Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak być lepszym fotografem

utworzone przez | lut 3, 2023 | Nauka Fotografii | 4 Komentarze

Kiedy przysłuchuję się dyskusjom o fotografii i przyglądam się poczynaniom poczatkujących fotografów widzę jeden zasadniczy błąd. Polega on na komplikowaniu nauki fotografii i nakłanianiu do zaczynania przygody z fotografią z absolutnie nieistotnej strony. Nie rozmawiamy o fotografii. Dyskutuje się za to dużo o sprzęcie. Aparat jest narzędziem do tworzenia fotografii. Jednak pozwoliliśmy na uczynienie z niego swego rodzaju bożka, a tzw. „ekspertów od technologii” nazywamy fotografami.

Jak zostać dobrym fotografem

Pojęcia „fotografia” i „nauka fotografii” zostały zdominowane przez wpatrywanie się w technikę i technologię. Do szału doprowadzają mnie nieustanne spory o nieważne detale, które mają zadecydować o wyższości jednego aparatu nad drugim. Dziś na ogół nie produkuje się złych aparatów. Mają bardzo podobne możliwości i za ich pomocą można wykonać fantastyczne zdjęcia.

Zachęcam Cię do subskrypcji mego kanału pozostawienia
kciuka pod filmem i pamiętaj o dzwoneczku podczas subskrypcji. Dziękuję! 

Jestem pewien, że w początkowym okresie poznawania fotografii nie ma sensu komplikować spraw technicznych i technologicznych. Większość z nas chce po prostu robić świetne zdjęcia sowim bliskim, w domu, w jego pobliżu, podczas rodzinnych wycieczek oraz w czasie swoich spacerów. Ludzie na ogół chcą dobrze skomponowanego, naświetlanego i ostrego zdjęcia, które pokazuje świat takim, jakim go widzą.

Po to, by być dobrym fotoamatorem nie trzeba znać zasad fizyki, optyki albo posługiwać się systemem stref Ansela Adamsa. Według mnie najważniejsza jest zawsze opowieść, historia zawarta w kadrze, a ta będzie podkreślona przez znakomitą kompozycję.

Jestem przekonany, że to świadoma kompozycja wpływa na fakt wyróżniana się mnóstwa zdjęć pośród innych, które są banalne i o niczym.

Będziemy długo i radośnie fotografować, jeśli naukę fotografii zacznie się od opanowania kompozycji i nieustannym zastanawianiu się, o czym jest moje zdjęcie, a dopiero potem włączy do tego procesu poznawanie elementów technicznych, wynikających z trójkąta ekspozycji.

Odwrotne działania prowadzą do powstawania coraz szerszego grona fotoamatorów, którzy wiedzą być może wszystko o matrycy, pikselach czy grubości filtrów fotograficznych ale nie potrafią wykonać ani jednego zdjęcia, które poruszy widzów.

Kiedy stajemy się lepszymi fotografami

Każdy z nas staje się coraz lepszym fotografem, o ile potrafi czerpać pełnymi garściami z tego co już powstało i zastanawiać się nad znaczeniem uniwersalnego piękna.

Wystarczy nieco zwolnić i nie szukać recepty na świetne zdjęcie w magicznych ustawieniach aparatu, a próbować je odnajdywać poprzez studiowanie znakomitych zdjęć, czy świetnych obrazów klasycznego malarstwa.

Poprzez takie działanie – czyli poznawanie sztuki, można zrozumieć dlaczego warto stosować różne techniczne możliwości, które daje nam aparat fotograficzny i obiektyw.

Nauka kompozycji jest poznawaniem języka fotografii, języka obrazu, który tworzony jest przez wiele narzędzi ale kumuluje się w tym co widać w kadrze. Na jego wpływ mają: światło, cień, linie, kontrasty, optyka, czas otwarcia migawki, czułość matrycy itp.

Zdjęcie jest co najmniej udane, jeśli przekazuje myśli i uczucia, które chciał wyrazić jego twórca. To zdjęcie jest sposobem wyrażania, a nie aparat. Aparat jest tylko narzędziem.

Jak rozwijać się jako fotograf

Warto nagromadzić w sobie jak najwięcej pomysłów na zdjęcia, a potem ustawić aparat np. w trybie P z AUTO ISO i także automatycznym balansem bieli albo nawet kompletnym AUTO i jak najszybciej zacząć fotografować.

Kiedyś przyjdzie czas na poznawanie kolejnych, czasami trochę skomplikowanych, zagadnień technicznych, fotograficznego żargonu, kropów, tabelek i działek EV. A może powinienem powiedzieć inaczej: na to wszystko przyjdzie czas, gdy rozbudzisz w sobie miłość do fotografii.

Chciałbym być dobrze zrozumiany: nie twierdzę, że wiedza o trójkącie eskpozycji jest nie potrzebna. Jest bardzo potrzebna, ale nie może być podstawą nauki fotografowania, pierwszym etapem świadomego fotografowania.

Bo jak przed chwilą powiedziałem, ta wiedza jest nazbyt skomplikowana i osoba wchodząca w świat fotografii zderzy się z nią jak pędzące auto z betonową zaporą. Jednak kiedy ktoś kocha fotografię, to po pewnym czasie pokona tę zaporę ze zwinną lekkością.

Proponuję więc inną drogę. Niech ona przyjmie formę kilku porad dla poczatkujących i może bardziej zaawansowanych fotografów.

1. Wszystko na świecie zostało już sfotografowane

I to często w sposób rewelacyjny. Poszukaj osób, których zdjęcia Cię poruszają. Zastanów się dlaczego, co z ich doświadczenia chcesz wykorzystać w czasie tworzenia Twoich kadrów. Patrz na kadr, ich ułożenie, jakie elementy Cię fascynują, zacznij je nazywać np. kolor, kontrast, poranne światło a potem stopniowo wprowadzaj w swoje ujęcia. Oglądaj też inne prace sztuk wizualnych.

2. Ucz się kompozycji

Najłatwiej jest to zrobić odpowiadając sobie na pytanie „o czym jest moje zdjęcie”. Potem zastanów się, jak podkreślić to co jest ważne. Stosując już najprostsze metody, takie jak reguła trójpodziału i zasada mocnych punktów zobaczysz, że Twoje zdjęcia stają się ciekawsze, łatwiejsze w odbiorze i szybciej trafiają do oczu i serca widza. Jako element pomocniczy włącz w wizjerze siatkę trójpodziału, o ile taka jest tam możliwa do wyświetlania.

3. Ćwicz spostrzegawczość i rozwijaj wyobraźnię

Wyobraźnia musi być wspierana patrzeniem na otaczający nas świat, który nieustannie dostarcza wspaniałych obrazów wartych uwiecznienia. Trzeba się na nich precyzyjnie skoncentrować, trzeba nauczyć się patrzeć i widzieć i podejmować decyzję, co warto sfotografować. Fotograf z rozbudzoną wyobraźnią i przeciętną znajomością techniki może wykonać mnóstwo wspaniałych ujęć. Natomiast ten ze wspaniałym, drogim sprzętem, ale pozbawiony marzeń i wizji nigdy nie wykona poruszającego ujęcia.

4. Rób mnóstwo zdjęć

Jest ogromna przepaść pomiędzy zobaczeniem ciekawej ujmującej sytuacji i rewelacyjnej historii, a jej sfotografowaniem. Często wynika ze zbyt panicznej reakcji bowiem w głowie kołacze się pytanie „a co ludzie powiedzą” itp. Po prostu robiąc wiele zdjęć przestaniesz myśleć o innych osobach, które na ogół i tak mają Cię w nosie.

Jeśli chcesz coraz lepiej fotografować polecam swoje kursy fotografii w formie filmów wideo. 

👉 Kurs Fotografii Dla Początkujących  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-online-dla-poczatkujacych/
👉 Kurs Fotografii Makro https://waskiel.pl/kurs-fotografii-makro-online/
👉 Kurs Fotografii Krajobrazowej  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-krajobrazowej-online/
👉 Kurs Lightroom Szybki Start  https://waskiel.pl/kurs-lightroom-online/
👉 Kurs Fotografii Podróżniczej https://waskiel.pl/kurs-fotografii-podrozniczej-online/
👉 Kurs Fotografii Portretowej  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-portretowej-online/

5. Nie kompiluj sobie życia

Nie staraj się robić zdjęć w trybie manualnym z ręcznym nastawianiem ostrości jeżeli nie jesteś do tego gotowy. Oglądam mnóstwo fatalnych nieostrych zdjęć początkujących fotoamatorów ponieważ pozwolili sobie wmówić, że tryb manualny jest jedyną droga do mistrzostwa w fotografii. Nie jest. Skup się na kompozycji i myśleniu czym jest Twoje zdjęcie a wszystko co Ci przeszkadza w zrobieniu intrygujące zdjęcia przekaż aparatowi niech się męczy przecież tak drogo kosztował.

6. Fotografuj to co lubisz, a nie to co wydaje Ci się, że musisz

Nie ma tematu, którego nie warto fotografować Jeśli kochasz fotografowanie spróbuj wszystkiego. Fotoreportaż, pejzaż, moda, portrety, makro. Nie dowiesz się, kim jesteś jako fotograf, dopóki nie spróbujesz wykonania mnóstwa zdjęć. Najpiękniejsze fotografie powstaną wówczas, jeżeli będziesz pokazywać tylko to co rzeczywiście Cię interesuje i fascynuje.

7. Selekcjonuj, wybieraj, edytuj

Oglądaj swoje zdjęcia na spokojnie i wybieraj te najlepsze. Tylko takie pokazuj światu. Musisz pamiętać, że zdjęcia np. oglądane w albumach fotograficznych w porządnych internetowych portfolio są ułamkiem tego, co zrobił fotograf. Np. do jednego ze światowej sławy albumów fotograficznych zostało zrobionych prawie 30 tys. zdjęć a opublikowanych w nim zostało około 90 sztuk. Czyli ponad 99% kadrów autor nie pokazał światu. Ale za to, to co pokazał, było po prostu najlepsze. Krocz taką drogą.

8. Wszystko, co możesz zrobić dobrze już podczas sesji wykonaj właśnie na planie

Jednak korzystaj potem z programów do edycji zdjęć, ponieważ są coraz łatwiejsze w użyciu. Szybko można opanować jeden z nich. Z reguły to kwestia kilkunastu dni. Są programy płatne i bezpłatne. Korzystanie z programów do edycji zdjęć nie jest ani kłamstwem ani oszustwem. Ludzie „edytowali” zdjęcia w ciemni od pierwszych lat historii fotografii. Fotografia nie jest rzeczywistością, po prostu bardzo ją przypomina lub inaczej  – jest naszym osobistym widzeniem świata. Nigdy nie zapominajmy, że fotografia od swych narodzin jest nieustannie interpretacją fragmentu otaczającego nas świata, a nie dokładnym odwzorowaniem rzeczywistości. Jednak warto to robić rozsądnie dyskretnie i bez destrukcyjnego wpływu na finalny kadr.

9. Kadruj za pomocą wizjera nie korzystając z panelu na tylnej ściance aparatu

Trzymaj mocno aparat i zadbaj, aby nim nie poruszać. Często korzystaj ze statywu. Zmieniaj perspektywę, fotografując z różnych wysokości. Szukaj nietypowego ułożenia aparatu.

10. Fotografia to zapisywanie światła

Jeśli będzie to światło unikalne i piękne – pozwoli na wykonanie znakomitego ujęcia. Światło odpowiada za wszystko co widać w zdjęciu – informacje o kolorze, światłocieniu wprowadza wrażenie głębi i przestrzeni. Z biegiem czasu zaczniesz dostrzegać jego podstawową rolę w fotografii – na razie po prostu baw się, bo fotografia to wspaniałe hobby.

W fotografii nie ma niczego tajemniczego, co zależałoby wyłącznie od używanego sprzętu. To prawda – dzięki nowym możliwościom praca nawet nad skomplikowanymi kadrami staje się łatwiejsza i szybsza. Jednak nic nie zastąpi umiejętności wypatrywania kadrów i robienia cudownych zdjęć w miejscach z pozoru nudnych i banalnych.

Jeżeli interesują Cię inne fotograficzne porady serdecznie zapraszam na mój kanał na YT. Pamiętaj o subskrypcji, kciuku i komentarzu pod filmem. Wówczas jeszcze więcej osób zainteresowanych fotografią będzie mogło zobaczyć ten film. Zachęcam Cię do wspierania mojej twórczości poprzez serwis Patronite albo postawienie mi kawy. Odnośniki znajdują się pod filmem. Wielu udanych kadrów!

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 3 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.