Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jestem fotografem krajobrazu, czyli… czego?

utworzone przez | lis 24, 2014 | Foto Blog | 0 komentarzy

 

Na kilka godzin wpadłem w pułapkę definicji. Sięgnąłem do słownika i kilku pomniejszych źródeł aby zapoznać się czym w zasadzie jest krajobraz, czyli to co z taką namiętnością fotografuję? Nie był to dobry pomysł ponieważ bardzo szybko wszedłem na niezłą minę! Nie będę tu przytaczał wszystkich określeń ale okazuje się, że za krajobraz uważa się ogół cech przyrodniczych i antropogenicznych wyróżniających określony teren, zespół typowych cech danego terenu.

kaluza

Nieco dalej czytamy, że coś co nazywamy „krajobrazem antropogenicznym”, jest krajobrazem przekształconym przez człowieka. W jego skład wchodzą np. domy, chodniki, fabryki, mosty, drogi, zasadzone drzewa itp. Jego przeciwieństwem jest krajobraz pierwotny.

Zatem jako fotograf krajobrazu mogę fotografować nieomal wszystko i nazywać to „fotografią krajobrazową”! Muszę się przyznać, że od dawna taką szeroką definicję stosowałem nie utożsamiając fotografii krajobrazowej z uwiecznianiem w kadrach wyłącznie naturalnej przyrody. Zresztą myślę, że na świecie jest bardzo mało miejsc, które nie zostały w jakiejś mierze przekształcone przez człowieka. Zaś wszystko to co nazywamy naturalnym środowiskiem, nie jest już dla nas takie naturalne! Proszę pomieszkaj bez cywilizacyjnych udogodnień przez 3 dni w lesie aby się o tym przekonać.

Jednak teraz czuję się zdecydowanie lepiej. Mocno poszerzyłem swoją szufladkę! Świetnie, że mogę nadal fotografować wszystko i wszystkich i nazywać to fotografią krajobrazową :)

Na zdjęciu: Prawdziwy koniec jesieni. Mocny nocny przymrozek skuł lodem staw i pływające na jego powierzchni jesienne liście.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 24 listopada 2014

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.