Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak przygotować plener?

utworzone przez | lut 3, 2019 | Foto Blog | 0 komentarzy

Jak przygotować świetny plener? Przede wszystkim nie wolno się spieszyć i należy fotografować wyłącznie w najlepszym świetle.

Kilkugodzinne plenery z reguły dzielę na dwie części. Na początku dnia w czasie złotej godziny fotografuję w miejscu, które jest mi dobrze znane. Z reguły jeszcze przed wyjazdem mam już w głowie zarys kadru, który chciałbym wykonać.

W czasie najlepszej części dnia ze znakomitym światłem pracuję właśnie nad tym co wymyśliłem wcześniej. Jednocześnie obserwuję okolicę i zastanawiam się nad kolejnymi ujęciami. Nie biegam bez sensu po całej okolicy, ale wolno przesuwam się na kolejne plany. Potem, kiedy światło jest już znacznie gorsze rozpoczynam spacer albo jadę w inną lokalizację, aby tam szukać ciekawych miejsc na kolejny plener.

ISO 100 / 14 mm / f 16 / 1.25 s

Świetne miejsce i złota godzina

Taki sposób podejścia do fotografii krajobrazowej zakłada wielokrotne powroty w tę samą okolicę, aż do chwili, kiedy uda się ją sfotografować w najlepszym świetle. Kiedy o poranku pogoda jest kiepska i nie warto robić zdjęć drugi etap następuje po prostu znacznie szybciej. Podczas spaceru oceniam wartość poszczególnych planów, kierunek światła o świcie albo o zachodzie słońca. Zwracam uwagę na dostępność miejsca, warunki bezpieczeństwa i wówczas podejmuję decyzję o tym, gdzie zacznę kolejny plener.

ZOBACZ FILM O PRZYGOTOWANIACH DO PLENRU:

Niezbędne jest zastanowienie się nad logistyką. Kiedy trzeba przyjechać, gdzie można zostawić auto? Jak długo trzeba iść do wybranego punktu? Czy są jakieś przeszkody, na które trzeba uważać?

Poradnik Fotografii Krajobrazowej

Jak szukać ciekawych miejsc?

Nad wyprawą zastanawiam się oglądając na początku zdjęcia satelitarne w mapach google. Na ogół są bardzo dokładne, lecz często są także dosyć stare i nie uwzględniają warunków sezonowych np. rozlewiska. Jednak stanowią dosyć dobry punkt wyjścia do oceny lokalizacji. Kolejnym krokiem jest ocena szans na najlepsze światło. Tutaj korzystam z aplikacji wskazujących punkty wschodu i zachodu słońca oraz np. wschodu i zachodu księżyca. Niektóre z wybranych miejsc będą świetne do fotografowania latem, ale inne mogą stanowić cudowne otoczenie do fotografowania wyłącznie zimą.

KURS FOTOGRAFII ONLINE:

kurs fotografii online Marek Waskiel

 

Czas na wizję lokalną

Po założeniach teoretycznych czas na praktykę, czyli wizytę w wybranym miejscu. O ile to możliwe staram się być tam dzień lub dwa dni wcześniej przed planowanym plenerem. Powinienem widzieć wszystko w jak najbardziej aktualnej scenerii. Na przestrzeni kilku dni pejzaż może ulec ogromnej zmianie np. zamarznięcie rzeki i opady śniegu albo gwałtowna odwilż i powstanie rozlewisk. Najczęściej wówczas wybieram kluczowy punkt, od którego zacznę fotografowanie. Niezbędne jest kolejne zweryfikowanie kierunku wschodu i zachodu słońca oraz wybór np. pierwszego planu oraz sposobu kompozycji kadru. Wówczas także zastanawiam się nad wyborem obiektywu i innych akcesoriów.

ISO 400 / 20 mm / f 5,6 / 1/400 s.

Nad ranem jak większość z nas nie działam ze 100% aktywnością. Dlatego im więcej problemów rozwiążę znacznie wcześniej (np. poprzedniego dnia) tym łatwiej będzie mi się fotografować podczas wschodu słońca. Jednak, kiedy już zajmę się fotografowaniem włącza się we mnie dopalacz pozwalający na szybkie i jasne decyzje. Wybieram plany i sposoby kadrowania. Nie tracę cennego światła na bezsensowne bieganie po planie i zmianę obiektywów. Jeśli popełnię błąd z pewnością wrócę jeszcze raz, aby podjąć kolejne wyzwanie.

Marek Waśkiel

Zobacz Galerię z Pleneru

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 3 lutego 2019

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.