Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak fotografować zachód słońca

utworzone przez | lut 3, 2023 | Nauka Fotografii | 4 Komentarze

Od dawana dobre zdjęcie krajobrazowe definiuję jako: rewelacyjny pierwszy plan na tle dramatycznego nieba, w dodatku sfotografowany przy najlepszym świetle. Nie ukrywam, że bardzo lubię fotografować w czasie wschodów i zachodów słońca, ponieważ wówczas światło według mnie jest najpiękniejsze. Nie zawsze wszystko układa się po mojej myśli i zgodnie z planami. Jak wówczas sobie radzę? Sprawdź moje podpowiedzi zawarte w najnowszym filmie.

Fotografowanie zachodu słońca

Zobacz film jak fotografować zachód słońca:

Przed wyruszeniem w teren poszukuję informacji na temat pogody. Bardzo interesuje mnie przewidywana obcość chmur na niebie, bowiem to właśnie one będąc oświetlone cudownym światłem stają się jednym z najważniejszych elementów kadru. Ostatnimi czasy coraz częściej prognozy pogody są błędne. Nawet te ukazujące się na kilka godzin przed planowanym plenerem często zawierają nieprawdziwe informacje. Ryzykuję i wyruszam w plener licząc się z brakiem wszystkich korzystnych elementów składających się na wymarzone zdjęcie.

Podobnie było tym razem nad wybrzeżem Adriatyku. Prognoza pogody pokazała obecność chmur nad fragmentem morskiego wybrzeża podczas zachodu słońca. Niestety front z chmurami przesuwał się znacznie szybciej i przeszedł nad moją głową o wiele wcześniej niż o tym marzyłem. Zdecydowałem się więc na fotografowanie w warunkach, które miałem, chociaż jak zaznaczam według mnie nie były najlepsze. Po sprawdzeniu okolicy wybrałem niewielki porcik i tam spędziłem kilkadziesiąt minut fotografując zachód słońca nad morzem. 

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania. Sprawdź mój kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Starałem się wykorzystać maksymalnie wszystkie elementy, które mogą złożyć się na ciekawe ujęcia. Poszukiwałem różnych planów i wykorzystałem dwa różne obiektywy. Zastosowałem też odmienne czasy ekspozycji, aby osiągnąć dobre rezultaty. Pomimo tego, że warunki nieco odbiegały od tych wymarzonych udało mi się zrobić kilka ciekawych ujęć. Efekty moich działań możesz zobaczyć w moim nowym filmie z serii Markowy Vlog o Fotografii.  

Markowy Vlog o Fotografii jest serią filmów powstających najczęściej podczas moich wędrówek i plenerów. Opowiadam w nich o różnych aspektach fotografii. W filmach z serii Markowy Vlog o Fotografii znajdziesz mnóstwo praktycznych wskazówek oraz podpowiedzi pomagających w coraz lepszym fotografowaniu. Więcej filmów znajdziesz w sekcji Filmy o Fotografii

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 3 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.