Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotodziennik 29 października: Klęcząc przed starą chatą

utworzone przez | paź 29, 2018 | Foto Blog | 0 komentarzy

Znowu byłem w okolicach Krynek. Nazywam je żartobliwe „Międzygalaktycznym Centrum Wszechświata”. Jest tam bowiem wszystko co lubię fotografować: rozległe otwarte przestrzenie, samotne drzewa, stare zmurszałe chaty oraz plątanina polnych dróg. Pogoda była bardzo zmienna, co zmuszało mnie do nieustannej zmiany planów i poszukiwań nowych rozwiązań.

Na niebie pojawiała się wprawdzie odrobina światła ale po chwili nadciągały gęste deszczowe chmury. Wówczas przydaje się perfekcyjna znajomość okolicy, pozwalająca dopasować tematykę zdjęć do warunków atmosferycznych. Dlatego od wielu lat nieustannie namawiam wszystkich fotografujących, aby szukali swoich fotograficznych tematów jak najbliżej domu.

Jeśli znasz swoją okolicę błyskawicznie znajdziesz się „we właściwym miejscu o właściwym czasie”. Bowiem to nie przypadek powoduje takie sytuacje, lecz wiedza i doświadczenie. Nieustannie podróżuję przez zakamarki „swojej okolicy” i coraz mniej mnie ciągnie „w wielki świat”. Podążam nie tylko za wizualnymi smakami i smaczkami. Nie omijam też tych kulinarnych. Nie ma przecież lepszej babki ziemniaczanej od tej z Supraśla, Krynek albo Kruszynian. Zawsze znajdę też czas na wizytę w supraskim Muzeum Ikon. Na polach pojawiły się już pojedyncze żubry, które wkrótce utworzą większe stada.

Ostatnia jesień starej chaty
ISO 100/ 14 mm / f2.8 / 1/100 s. + statyw

Nieco więcej czasu spędziłem przed dogorywającą chałupą. Jest tak klasycznie podlaska: z grubych belek łączonych na zrąb, z małymi okienkami i grubo ciosanymi drzwiami. Stoi szczytem do brukowanej drogi. Chociaż kiedyś dostała beznadziejny eternitowy dach nadal wygląda pięknie. Od lat jest nieużytkowana i się zapada, stając się coraz mniejsza i mniejsza. Chyba wkrótce całkiem zniknie podobnie jak jej sąsiadka? Może dlatego tej jesieni otuliły ją radośnie kolorowe liście pobliskiego klonu. W tych trudnych, być może ostatnich jej chwilach, przypominają tej starej chacie radosne chwile, kiedy wokół niej było wesoło i gwarno. Czasy, kiedy toczyło się tutaj piękne, zwykłe życie.

Marek Waśkiel

PS. Fotodziennik: to krótkie zapiski oparte o historię jednego zdjęcia.

https://www.fotoksiegarnia.com/produkt/jak-fotografowac-krajobrazy/

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 29 października 2018

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.