Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jaki piękny skandal!

utworzone przez | mar 10, 2015 | Foto Blog | 0 komentarzy

Trwa nieustanny festiwal skandali wokół wielkich konkursów fotograficznych. Sypią się protesty i trwają spory. Nagrody są przyznawane, po czym szybko odbierane. Podobno skandal jest jedną ze skuteczniejszych form promocji, ale dla mnie kolejne informacje na ten temat stają się po prostu żenujące.  Nawet już nie mam ochoty na oglądanie pokonkursowych galerii.

Nie wiem, dlaczego nikt nie chce głośno przyznać, że konkursy fotograficzne w dzisiejszym świecie nie mają dla fotografów żadnego realnego znaczenia (czasami istotny bywa tylko aspekt finansowy, – jeżeli główna nagroda jest wysoka). Czy jakakolwiek nagroda w konkursie obarczonym złą renomą (a takie jest pokłosie kolejnych afer) ma jakieś znaczenie? Nie ma żadnego!

Być może nagroda bywa katalizatorem sukcesu? Jednak właśnie, dlatego tak wielu „głodnych sukcesu” , zwiedzionych marzeniami, decyduje się na oszustwo. Nieprzestrzegane są żadne kodeksy i regulaminy. Już dawno stało się coś bardzo złego i dlatego kompletnie nie śledzę owych konkursowych zmagań. Jedne konkursy w gruncie rzeczy służą promocji konkretnych ideologii inne wielkich producentów lub usługodawców a fotografowie i ich zdjęcia stają „usłużnymi idiotami” w działaniach marketingowych. Na dobre zdjęcia, ale „nie po linii i na bazie” – czyli nie pasujące do wizerunku firmy… nie ma tam miejsca.

 

Warto w tym miejscu wspomnieć o całej kategorii krajowych pseudo konkursów z regulaminami urągającemu polskiemu prawu autorskiemu. Służą tylko do budowania bezpłatnych baz zdjęć. Kiedyś z nimi walczyłem, ale od pewnego czasu uznałem swoje działania za bezcelowe. Są przecież w Polsce instytucje, które powinne zajmować się obroną praw autorskich twórców a nie tylko budowaniem pałaców dla swoich urzędasów.

Po prostu oglądam zdjęcia. Patrzę na zdjęcia różnych fotografów i nie dla mnie jakiekolwiek znaczenia czy otrzymali oni za te kadry jakąś nagrodę w fotograficznym konkursie!

Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 10 marca 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.