Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Magiczny wschód słońca #81

utworzone przez | paź 28, 2020 | Foto Blog | 0 komentarzy

Jesienią wschody słońca następują o bardzo dobrym czasie. Wystarczy być około 6.00 w punkcie, który wybraliśmy na początek pleneru, rozstawić swój sprzęt a potem czekać na to co się wydarzy.
Zawsze oczekuję dynamicznego, pięknego nieba podświetlonego przez czerwone promienie wschodzące słońca. Niestety widok jest to bardzo rzadki i na ogół trzeba zadowolić się czym zdecydowanie mniej efektownym.

Zobacz film o tym jak fotografowałem wschód słońca na Suwalszczyźnie. 

Lubię próbować i nie zrażam się zbyt szybko. Są takie kadry na które polowałem przez wiele tygodni co kilka dni podróżując w to samo miejsce, aż wreszcie wszystko ułożyło się według moich marzeń.

Najważniejsze, że czas poświęcony fotografii wraca w formie coraz lepszych zdjęć oraz w zdobywaniu coraz większego doświadczenia.
Każdy poranny wyjazd jest trudny. Wczesne wstawanie, czasami odległy dojazd są dla wielu osób poważną barierą w fotografowaniu o tej porze. Nie ma jednak piękniejszej części dnia niż świt i czas tuż przed świtem. Kto raz zaznał takiego fotografowania będzie wiedział, że inne pory dnia i nocy nie są takie malownicze.

Udane zdjęcia o wschodzie słońca są najczęściej wynikiem dobrego rozpoznania terenu (z reguły wcześniej) oraz bardzo dobrego warsztatu.
Trzeba odszukać punkt, który będzie najlepiej nadawał się na poranną sesję. Zastanowić się czy da się go odszukać kiedy może być jeszcze całkiem ciemno i opracować prosty plan dojazdu i dojścia.

Na przykład podczas pleneru, który pokazywany jest w tym filmie fotografuję stojąc w wodzie, musiałem więc trochę wcześniej sprawdzić jaka jest jej głębokość, aby potem fotografować po prostu bezpiecznie.

Naucz się profesjonalnego fotografowania zjawisk atmosferycznych,
sprawdź mój kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Dobry warsztat będzie podstawą do wykonania efektownych zdjęć. Wschód słońca jest zjawiskiem bardzo dynamicznym i fotograf zmusić sprzęt do preryjnego zrealizowania swego pomysłu na kadr. Nie można roztrwonić czasu, na niepotrzebne zastanawianie się co i jak fotografować. Kluczem do wykonania świetnego zdjęcia krajobrazowego jest piękne światło i za wszelką cenę trzeba je uchwycić w kadrze. Luki w warsztacie doprowadzą do wielu rożnych błędów i w konsekwencji do zmarnowania szansy na cudowny kadr.

Pozdrawiam

Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 28 października 2020

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.