Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak pokochać fotografię

utworzone przez | paź 22, 2023 | Foto Blog | 5 Komentarze

Bardzo lubię fotografować. Kiedyś, pracując jako fotograf, dużo podróżowałem. Teraz przebywam z aparatem w plenerach Podlasia… odpoczywając i poszukując nowych kadrów. Od dłuższego czasu zajmuję się także nauczaniem fotografii. Wielką przyjemność sprawia mi wprowadzanie w arkana fotografii osób, które zgłaszają się do mnie, chcąc uczyć się tej dziedziny twórczości. Z radością obserwuję ich postępy i nabyte, po pewnym czasie, umiejętności świadomego i samodzielnego fotografowania. Jest jednak pewien krytyczny moment, kiedy podczas nauki można zagubić zapał i chęć zdobywania wiedzy i nowych umiejętności a nawet porzucić fotografowanie. Dziś podpowiem, jak sobie poradzić z wieloma problemami i kryzysami. 

Jak pokochać fotografię

Poznawanie i fotografowanie ludzi jest jedną z najbardziej ciekawych form fotografii. fot. Marek Waśkiel

Czy pamiętasz polskie przysłowie: nie od razu Kraków zbudowano? Jego interpretacja jest jednoznaczna – natychmiastowe osiągnięcie imponujących wyników jest niemożliwe. Widzę, jak wiele osób stawia sobie zbyt wygórowane cele i jeśli ich od razu nie osiągnie – jest rozczarowana.

Metoda drobnych kroków to jedyna skuteczna droga podczas uczenia się podstaw fotografii. Kroki te trzeba realizować systematycznie, w określonym czasie (np. 2-3 miesięcy z mnóstwem powtórek i ćwiczeń). Nie da się nauczyć świadomego fotografowania w jeden weekend. W tym czasie można co najwyżej opanować jakieś jedno niewielkie zagadnienie.

Rozpoczynając naukę fotografii, warto pomyśleć sobie, że właśnie zaczyna się przygotowania do przebiegnięcia serii… w gruncie rzeczy nigdy nie kończących się długodystansowych biegów. Fotografia jest bowiem piękną przygodą na całe życie. Trzeba się więc zabierać za jej naukę spokojnie i bardzo systematycznie! Najlepiej pod okiem dobrego trenera.

Nim spełnisz marzenia o afrykańskim fotosafari naucz się dobrego fotografowania domowych zwierząt . fot. Marek Waśkiel

Ważne jest zdobycie solidnych podstaw i utrwalenie dobrych nawyków. Powolna i systematyczna nauka z mnóstwem ćwiczeń to świetne rozwiązanie. Na początku trzeba doskonale zrozumieć rolę światła w fotografii i zależności pomiędzy ISO, czasem ekspozycji oraz przysłoną. Warto poznać obsługę swego aparatu i poznać możliwości posiadanych obiektywów.

Nauczyć się solidnych podstaw kompozycji. Taka wiedza w zupełności wystarczy. Nie warto szukać trików albo sztuczek! Jeśli uważnie się im przyjrzymy, to są okażą się wynikiem bogatej wyobraźni twórców, opartej na solidnych podstawach wiedzy o fotografii. Jeśli znasz zasady, natychmiast wymyślisz mnóstwo niekonwencjonalnych rozwiązań.

👉 Kurs Fotografii dla Absolutnie Początkujących  

Trzeba więc ćwiczyć swoją spostrzegawczość i wyobraźnię, aby potem robić niebanalne zdjęcia. Jednak na początku należy zacząć od tych najbardziej zwyczajnych kadrów, poszukując dla nich najlepszego światła.

Właśnie w tym miejscu pojawiają się znaczące problemy. Wróćmy na chwilę do porównania z biegami na długich dystansach. Zapewne natychmiast odpowiesz na pytanie, co się stanie, jeśli nie ma się kondycji na dłuższy spacer, a staje się na linii startu do biegu na nieco ponad 42 km. Koniec takiej przygody jest łatwy do przewidzenia. Bieg nigdy nie zostanie ukończony!

Fotografia opiera się na rzemiośle i wizji. Czyli najogólniej na opanowaniu aparatu jego ustawień oraz wymyślaniu i realizowaniu ciekawych kadrów. Nie ma magicznych ustawień aparatu, idealnych do jakiegoś rodzaju fotografii. Jeśli zna się podstawy fotografii, to zaplanuje się rozwiązanie każdego problemu. Świadome fotografowanie jest rozwiązywaniem problemów za pomocą dostępnych narzędzi i w osiągalnych miejscach.

Najciekawsze tematy zawsze znajdziesz w pobliżu swego domu. fot. Marek Waśkiel

Nie warto stawiać przed sobą zbyt wygórowanych wyzwań, ponieważ nie zostaną one zrealizowane i doprowadzają do rozczarowania. Jeśli nie lubisz wcześniej wstawać, porzuć myśl o zdjęciach wschodów słońca i przez pewien czas zajmij się dobrym fotografowaniem ciekawych zachodów słońca. Jeśli marzysz o zdjęciach dzikich zwierząt – nie czekaj na afrykańskie safari, lecz zacznij od fotografowania swego psa i kota albo ptaków przy karmniku w pobliskim parku. Chcesz pięknie fotografować portrety? Zacznij od fotograficznych inscenizacji dzieł mistrzów holenderskiego malarstwa XVII w. – np. obrazów Rembrandta czy Jana Vermeera.

Fotografuj tym, co masz pod ręką i w miejscach bardzo blisko domu lub wręcz w domu. Zakup nowego obiektywu albo aparatu może nie pomóc w robieniu lepszych zdjęć. Szczególnie jeżeli nie wiesz, jak twórczo wykorzystać jego moc. Nie piętrz problemów i nie kolekcjonuj przeszkód. Zobacz, co stwarza problemy i natychmiast je rozwiązuj. Fotografia jest identyfikowaniem problemów i twórczym ich rozwiązywaniem.

Fotografia wymaga spostrzegawczości i szybkich decyzji. fot. Marek Waśkiel

Jeżeli wyposażysz się w solidne fotograficzne podstawy, o których pisałem wcześniej… to natychmiast odpowiesz na większość fotograficznych zagadek. Każdy z kadrów jest równaniem z kilkoma niewiadomymi – parametrami, które możemy ustawiać tak, aby otrzymywać oczekiwany wynik. Mamy mnóstwo możliwości! Możemy też oczekiwać odmiennych wyników.

Świadomie piszę o biegach długodystansowych, a nie maratonach. Fotografia jest biegiem po dowolnie obieranej trasie. Nie ma znaczenia w jaki sposób dotrzesz do celu. Tu nie trzeba biec zgodnie z regułami wyznaczanymi przez jakieś regulaminy. Warto zrozumieć, że liczy się tak wynik, jak i  przyjemność pokonywania trasy oraz radość z oglądania mnóstwa wspaniałych widoków i poznawania intrygujących ludzi.

Fotografia jest wspaniałym hobby. Już wspomniałem w innym wpisie na blogu, że potrafi być znakomitą terapią na życie w ciężkich czasach. Zdobycie solidnych podstaw oraz uporządkowanie wiedzy powoduje, że fotografia staje się łatwa i przyjemna. Zacznij od podstaw! Wszyscy wielcy fotografowie tak zaczynali. Jeśli moglibyśmy zobaczyć ich kadry, gdy stawiali swoje pierwsze kroki, z większym spokojem oglądalibyśmy swoje współczesne zdjęcia. Często nieporadne pierwsze kadry są pierwszymi cegiełkami, z których budowane jest coraz wspanialsze miasto. Jednak, jak się domyślasz, musi ich być dużo i muszą być bardzo trwałe.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 22 października 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.