Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Każdy fotograf musi opanować tę umiejętność. Bez tego nie zrobisz wspaniałych zdjęć

utworzone przez | maj 27, 2024 | Foto Blog | 0 komentarzy

Światło jest podstawowym elementem każdej fotografii. To ono definiuje nastrój, kształty i kolory, które widzimy na zdjęciach. Doskonałe zdjęcia powstają nie tylko dzięki akcji czy modelkom, ale przede wszystkim dzięki rewelacyjnemu światłu. Światło musi być obecne jako kluczowy element, wpływający na emocje przekazywane przez zdjęcie.

 

Znaczenie światła w fotografii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mówi się, że najważniejsze w fotografii jest światło? Światło jest fundamentalnym elementem każdej fotografii. Bez niego niemożliwe byłoby zarejestrowanie obrazu. To właśnie światło definiuje nastrój, kształty i kolory na zdjęciach. Każdy fotograf powinien zrozumieć, jak światło wpływa na jego pracę, aby móc tworzyć wspaniałe i poruszające kadry.

 

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Definicja słowa fotografia

Fotografia, z greckiego „phos” – światło i „graphé” – rysowanie, pisanie. W swej istocie, fotografia to malowanie, rysowanie, zapisywanie światłem. To magia chwili zatrzymanej w promieniach słońca, w blasku księżyca, w cieniach codzienności. To poezja zapisująca ulotne momenty, które bez światła pozostałyby jedynie w sferze marzeń.

 

Cechy światła

Światło ma kilka podstawowych cech, które każdy fotograf powinien znać i umieć wykorzystać:

  • Kierunek: Skąd pada światło? Światło boczne, frontalne czy tylne mogą całkowicie zmienić wygląd sceny.
  • Natężenie: Jak mocne jest światło? Czy jest ostre i intensywne, czy miękkie i rozproszone?
  • Barwa: Jaki kolor ma światło? Może być ciepłe, chłodne, naturalne lub sztuczne.
  • Charakter: Czy światło jest jednolite, miękkie, twarde czy tworzy cienie? Jakie są przejścia między jasnymi a ciemnymi partiami?

Przeczytaj też: Pomysły na zdjęcia w domu. W ten sposób wyzwolisz kreatywność i przezwyciężysz chandrę

Jak widzieć światło

Aby nauczyć się widzenia światła, musisz być uważnym obserwatorem. Spędzaj czas na obserwacji tego samego miejsca w różnych porach dnia i roku. Zauważ, jak światło wpływa na kształty, kolory i tekstury. Próbuj opisywać swoje odczucia i analizować, dlaczego pewne momenty wydają Ci się szczególnie interesujące. Praktyka czyni mistrza!

Różnice pomiędzy widzeniem światła przez człowieka a widzeniem i rejestrowaniem światła przez aparat

Fotografowanie to nie tylko umiejętność posługiwania się sprzętem, ale również zdolność do rozumienia, jak różni się widzenie światła przez ludzkie oko od rejestrowania go przez aparat.

  • Dynamiczny zakres: Ludzkie oko ma bardzo szeroki zakres dynamiki, co oznacza, że potrafi dostrzegać szczegóły zarówno w bardzo jasnych, jak i bardzo ciemnych partiach sceny jednocześnie. Aparaty mają ograniczony zakres dynamiki w porównaniu do ludzkiego oka.
  • Kolor i adaptacja: Oko ludzkie automatycznie dostosowuje się do różnych temperatur barwowych. Aparaty rejestrują światło zgodnie z ustawionym balansem bieli, co czasem wymaga ręcznej korekty.
  • Szczegóły i ostrość: Oko ludzkie ma zdolność do skupiania się na szczegółach i ignorowania elementów mniej ważnych. Aparaty rejestrują cały obraz jako całość, bez zdolności do automatycznego skupiania się na wybranych elementach.

Wskazówki dla początkujących

Patrz na kierunek światła i jego natężenie. Kontroluj układ jasnych i ciemnych stref na zdjęciu. Czy najważniejsze elementy są oświetlone prawidłowo? Eksperymentuj z różnymi rodzajami światła, aby tworzyć unikalne i poruszające zdjęcia. Pamiętaj, że praktyka i cierpliwość są kluczowe w nauce świadomego używania światła.

Jak nauczyć się prawidłowego widzenia światła

Jeżeli chcesz nauczyć się widzenia światła, musisz być uważnym obserwatorem, zwracającym uwagę na drobiazgi. Najlepiej przez pewien, dosyć długi czas obserwować to samo miejsce i próbować w myślach opisywać odczucia, jakie nam towarzyszą. Jeśli zachwyca Cię coś, czego nie potrafisz jeszcze zidentyfikować, jest wielka szansa, że to właśnie rewelacyjne światło.

Postaraj się wtedy zastanowić, dlaczego Cię zatrzymuje i nakłania do zrobienia zdjęcia, i jak byś je konkretnie opisał według czterech powyższych cech. W fotografii krajobrazowej koniecznie wykorzystuj najwspanialsze światło, które pojawia się o świcie albo w czasie końca dnia (tzw. złota godzina). Jeśli korzystasz ze sztucznego światła, zastanów się, jak wykorzystaj je kreatywnie.

Światło w fotografii jest nie tylko technicznym aspektem, ale też artystycznym wyzwaniem. Odkrywanie i eksperymentowanie z różnymi rodzajami światła pozwoli Ci na tworzenie unikalnych i poruszających zdjęć. Praktyka, cierpliwość i uważność to kluczowe elementy w nauce świadomego używania światła. Pamiętaj, że rewelacyjne światło jest podstawą prawdziwego, świadomego fotografowania.

Przycisk postaw kawę.

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 27 maja 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.