Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak komponować zdjęcia

utworzone przez | lut 13, 2023 | Nauka Fotografii | 2 Komentarze

Zapraszam Cię na jeden z moich plenerów, podczas którego opowiadam o tym, jak komponuję swoje kadry. Teorię da się przyswoić dość sprawnie, jednak kiedy fotograf pracuje podczas sesji, znajduje się pod wpływem wielu czynników, które zmuszają do szybkiego działania. Wówczas bardzo łatwo o pomyłkę i może się okazać, że marnuje się szansę na ciekawy kadr.

Dlaczego fotografuję rozlewiska

Wiosną koncentruję się na fotografowaniu przyrodniczego ewenementu jakim są rozlewiska Biebrzy i Narwi. Jest to unikalne zjawisko. Co roku na wiosnę topniejące śniegi powodują wypełnianie się wodą dolin tych rzek. Jeśli odwilż nadchodził szybko, woda przybierała błyskawicznie, ponieważ nie wsiąkała w zmarzniętą nadal ziemię i dodatkowo płynie ponad zamarzniętą taflą lodu, grubą na kilkadziesiąt centymetrów. Pamięcią sięgam do ogromnych rozlewisk, gdy poziom wody był wyższy od obecnego o 5-7 metrów!

Zobacz film, w którym podpowiadam jak komponuję swoje zdjęcia:

Fotografia Dla Początkujących Seria Kursów Wideo – Poznaj Aparat i Techniki Fotografii

👉  Więcej informacji: https://waskiel.pl/kurs-fotografii-online/

Wielkie powodzie na Narwi miały miejsce w latach 1924, 1947, 1958 i 1979. Wiele osób pamięta olbrzymie rozlewiska i powódź właśnie z roku 1979. Było to po słynnej zimie stulecia i bardzo mokrym roku 1978. W marcu 1979 r. nadciągnęła nagła odwilż i pojawiło się mnóstwo wody. Bardzo wysoki poziom wody utrzymywał się od połowy marca do połowy kwietnia. Zalane zostały nisko położone zabudowania wsi przy brzegach Narwi i Biebrzy.

W ostatnich latach poziom wód w Biebrzy i Narwi nie osiąga już takich stanów. W tym roku rozlewiska pojawiły się w lutym i w zasadzie już się kończą. Być może deszcze zapowiadane na najbliższe tygodnie spowodują przybranie wody? Wówczas będzie można dłużej cieszyć się wspaniałymi pejzażami rozlewisk.

Zapraszam na moje autorskie kursy fotografii w formie filmów video

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź do 856 zł

Wiosna jest też okresem, podczas którego można obserwować i fotografować wspaniałe widowisko związane z sezonowymi przelotami ptaków. Pojawia się mnóstwo gęsi, żurawi, łabędzi, kaczek, widać też już bataliony. Jednak ciężko jest skupić się fotografii ptaków i krajobrazu. Chcąc mieć ładnie pokazane ptaki w kadrze z reguły wybiera się obiektyw długoogniskowe np. 500 mm. Natomiast do fotografowania pejzażu stosuje się na ogół obiektywy o krótszych ogniskowych np. 24 mm. Oczywiście pejzaże można fotografować innymi ogniskowymi i nie ma tu żadnych ograniczeń poza tymi, które wynikają z pomysłu na kadr.

Powali kończy się sezon fotografowania rozlewisk. Jednak także w innych porach roku doliny Biebrzy i Narwi dostarczają wspaniałych tematów do fotografowania.

Jeżeli masz jakieś pytania, wnioski lub obserwacje, proszę podziel się nimi w komentarzach na dole strony.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 13 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.