Zdjęcia już na dobre zagościły w naszej codzienności – i to najprawdopodobniej na stałe. Odpowiadają za to przede wszystkim portale społecznościowe, których głównym zadaniem jest dzielenie się ze światem postami, zwierającymi fotografie. To nic dziwnego, że coraz rzadziej sięgamy po klasyczne albumy. Zastępujemy je casualowymi, codziennymi kadrami, publikowanymi w social mediach. Nie oznacza to wcale, że nie zależy nam na ich jakości. Każdy chce zaprezentować się tak korzystnie, jak to tylko możliwe. Jak dokonać tej sztuki? Dowiesz się z tego artykułu.
Dlaczego pozowanie do zdjęć jest ważne
Zwykłe zdjęcie i nudna, powtarzana parokrotnie już poza nie spełnia Twoich oczekiwań co do wymarzonego zdjęcia?
Nic dziwnego. W social media każdego dnia jesteśmy wręcz bombardowani profesjonalnymi ujęciami. A to podnosi poprzeczkę i sprawia, że coraz trudniej sprostać własnym oczekiwaniom, co do wyglądu zdjęcia.
Co możesz zrobić, aby szybko poprawić jakość swoich kadrów?
Odpowiednia poza, ułożenie ciała często może zmienić więcej, niż zmiana scenerii lub wykorzystanie bardziej skomplikowanego (i droższego) aparatu. Chodzi przecież przede wszystkim o zwrócenie uwagi na osobę na zdjęciu, prawda?
A tej sztuki można dokonać dzięki świadomości swojego ciała i tego, jak się układa oraz umiejętność dobrania odpowiedniej pozy i pozycji względem aparatu.
Wykorzystaj praktyczne kursy fotografii, oparte o lekcje w formie wideo.
Kurs Fotografii Dla Początkujących https://waskiel.pl/kurs-fotografii-online-dla-poczatkujacych/
Kurs Fotografii Makro https://waskiel.pl/kurs-fotografii-makro-online/
Kurs Fotografii Krajobrazowej https://waskiel.pl/kurs-fotografii-krajobrazowej-online/
Kurs Lightroom Szybki Start https://waskiel.pl/kurs-lightroom-online/
Kurs Fotografii Podróżniczej https://waskiel.pl/kurs-fotografii-podrozniczej-online/
Kurs Fotografii Portretowej https://waskiel.pl/kurs-fotografii-portretowej-online/
Ładnie na zdjęciach może wyjść niemal każdy. I nie musi być to równoznaczne z wydawaniem wielkiej sumy pieniędzy na profesjonalnego fotografa, zabawę w ustawianie świateł i umiejętne wykorzystanie ich, czy dobór odpowiedniej scenerii.
Oczywiście, nie są to aspekty bez znaczenia, ale z całą pewnością można powiedzieć, że udane zdjęcie, na którym wyjdzie się co najmniej bardzo dobrze, można zrobić aparatem z telefonu.
Czasami przyjęcie odpowiedniej pozy i świadomość tego, które z naszych atutów chcemy podkreślić to wszystko, co jest niezbędne, by uzyskać zadowalający efekt. Dodając do tego przemyślane umiejscowienie światła i podstawową kompozycje – Twoje zdjęcie z ogromnym prawdopodobieństwem będzie udane.
Jeżeli fotografujesz we wnętrzu, wybierz miejsce przy oknie z duża ilością światła.
Gdzie najlepiej pozować do zdjęć
Zacznijmy od sprawy najważniejszej – czyli miejsca naszej sesji. Dlaczego to takie ważne? Bo dobór scenerii może albo dodatkowo urozmaicić zdjęcie, albo kompletnie je zniszczyć.
I nie chodzi tutaj o to, że wybrane miejsce musi być nad wyraz intrygujące. Dobre zdjęcie można zrobić w najzwyklejszym pomieszczeniu. Pod warunkiem, że wybierzemy je świadomie i odpowiednio wykorzystamy jego atuty.
Niezależnie od tego, czy planowana sesja ma odbywać się w pomieszczeniu, czy w plenerze, warto rozejrzeć się i upewnić, czy aby na pewno w tle nie znajdzie się bałagan, kosz na śmieci, niezbyt estetyczny znak drogowy (chyba że akurat pasuje on do zamysłu twórczego), ani żaden inny niekorzystnie wyglądający obiekt. Warto też zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca, by nikt nieproszony nie wszedł nam w kadr. Za każdym razem trzeba zadać sobie pytanie, czy są elementy tła, które odciągną uwagę widza od fotografowanej postaci albo spowodują jej ośmieszanie.
Jak dobrze pozować do zdjęć – porady
Pierwszą i kluczową kwestią, którą należy poruszyć na temat pozowania – dobrego pozowania – pozostaje ustawienie ciała. Najlepiej, żeby uwypuklało atuty modela.
Nie da się jednak tego zrobić w jednej sytuacji – tj. gdy stres przejmuje nasze ciało w momencie wejścia przed obiektyw.
Zdenerwowanie, które pojawia się, gdy stoi się przed obiektywem, nie jest niczym nadzwyczajnym ani dziwnym. Warto jednak mieć świadomość tego, że wraz z ogarniającym nas zdenerwowaniem, większość naszych mięśni ulega spięciu. Efekt jest taki, że sylwetka na zdjęciu wygląda nienaturalnie i niekorzystnie.
Czasami przeciwdziałanie temu napięciu i zwalczenie go nie jest proste. Szczególnie w momencie, kiedy krytyczny głosik w głowie modela zaczyna szeptać, jak bardzo widoczne są wszystkie mankamenty, jak słabo wychodzi się na zdjęciach i że najlepiej byłoby zrezygnować.
Najlepszym rozwiązaniem pozostaje rozluźnienie się. Zdjęcia od razu wyjdą bardziej naturalne. Na początku musisz o tym po prostu pamiętać. Z biegiem czasu zyskasz zdecydowanie większą swobodę przed obiektywem, a także wprawę, która przy pozowaniu do fotografii może okazać się nieocenioną pomocą.
Dla niektórych korzystnym rozwiązaniem może być wykonanie ćwiczeń przed lustrem – nie tylko pozycje do zdjęć, ale również naturalne i korzystne ustawienie twarzy oraz mimikę. Skorzystaj z fotograficznej ściągi, przygotowując katalog póz, które uważasz za ciekawe i spróbuj je naśladować przed lustrem.
Poruszając temat ekspresji twarzy, warto zaznaczyć, by nie robić nic na siłę. Próba zrobienia korzystnej miny na siłę może okazać się na tyle niefortunna, że zniechęci nas do dalszej zabawy. Eksperymenty lepiej zostawić na moment, gdy będziemy czuć się pewnie przed obiektywem i nie obawiać się tego, że wyjdziemy śmiesznie, czy niefortunnie.
Nie ma co więc starać się zachowywać kamienny wyraz twarzy, czy usiłować wykrzesać z siebie szeroki uśmiech. Czasami sprawę może załatwić delikatny uśmiech i patrzenie poza obiektyw.
Podczas sesji wypróbuj kilka ustawień rąk modela i zobacz, kiedy wygląda najkorzystniej.
Na co warto zwrócić uwagę podczas pozowania do zdjęć
Jak dobrze pozować do zdjęć? Pamiętaj o tych zasadach:
- zachowaj wyprostowaną sylwetkę, nie garb się na zdjęciach;
- unikaj ustawiania się na wprost względem obiektywu;
- dbaj o linię ciała, bądź świadomy/świadoma jego ułożenia;
- unikaj niefortunnego ułożenia rąk – nie chcemy przecież, żeby nas zasłaniały;
- unikaj opierania się na różnych częściach ciała – na zdjęciach wydają się kilka razy większe przez to, że ulegają spłaszczaniu; w tym przypadku można np. zatrzymać dłoń dosłownie milimetr od policzka, żeby stworzyć złudzenie opierania się, bez naruszania rysów twarzy;
- pokaż się od najbardziej korzystnego kąta;
- staraj się nie unikać bezpośredniego kontaktu wzrokowego z obiektywem;
- miej na zdjęciach delikatnie rozchylone usta, by zachować kształt żuchwy;
- dobrze mieć na zdjęciu jedną nogę ugiętą w kolanie, asymetrycznie ułożone ręce – zdjęcia nie lubią symetrii dlatego też pozy na baczność, z opuszczonymi rękami nie wychodzą dobrze, ani tym bardziej interesująco;
- przenoś ciężar ciała z dwóch na jedno biodro.
Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój kurs fotografii online.
Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł
Jak dobrze wyjść na zdjęciu w pozycji siedzącej
W tym przypadku warto pamiętać o kilku rzeczach. Główną kwestią pozostaje to, by nie siadać na całym krześle, przysuwając plecy do oparcia i odsuwając głowę jak najdalej od obiektywu.
Spowoduje to, że sylwetka będzie sprawiać wrażenie większej niż w rzeczywistości, a twarz ulegnie optycznemu zmniejszeniu, co kompletnie zaburzy wszystkie proporcje.
Lepszym rozwiązaniem pozostaje opcja, w której siadamy na brzegu krzesła, z wyprostowanymi plecami i uniesioną głową. Jak zwykle istotne jest tutaj, aby się nie garbić, ale też nie napinać mięśni, by postawa nie sprawiała wrażenie sztywnej i nienaturalnej.
Sesja na ulicy daje szansę na ładne wykorzystanie głębi ostrości i perspektywy.
Jak dobrze wyjść na zdjęciu w pozycji stojącej
Podobnie wygląda sprawa przy wykonywaniu kadrów w pozycji stojącej. Również tu można spotkać się z kilkoma zasadami, które należy wziąć pod uwagę.
Przede wszystkim nie stawaj na wprost aparatu, z rękami opuszczonymi wzdłuż boków ciała – taka pozycja jest idealnym sposobem na to, by obiektyw, który znajduje się na wysokości twarzy, uwiecznił sylwetkę w sposób zniekształcony. Co to oznacza? Krótko mówiąc to, że nasze nogi będą wydawały się krótsze, niż są w rzeczywistości, a całe ciało będzie sprawiało wrażenie niemal bezkształtnego. A to stanowi dokładne przeciwieństwo efektu, który chcemy osiągnąć, prawda?
Dlatego, aby zachować odpowiednie proporcje, korzystne jest przybranie pozycji delikatnie po ukosie względem do aparatu. Jeśli ramiona pozostają węższe niż biodra, można także górną część tułowia odwrócić do obiektywu.
Istotne jest, by nie odchylać się do tyłu, szczególnie w przypadku, gdy decydujesz się na zaplatanie rąk na klatce piersiowej. Wysunięcie jednej nogi do przodu i przeniesieniu ciężaru ciała na jedno biodro, także przyniesie zadowalający efekt. Dodatkowo można delikatnie ugiąć jedną nogę w kolanie lub opierać ją na czubkach palców.
Ważne pozostaje ułożenie rąk oraz to, by nie zasłaniać nimi kształtu własnej sylwetki. Nie po to przecież, z rozwagą i starannością przybierało się pozę, by chwilę później samemu ją zniekształcić i zniweczyć wszelkie wysiłki, przed wykonaniem chociażby jednego zdjęcia.
Kolorowa ściana może być dobrym tłem w sesji.
Akcesoria przydatne przy pozowaniu do zdjęć
Pozując do zdjęć, warto również przemyśleć dobór rekwizytów.
W plenerze ciekawie wychodzą zdjęcia na rowerze, przy samochodzie, na ławeczce, czy chociażby przy barierce. Wykorzystywanie otoczenia i naturalnie już obecnych rekwizytów zawsze urozmaici ujęcie.
Warto także zwrócić uwagę na to, co trzyma się w rękach – może to także pomóc w sytuacji, gdy z rękami nie bardzo wiadomo co tak właściwie zrobić. Sprawdzanie godziny na zegarku zawieszonym na nadgarstku, czy poprawianie guzika w rękawie koszuli samo w sobie może okazać się całkiem ciekawym ujęciem.
Kurs Fotografii dla Absolutnie Początkujących : https://waskiel.pl/internetowa-szkola-fotografii/
Interesującym rozwiązaniem może być także wykorzystanie kapelusza albo okularów przeciwsłonecznych.
Uchwycenie zwykłych, codziennych sytuacji posiada też własny urok. Czasami wystarczy wzięcie do ręki filiżanki w ciekawym otoczeniu oraz odpowiednie wykadrowanie, by zdjęcie przybrało bardziej artystyczny charakter i zaciekawiło odbiorcę.
Interesującym rozwiązaniem pozostają także zdjęcia w ruchu.
Wszystko, co nie wygląda na wymuszone, będzie atrakcyjne na Twojej fotografii. W tym przypadku jedyną rzeczą, która może ograniczyć wybór akcesoriów i koncepcji zdjęcia, jest Twoja wyobraźnia.
Pamiętaj, że mój blog jest bogatym źródłem informacji i inspiracji dla fotografów.
Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.