiedzy i doświadczeniu… a talent z pewnością pomaga w szybkim osiąganiu dobrego poziomu.

Uczyć się na błędach

Warto jednak pamiętać, że porażki to coś naturalnego. Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga wielu prób i często całej serii nieudanych zdjęć. Gdybyśmy mogli zobaczyć wszystkie stykówki i zdjęcia mistrzów fotografii powstające w czasie sesji, nasze humory byłyby znacznie lepsze. U nich też nie każda klatka jest arcydziełem. Bez wędrówek, poszukiwań i prób przy robieniu wielu zdjęć szansa na ciekawe, niebanalne zdjęcia jest bardzo mała.

Tekst i zdjęcia: Marek Waśkiel

POLECAM NOWEGO E-BOOKA / wpisz kod BLOG i kup taniej /

Jak fotografować w podróży

 

TO TEŻ JEST BARDZO CIEKAWE:

Author: Marek Waśkiel

Share This Post On

6 komentarzy

 1. Cała prawda.Pisałem kiedyś o tym w pewnym artykule ale w wielkim skrócie.A tu proszę we wszystkich aspektach

  Post a Reply
  • Dziękuję bardzo i pozdrawiam 🙂

   Post a Reply
 2. Bardzo się cieszę, że trafiłam na Pana stronę. Ciekawe i pomocne rady, wskazówki i no i fascynujące fotografie.

  Post a Reply
  • Zatem życzę wielu dobrych wrażeń podczas oglądania i czytania. Pozdrawiam 🙂

   Post a Reply
 3. Świetny artykuł.Wiele wspaniałych wskazówek . Piękne fot.

  Post a Reply
  • Bardzo dziękuję. Cieszę się, że się spodobał i jest przydatny! Pozdrawiam 🙂

   Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *