Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak komponować zdjęcia

utworzone przez | lut 13, 2023 | Nauka Fotografii | 2 Komentarze

Zapraszam Cię na jeden z moich plenerów, podczas którego opowiadam o tym, jak komponuję swoje kadry. Teorię da się przyswoić dość sprawnie, jednak kiedy fotograf pracuje podczas sesji, znajduje się pod wpływem wielu czynników, które zmuszają do szybkiego działania. Wówczas bardzo łatwo o pomyłkę i może się okazać, że marnuje się szansę na ciekawy kadr.

Dlaczego fotografuję rozlewiska

Wiosną koncentruję się na fotografowaniu przyrodniczego ewenementu jakim są rozlewiska Biebrzy i Narwi. Jest to unikalne zjawisko. Co roku na wiosnę topniejące śniegi powodują wypełnianie się wodą dolin tych rzek. Jeśli odwilż nadchodził szybko, woda przybierała błyskawicznie, ponieważ nie wsiąkała w zmarzniętą nadal ziemię i dodatkowo płynie ponad zamarzniętą taflą lodu, grubą na kilkadziesiąt centymetrów. Pamięcią sięgam do ogromnych rozlewisk, gdy poziom wody był wyższy od obecnego o 5-7 metrów!

Zobacz film, w którym podpowiadam jak komponuję swoje zdjęcia:

Fotografia Dla Początkujących Seria Kursów Wideo – Poznaj Aparat i Techniki Fotografii

👉  Więcej informacji: https://waskiel.pl/kurs-fotografii-online/

Wielkie powodzie na Narwi miały miejsce w latach 1924, 1947, 1958 i 1979. Wiele osób pamięta olbrzymie rozlewiska i powódź właśnie z roku 1979. Było to po słynnej zimie stulecia i bardzo mokrym roku 1978. W marcu 1979 r. nadciągnęła nagła odwilż i pojawiło się mnóstwo wody. Bardzo wysoki poziom wody utrzymywał się od połowy marca do połowy kwietnia. Zalane zostały nisko położone zabudowania wsi przy brzegach Narwi i Biebrzy.

W ostatnich latach poziom wód w Biebrzy i Narwi nie osiąga już takich stanów. W tym roku rozlewiska pojawiły się w lutym i w zasadzie już się kończą. Być może deszcze zapowiadane na najbliższe tygodnie spowodują przybranie wody? Wówczas będzie można dłużej cieszyć się wspaniałymi pejzażami rozlewisk.

Zapraszam na moje autorskie kursy fotografii w formie filmów video

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź do 856 zł

Wiosna jest też okresem, podczas którego można obserwować i fotografować wspaniałe widowisko związane z sezonowymi przelotami ptaków. Pojawia się mnóstwo gęsi, żurawi, łabędzi, kaczek, widać też już bataliony. Jednak ciężko jest skupić się fotografii ptaków i krajobrazu. Chcąc mieć ładnie pokazane ptaki w kadrze z reguły wybiera się obiektyw długoogniskowe np. 500 mm. Natomiast do fotografowania pejzażu stosuje się na ogół obiektywy o krótszych ogniskowych np. 24 mm. Oczywiście pejzaże można fotografować innymi ogniskowymi i nie ma tu żadnych ograniczeń poza tymi, które wynikają z pomysłu na kadr.

Powali kończy się sezon fotografowania rozlewisk. Jednak także w innych porach roku doliny Biebrzy i Narwi dostarczają wspaniałych tematów do fotografowania.

Jeżeli masz jakieś pytania, wnioski lub obserwacje, proszę podziel się nimi w komentarzach na dole strony.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 13 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.