Zastanawiasz się, jak dobrze fotografować wnętrza i dlaczego w ostatnich latach ten rodzaj fotografii cieszył się tak ogromną popularnością? Jaki aparat i akcesoria sprawdzą się najlepiej przy fotografowaniu wnętrz? Na co zwracać uwagę, aby tworzyć świetne zdjęcia do ofert i ogłoszeń? Dowiesz się z tego artykułu.
Fotografowanie wnętrz poradnik
Jeżeli mielibyśmy wskazać, który rodzaj fotografii w ostatnich latach najbardziej zyskał na popularności – bez wątpienia byłaby to fotografia wnętrz.
Dlaczego tak się dzieje?
Powód jest prosty. Fotografowanie wnętrz, oprócz wymiaru artystycznego, ma równie istotny wymiar użytkowy.
W ostatnich latach przeżywaliśmy boom na rynku nieruchomości. Portale internetowe zostały zalane setkami tysięcy ogłoszeń, a każde z nich potrzebuje przecież zdjęcia.
Nie trzeba być wielkim specjalistą od marketingu, aby zauważyć, że oferty uzupełnione dobrymi zdjęciami cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem internautów, a co za tym idzie – mają większą szanse na sprzedaż. To żadna tajemnica, że kupujemy przede wszystkim “oczami”.
Do tego dochodzi ogromny biznes związany z noclegami i branżą turystyczną. Jeżeli rezerwujesz hotel, pensjonat lub apartament, chcesz przecież wiedzieć, czego możesz się spodziewać. Najprostszy sposób to oczywiście sprawdzenie dostępnych zdjęć.
Umiejętność dobrego fotografowania wnętrz przyda się ponadto wszystkim osobom, które:
-
chcą sfotografować swoje miejsce pracy (np. zdjęcia na stronę internetową),
-
chcą robić dobre zdjęcia do social media (dom, kawiarnia, restauracja),
-
chcą robić dobre relacje (np. z konferencji, spotkań, warsztatów).
Fotografując wnętrza zadbaj o dobre oświetlenie i naucz się korzystania z techniki HDR
Jak dobrze fotografować wnętrza w 5 prostych krokach
Jeżeli chcesz robić dobre zdjęcia wnętrz:
- ustal przeznaczenie zdjęcia,
- przygotuj wnętrze do sesji,
- zadbaj o prawidłowe oświetlenie,
- zadbaj o prawidłową kompozycje,
- popraw niedociągnięcia w czasie obróbki cyfrowej.
1. Ustal przeznaczenie zdjęcia
Uniwersalny sposób na dobre fotografowanie wnętrz po prostu nie istnieje. Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć swoim kadrem.
Nieco inaczej podejdziemy do fotografowania mieszkania lub domu (np. zdjęcia do oferty sprzedaży), nieco inaczej do kadrów mających prezentować hotel, magazyn lub biuro.
a) Zdjęcia do ofert sprzedaży
W tym wypadku powinieneś sprawić, aby Twoje zdjęcia dobrze oddawało faktyczny wygląd nieruchomości. Wykonaj kilka zdjęć z każdego kąta pomieszczenia. Zadbaj, aby w Twoim kadrze znalazł się przynajmniej fragment sufitu i sąsiadujące ze sobą ściany.
Postaraj się znaleźć interesujące motywy i podkreśl mocne stron nieruchomości, które wyróżnią Twoją ofertę na tle konkurencji. Może to być np. pięknie urządzony ogród, niestandardowe meble lub oświetlenie. Jeżeli nieruchomość jest przestronna – postaraj się oddać to na swoich zdjęciach.
Jeżeli dysponujesz mniejszą ilością miejsca – skup uwagę odbiorcy swojego zdjęcia na ciekawych detalach. Mnóstwo udanych zdjęć wykonuje się ze statywu, szczególnie w nieco ciemniejszych pomieszczeniach.
Niezbędne jest zadbanie o właściwą perspektywę oraz piony i poziomy
b) Zdjęcia do ofert noclegu
Przy tworzeniu fotografii wnętrz do ofert noclegu masz zdecydowanie szersze pole manewru. W tym wypadku warto pokazać odbiorcy zarówno całe pomieszczenie, jak i detale (istotne z punktu widzenia gościa). Pamiętaj, aby koniecznie sfotografować sypialnie oraz łazienkę – brak ujęć z tych pomieszczeń może wzbudzać podejrzenia. Pomyśl o umieszczeniu w swoim kadrze elementów, które pobudzą wyobraźnię potencjalnego klienta. Może to być np. piękny widok z okna pokoju lub wystrój wnętrza w regionalnym stylu.
c) Zdjęcia miejsca pracy
Zdjęcia firmy lub biura powinny dobrze oddawać charakter Twojej działalności i pomagać potencjalnym klientom bez problemu dotrzeć na miejsce. Dlatego wstrzymaj się nieco z fotografowaniem wnętrza. Na wstępie wykonaj zdjęcia poglądowe na zewnątrz budynku. Dobrze jeżeli uda Ci się umieścić w kadrze powszechnie znany punkt odniesienia (kościół, inny charakterystyczny budynek lub znana ulica).
Następnie Twoje kadry powinny się układać w historie, tak aby osoba, która ogląda zdjęcia mogła wyobrazić sobie wrażenia związane z wizytą na miejscu. Jeżeli dysponujesz recepcją – warto sfotografować to miejsce. Następnie należy przejść do gabinetów, pomieszczeń biurowych, pracowni oraz innych miejsc, które odwiedzają Twoi klienci.
Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój kurs fotografii online.
Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł
2. Przygotuj wnętrze do sesji
Nie rozpoczynaj swojej sesji zdjęciowej “z marszu”. Poświęć przynajmniej chwile na ocenę, jak wygląda miejsce, które zamierzasz sfotografować.
Jeżeli to konieczne – posprzątaj. Zwracaj też uwagę na szczegóły. Krzywo zawieszony obraz, bałagan w szafce z naczyniami lub brudna ściana może zrujnować efekt Twojej pracy. Owszem, większość tych mankamentów da się później wyeliminować podczas obróbki zdjęcia (np. w Photoshopie), ale po co marnować czas i wysiłek.
Możesz też nieco podrasować fotografowane wnętrze przed sesją. Dobrze sprawdzają się proste dodatki takie jak koce, poduszki, książki. Dotyczy to w szczególności mieszkań i domów, które powinny prezentować się ciepło i przytulnie. Wnętrza pokoi mogą się lepiej prezentować w ciepłych barwach ale np. kuchni w chłodnych, klinicznie czystych – pomoże w tym odpowiednio dobrany balas bieli.
Masz problem z odnalezieniem inspiracji? Przeczytaj, jak znaleźć dobry pomysł na zdjęcie.
Najlepiej jest usunąć wszystkie zbędne przedmioty i wysprzątać wnętrze
3. Zadbaj o prawidłowe oświetlenie
Jeżeli to Twój pierwszy kontakt z fotografią i nie dysponujesz żadnymi akcesoriami oświetleniowymi – koniecznie fotografuj w świetle dziennym. Wówczas dysponujesz wystarczającą ilością światła. Ponadto ma ono naturalny, biały kolor. Nawet wówczas zastosuj statyw.
Gdy zaczniesz fotografować wnętrze po zmroku – oświetlone zwykłymi żarówkami – mogą pojawić się najróżniejsze problemy (szumy, ziarno, brak ostrości itd.). Szczególnie jeżeli korzystasz z aparatu w telefonie komórkowym lub z prostego kompaktu. Niedostatki w oświetleniu sprawiają, że fotografowane wnętrze wydaje się mniejsze i ponure. A nie o taki efekt przecież nam chodzi.
4. Zadbaj o prawidłową kompozycje
W tym rodzaju fotografii regularnie wykonujemy zdjęcia na wprost (centralnym punktem może być ściana, mebel, łóżko itd.). Takie podejście do kompozycji rodzi pewne wyzwania.
Przede wszystkim – musisz zadbać, aby linie poziome w kadrze były równe i proste. Mowa tu o szafkach, półkach, listwach itd. Pilnuj też linii pionowych (ścian, krawędzi mebli, obrazów itd.), które powinny przebiegać równolegle do krawędzi kadru. Dzięki temu w Twoim kadrze będą panowały harmonia i porządek.
Po drugie – nie zanudzaj odbiorców. To, że tworzysz zdjęcie użytkowe, wcale nie znaczy, że musi być ono nudne. Zdjęcia skomponowane centralnie, z jednym planem, wykonane z wysokości wzroku stojącego człowieka to gotowy przepis na nudę. W swoim kadrze możesz wykorzystać kilka planów (np. na pierwszym planie wybrany mebel, później fragment ściany, a następnie ciekawie wykończony aneks kuchenny). Poszukaj najlepszego punktu widzenia (możesz np. przykucnąć z aparatem lub wejść na krzesło).
Mnóstwo przydatnych porad znajdziesz też w artykule kompozycja w fotografii.
5. Popraw niedociągnięcia w czasie obróbki cyfrowej
Twoja sesja zdjęciowa nie była do końca udana? Głowa do góry. Istnieje mnóstwo programów i aplikacji, które uratują Twoje kadry. Zwróć uwagę przede wszystkim na te, które umożliwiają łatwą korektę ekspozycji i perspektywy. Większość fotografów wnętrz korzysta Photoshopa, ale możesz w tym celu równie dobrze wykorzystać darmowego GIMPA.
Dobre zdjęcia wnętrz powinny mieć wiele planów i dobrą kompozycję
Aparat, obiektyw i inne akcesoria do fotografowania wnętrz
Do fotografowania wnętrz wcale nie potrzebujesz drogiego i skomplikowanego sprzętu. Z reguły będziesz wykorzystywał niskie ISO, nie potrzebujesz też dodatkowych uszczelnień korpusu itp. Przyda Ci aparat z obracanym ekranem, dobrym autofocusem i obsługą HDR (lub naucz się programu do tworzenia HDR).
Szczególną uwagę zwróć na obiektyw. Nie musi być on szczególnie jasny – i tak będziesz posługiwał się przymkniętą przysłoną (np. do f/8). Do fotografowania wnętrz i architektury najlepiej nadają się szkła typu TILT-SHIFT, umożliwiające korygowanie perspektywy jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Jeśli go nie masz, pamiętaj aby robić zdjęcia obiektywem o szerokim kącie widzenia, ale potem perspektywę trzeba skorygować w programie graficznym.
Przyda ci się też statyw fotograficzny oraz wężyk spustowy i samowyzwalacz (to uniwersalny zestaw, dzięki któremu wyeliminujesz poruszenia i błyskawicznie jakość swoich zdjęć).
Jak ustawić aparat do fotografowania wnętrz
Fotografowanie wnętrza rozpocznij od wyboru prawidłowych ustawień ekspozycji. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy domkniesz przysłonę do f/8-f/11. Wybierz najniższe natywne ISO i dostosuj czas otwarcia migawki do warunków oświetleniowych fotografowanego pomieszczenia. Warto korzystać ze statywu.
Wykorzystaj funkcję HDR, która złagodzi kontrasty występujące w pomieszczeniu. Dzięki niej będziesz w stanie zarejestrować większą liczbę szczegółów zarówno w światłach jak i w cieniach.
Pamiętaj, że mój blog jest bogatym źródłem informacji i inspiracji dla fotografów.
Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.