Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotografia na urlopie. Zaskakująco proste metody na idealne zdjęcia z wakacji

utworzone przez | lip 1, 2024 | Blog o Fotografii | 0 komentarzy

Oto wskazówki na temat fotografowania podczas wakacji. Nawet w miejscach, które mogą wydawać się mało interesujące, można znaleźć coś wyjątkowego. Przykładem może być mój obecny pobyt w niewielkiej chorwackiej miejscowości, która na pierwszy rzut oka nie przyciąga turystów z aparatami.

Zwracaj uwagę na światło i cień

Jednym z kluczowych elementów dobrej fotografii jest umiejętne wykorzystanie światła i cienia. Na początku pleneru znalazłem palmę w drewnianej doniczce, która rzuca fantastyczny cień na ścianę z białym oknem o ciekawej fakturze. To świetny temat na zdjęcie. Aby uzyskać idealny kadr, warto dobrze się ustawić i przymierzyć kilka razy. Pamiętaj, żeby unikać dodatkowych cieni, które mogą zepsuć efekt, chyba że są one zamierzone, na przykład cień przechodzącej osoby.

W tym filmie zobaczysz, jak wykonuję zdjęcia podczas wakacyjnego pleneru:

Kompozycja i kadrowanie

Fotografując, staraj się uporządkować chaos linii, skosów, trójkątów i prostokątów. Nawet zwykłe elementy mogą stać się interesujące, jeśli dobrze je skomponujesz. Ważne jest, aby unikać niechcianych obiektów w kadrze, takich jak lampa uliczna. 

Sprzęt i ustawienia

Podczas wakacyjnego fotografowania warto używać prostych narzędzi. W trakcie wakacyjnych spacerów często używam aparatu Nikon Z50 z obiektywem 16-50 mm, który po przeliczeniu na pełną klatkę daje 24-70 mm. To bardzo uniwersalna ogniskowa, idealna do codziennego fotografowania. Dodatkowo założyłem filtr polaryzacyjny, aby uwydatnić błękit nieba. Filtry polaryzacyjne są bardzo przydatne, ale pamiętaj, że mogą one ograniczać ilość światła docierającego do matrycy oraz nazbyt zaciemniać duże fragmenty nieba, jeśli używamy ich z obiektywami szerokokątnym.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Na co uważać?

Fotografowanie w południe może być trudne, ponieważ światło jest wtedy bardzo jasne i wybiela kolory. Lepiej wybierać godziny poranne lub popołudniowe, kiedy światło jest cieplejsze i bardziej miękkie. Jednak nawet w południe można znaleźć ciekawe kontrasty, zwłaszcza w wąskich uliczkach, gdzie cienie dodają głębi i tajemniczości.

Przeczytaj też: W oczekiwaniu na idealne światło: fotografia a kaprysy pogody

Eksperymentuj z perspektywą

Nie bój się eksperymentować z różnymi kątami i perspektywami. Czasami warto położyć aparat na ziemi lub podnieść go wysoko nad głowę, aby uzyskać nietypowy kadr. Różnorodność w zdjęciach sprawia, że opowieść wakacyjna staje się bardziej interesująca.

Używaj filtrów z przejściówkami

Jeśli masz obiektywy o różnych średnicach, warto zaopatrzyć się w przejściówki do filtrów. Dzięki temu nie musisz kupować wielu filtrów o różnych rozmiarach. Pamiętaj jednak, że przy szerokokątnych obiektywach zbyt wiele przejściówek może powodować winietowanie.

Wykorzystuj odbicia

Jeśli nie masz odwagi fotografować ludzi bezpośrednio, spróbuj uchwycić ich odbicia. To subtelny sposób na włączenie postaci do kadru, który może dodać Twoim zdjęciom unikalnego charakteru.

Fotografia to przede wszystkim zabawa i odkrywanie nowych perspektyw. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz, zawsze możesz znaleźć coś interesującego do sfotografowania. Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Ci robić jeszcze lepsze zdjęcia podczas wakacji. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!

Przycisk postaw kawę.

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przeczytaj też:

7 najczęstszych błędów fotografów krajobrazu: jak ich unikać?

Fotografowie często zapominają o tym filtrze. A bez niego nie będzie pięknych zdjęć

Niezwykłe sekrety fotografii we mgle. Odkryj magię złotej godziny

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 1 lipca 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.