Malowanie światłem

Dla swoich zdjęć poszukuj jak najlepszego światła. Korzystaj ze Złotej i Niebieskiej Godziny i wypatruj nietypowych warunków pogodowych: frontów burzowych, mgieł, silnego wiatru poruszającego wyraziste chmury na niebie. Światło będzie najskuteczniejszym kreatorem Twojego zdjęcia. Dlatego w trzecim odcinku poradnika Jak przygotować świetny plener, zajmę się właśnie światłem.

Fotografowanie to zapisywanie światłem lub bardziej poetycko – malowanie światłem. Jeżeli światło jest kiepskie, to zdjęcie jest w naturalny sposób złe! Można być w najwspanialszym plenerowym miejscu na świecie i nie zrobić tam dobrego zdjęcia, ponieważ o mocy kadru zadecyduje jakość zarejestrowanego w nim światła. Niestety bardzo często fotografowie nie widzą niekorzystnych cech światła lub będąc pod presją czasu, fotografują w złych warunkach.

Światło ma cztery cechy wpływające na jakość zdjęcia: kierunek, barwę, natężenie i charakter. Trzeba te jego cechy dostrzegać i twórczo je wykorzystywać. Jest wiele rozwiązań pomagających fotografowi krajobrazu w uzyskaniu ciekawych ujęć. Najprostsze to korzystanie z efektownego światła.

Złota Godzina już jej schyłek / Norwegia
Nikon d800 / 14 mm / 1/10 s / f 16 /ISO: 100 /filtry: brak + statyw

Zapewne słyszałeś o Złotej i Niebieskiej Godzinie? Fotografowie krajobrazu bardzo lubią specyficzne fragmenty doby. Świadomie nie piszę „dnia”, ponieważ słowo to najbardziej kojarzy się z czasem, kiedy jest po prostu jasno. Jednak nie tylko wówczas powstają wspaniałe zdjęcia. Bezsprzecznie najbardziej lubiana jest tzw. Złota Godzina, czyli fragment dnia w trakcie wschodu słońca i tuż po nim, oraz przed zachodem słońca i w czasie jego trwania. Wówczas słońce emituje piękne światło o złotym odcieniu, które przepięknie oświetla fotografowane sceny. Jest ono ciepłe, wyraziste i przepięknie kreśli kontrasty.

Nie trwa wbrew pozorom idealnie 60 minut. Czas jej trwania zależy od szerokości geograficznej, im bliżej równika, tym jest krótszy i nie przekracza czasami kilkunastu minut, ale np. za kołem podbiegunowym w lipcu trwa kilka godzin!

 

Jest też czas przed wschodem i po zachodzie słońca, który nazywany jest Błękitną Godziną. Często nie definiuje się jej w kategoriach technicznych, ale zwraca się uwagę na jej znaczenie raczej poetyckie. Wyznacza ona w gruncie rzeczy czas półmroku, który trwa zawieszony pomiędzy nocą a dniem. W czasie trwania takiego półmroku światło słoneczne rozpraszane jest – za sprawą efektu Rayleigha – na cząstkach powietrza atmosferycznego i staje się ciemnoniebieskie. O wiele wcześniej, nim słońce wzniesie się ponad linię horyzontu i stanie się dla nas widoczne, jego promienie dosięgają chmur i zabarwiają je – najpierw na fioletowo, potem coraz bardziej na czerwono i wreszcie na żółto. Światło Niebieskiej Godziny jest podobne zarówno o świcie jak i po zmierzchu, ale nasza ludzka natura każe postrzegać je odmiennie. Ranek wydaje się nam po prostu bardziej chłodny i smutny, a wieczór bardziej przyjazny i towarzyski jako zamknięcie mijającego dnia i okazji do odpoczynku.

Niebieska Godzina / przed wschodem Słońca / Norwegia
Sony Alfa 6000 / 16 mm/ 1/100 s / f 4 / ISO: 200 /Filtry: brak + statyw

Dlatego fotograf krajobrazu musi bardzo wcześnie wstawać i późno kłaść się spać. Nie można przesypiać tych fragmentów doby, podczas których świat oświetlany jest najpiękniejszym światłem. Czy to oznacza, że fotograf ma wolne południe? Niekoniecznie. Uwielbiam robić zdjęcia w czasie tzw. niesprzyjających warunków pogodowych, np. podczas wędrówki frontów burzowych poprzetykanych chwilowymi przejaśnieniami. One zdarzają się o każdej porze dnia. Wówczas światło zachwyca swymi chwilowymi wariacjami, oświetlając drzewa lub budynki znajdujące się na tle burzowych, ciemnych chmur. Świetne zdjęcia powstają podczas porannych i wieczornych mgieł i przebijających się przez nie promieni słońca. Na koniec pamiętajmy, że możemy też fotografować w nocy: zdjęcia gwiazd i krajobrazy w świetle księżyca.

Jeżeli masz telefon z Androidem to w wyznaczaniu Złotej i Niebieskiej godziny w terenie pomoże Ci program np. Exsate Golden Hour (bardzo przydatny dla fotografów krajobrazu) natomiast klasykiem jest The Photographer’s Ephemeris (TPE) działający na Androidzie oraz iPad i iPhone.

Jeszcze więcej porad dla fotografów znajdziesz zawsze tutaj na fotoblogu: waskiel.pl zapraszam do odwiedzin!

Marek Waśkiel

Poprzednie porady o przygotowaniu pleneru są tutaj:

https://waskiel.pl/jak-przygotowac-swietny-plener/

https://waskiel.pl/krotko-i-w-samotnosci/

MAREK WAŚKIEL – fotografik i stale podróżujący dziennikarz. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Obecnie jest red. naczelnym magazynu FotoGeA.com

Najnowsze zdjęcia Marka Waśkiel na FB

Mój Kanał na YouTube 

Pobierz, Przeczytaj i Zmień
Twój Sposób Fotografowania!

TO TEŻ JEST BARDZO CIEKAWE:

Author: Marek Waśkiel

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *