Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak pokochać fotografię

utworzone przez | mar 29, 2022 | Foto Blog | 5 Komentarze

Bardzo lubię fotografować. Kiedyś, pracując jako fotograf, dużo podróżowałem. Teraz przebywam z aparatem w plenerach Podlasia… odpoczywając i poszukując nowych kadrów. Od dłuższego czasu zajmuję się także nauczaniem fotografii. Wielką przyjemność sprawia mi wprowadzanie w arkana fotografii osób, które zgłaszają się do mnie, chcąc uczyć się tej dziedziny twórczości. Z radością obserwuję ich postępy i nabyte, po pewnym czasie, umiejętności świadomego i samodzielnego fotografowania. Jest jednak pewien krytyczny moment, kiedy podczas nauki można zagubić zapał i chęć zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Dziś podpowiem, jak sobie z nim poradzić. 

Jak pokochać fotografię

Poznawanie i fotografowanie ludzi jest jedną z najbardziej ciekawych form fotografii. fot. Marek Waśkiel

Czy pamiętasz polskie przysłowie: nie od razu Kraków zbudowano? Jego interpretacja jest jednoznaczna – natychmiastowe osiągnięcie imponujących wyników jest niemożliwe. Widzę, jak wiele osób stawia sobie zbyt wygórowane cele i jeśli ich od razu nie osiągnie – jest rozczarowana.

Metoda drobnych kroków to jedyna skuteczna droga podczas uczenia się podstaw fotografii. Kroki te trzeba realizować systematycznie, w określonym czasie (np. 2-3 miesięcy z mnóstwem powtórek i ćwiczeń). Nie da się nauczyć świadomego fotografowania w jeden weekend. W tym czasie można co najwyżej opanować jakieś jedno niewielkie zagadnienie.

Rozpoczynając naukę fotografii, warto pomyśleć sobie, że właśnie zaczyna się przygotowania do przebiegnięcia serii… w gruncie rzeczy nigdy nie kończących się długodystansowych biegów. Fotografia jest bowiem piękną przygodą na całe życie. Trzeba się więc zabierać za jej naukę spokojnie i bardzo systematycznie! Najlepiej pod okiem dobrego trenera.

Nim spełnisz marzenia o afrykańskim fotosafari naucz się dobrego fotografowania domowych zwierząt . fot. Marek Waśkiel

Ważne jest zdobycie solidnych podstaw i utrwalenie dobrych nawyków. Powolna i systematyczna nauka z mnóstwem ćwiczeń to świetne rozwiązanie. Na początku trzeba doskonale zrozumieć rolę światła w fotografii i zależności pomiędzy ISO, czasem ekspozycji oraz przysłoną. Warto poznać obsługę swego aparatu i poznać możliwości posiadanych obiektywów.

Nauczyć się solidnych podstaw kompozycji. Taka wiedza w zupełności wystarczy. Nie warto szukać trików albo sztuczek! Jeśli uważnie się im przyjrzymy, to są okażą się wynikiem bogatej wyobraźni twórców, opartej na solidnych podstawach wiedzy o fotografii. Jeśli znasz zasady, natychmiast wymyślisz mnóstwo niekonwencjonalnych rozwiązań.

👉 Kurs Fotografii dla Absolutnie Początkujących  

Trzeba więc ćwiczyć swoją spostrzegawczość i wyobraźnię, aby potem robić niebanalne zdjęcia. Jednak na początku należy zacząć od tych najbardziej zwyczajnych kadrów, poszukując dla nich najlepszego światła.

Właśnie w tym miejscu pojawiają się znaczące problemy. Wróćmy na chwilę do porównania z biegami na długich dystansach. Zapewne natychmiast odpowiesz na pytanie, co się stanie, jeśli nie ma się kondycji na dłuższy spacer, a staje się na linii startu do biegu na nieco ponad 42 km. Koniec takiej przygody jest łatwy do przewidzenia. Bieg nigdy nie zostanie ukończony!

Fotografia opiera się na rzemiośle i wizji. Nie ma magicznych ustawień aparatu, idealnych do jakiegoś rodzaju fotografii. Jeśli zna się podstawy fotografii, to zaplanuje się rozwiązanie każdego problemu. Świadome fotografowanie jest rozwiązywaniem problemów za pomocą dostępnych narzędzi i w osiągalnych miejscach.

Najciekawsze tematy zawsze znajdziesz w pobliżu swego domu. fot. Marek Waśkiel

Nie warto stawiać przed sobą zbyt wygórowanych wyzwań, ponieważ nie zostaną one zrealizowane i doprowadzają do rozczarowania. Jeśli nie lubisz wcześniej wstawać, porzuć myśl o zdjęciach wschodów słońca i przez pewien czas zajmij się dobrym fotografowaniem ciekawych zachodów słońca. Jeśli marzysz o zdjęciach dzikich zwierząt – nie czekaj na afrykańskie safari, lecz zacznij od fotografowania swego psa i kota albo ptaków przy karmniku w pobliskim parku. Chcesz pięknie fotografować portrety? Zacznij od fotograficznych inscenizacji dzieł mistrzów holenderskiego malarstwa XVII w.

Fotografuj tym, co masz pod ręką i w miejscach bardzo blisko domu lub wręcz w domu. Zakup nowego obiektywu albo aparatu może nie pomóc w robieniu lepszych zdjęć. Szczególnie jeżeli nie wiesz, jak twórczo wykorzystać jego moc. Nie piętrz problemów i nie kolekcjonuj przeszkód. Zobacz, co stwarza problemy i natychmiast je rozwiązuj. Fotografia jest identyfikowaniem problemów i twórczym ich rozwiązywaniem.

Fotografia wymaga spostrzegawczości i szybkich decyzji. fot. Marek Waśkiel

Jeżeli wyposażysz się w solidne fotograficzne podstawy, o których pisałem wcześniej… to natychmiast odpowiesz na większość fotograficznych zagadek. Każdy z kadrów jest równaniem z kilkoma niewiadomymi – parametrami, które możemy ustawiać tak, aby otrzymywać oczekiwany wynik. Mamy mnóstwo możliwości! Możemy też oczekiwać odmiennych wyników.

Świadomie piszę o biegach długodystansowych, a nie maratonach. Fotografia jest biegiem po dowolnie obieranej trasie. Nie ma znaczenia w jaki sposób dotrzesz do celu. Tu nie trzeba biec zgodnie z regułami wyznaczanymi przez jakieś regulaminy. Warto zrozumieć, że nie liczy się wynik, ale przyjemność pokonywania trasy oraz radość z oglądania mnóstwa wspaniałych widoków i poznawania intrygujących ludzi.

Fotografia jest wspaniałym hobby. Już wspomniałem w innym wpisie na blogu, że potrafi być znakomitą terapią na życie w ciężkich czasach. Zdobycie solidnych podstaw oraz uporządkowanie wiedzy powoduje, że fotografia staje się łatwa i przyjemna. Zacznij od podstaw! Wszyscy wielcy fotografowie tak zaczynali. Jeśli moglibyśmy zobaczyć ich kadry, gdy stawiali swoje pierwsze kroki, z większym spokojem oglądalibyśmy swoje współczesne zdjęcia. Często nieporadne pierwsze kadry są pierwszymi cegiełkami, z których budowane jest coraz wspanialsze miasto. Jednak, jak się domyślasz, musi ich być dużo i muszą być bardzo trwałe.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 29 marca 2022

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.