Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Marzenia niespełnionych malarzy

utworzone przez | maj 25, 2016 | Foto Blog | 24 Komentarze

 

Oto znowu w powietrzu wisi fotograficzny skandal: pewien światowej sławy fotoreporter (bardzo lubiany także przeze mnie) został oskarżony o istotne manipulacje przy swoich zdjęciach. Polegają one na bardzo dużych ingerencjach w obraz: usuwanie wielu postaci, nieładnych elementów tła, znaków, słupów, doklejanie brakujących fragmentów itp. W fotografii reporterskiej są to bardzo poważne oszustwa ponieważ reportaż zakłada dokładną i bezstronną relację z wydarzenia, obserwowanej sytuacji (na ile takie założenie jest samo w sobie fikcją – w to na razie nie wnikam).  Czyli liczy się w takich zdjęciach przede wszystkim prawda i realizm. Obraz czasami może niedoskonały pod względem estetycznym jednak musi być prawdziwy. Sytuacja o której wspominam polegała na estetycznym upiększaniu rzeczywistości. Prace stawały się idealne pod względem kompozycyjnym.  Równocześnie niestety przestając być zdjęciami. Stawały się pięknymi grafikami.

Opowiadam tę historię z jednego w zasadzie powodu. Wydaje mi się, że współczesna fotografia wielkimi krokami zmierza w gruncie rzeczy w kierunku samozagłady. Po prostu przestaje być fotografią i staje się tylko grafiką. W pogoni za sławą i uznaniem fotografowie decydują się na obrazowe kłamstwa opisując swoją twórczość jako zdjęcia a w gruncie rzeczy za pomocą programów komputerowych tworzą grafiki łącząc w nowy obraz elementy z wielu różnych zdjęć. Takie grafiki, sklejone z różnych kadrów, wypełniają wiele miejsc w Internecie i dumnie są podpisywane jako zdjęcia, ba czasami ktoś nawet pisze o nich fotografia.

Łatwo jest zrobić pierwszy mały krok, ale potem już trudno się zatrzymać. Niedawno słyszałem takie zdanie: nie umiem malować to zabrałem się za fotografię. Czy zatem taki stan rzeczy jest urzeczywistnieniem niespełnionych marzeń o byciu malarzem?

waskiel dolina bugu pajeczyna

Na nadbużańskich łąkach. Poranna pajęczyna.
ISO 100, f8, 34 mm, 1/40s, + filtr połówkowy szary + statyw

Jednak te działania zaprzeczają idei fotografii, która przecież powstała jako odpowiedź na odwieczne zapotrzebowanie człowieka by rejestrować i pokazywać innym świata takim jaki on jest w rzeczywistości. Współczesne techniki fotograficzne dają nam tak wiele możliwości zapisywania realnych i pięknych obrazów bez konieczności sięgania po tak oczywiste i niepotrzebne przekłamania. Wiem, że wówczas trzeba bardziej się postarać, a czasami nawet zaakceptować pewne niedoskonałości w kadrze.

Marek Waśkiel

PS. ciąg dalszy rozważań Jest Tutaj

 

 

Lubisz fotografować?

POBIERZ MÓJ DARMOWY E-BOOK

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 25 maja 2016

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.