Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Bardzo często fotografujesz? To może być błąd

utworzone przez | sty 14, 2024 | Foto Blog | 2 Komentarze

Wielokrotnie zastanawiałem się, jaką liczbę zdjęć powinienem wykonać, aby mieć odpowiedni zbiór kadrów, z których potem mógłbym zbudować ciekawą opowieść. Czy ilość w fotografowaniu przechodzi w jakość? Jak wiele zdjęć jest ważnych jedynie przez sekundę? Tylko w chwili, kiedy pojawiają się na wyświetlaczu aparatu. Potem nikt do nich nie wraca. Czy są ważne, czy warto je robić? Przekonajmy się, dlaczego w fotografowaniu „więcej” nie zawsze oznacza „lepiej”.

Zima na Podlasiu. Lodowe koła – bokeh. fot. Marek Waśkiel

Kiedy zaczynasz rób dużo zdjęć

Osoby rozpoczynające przygodę z fotografią powinny robić wiele zdjęć. Jednak nie w sposób bezmyślny. Potrzebna jest nieustanna refleksja, czy otrzymuję kadr, na którym mi zależało? O czym jest moje zdjęcie? Dlaczego nie widzę na nim tematu, który skłonił mnie do zatrzymania się i zrobienia ujęcia.

Musimy wyciągać wnioski: czy udało im się osiągnąć zamierzony efekt albo dlaczego go nie uzyskały? W przypadku nauki fotografii, cyfrowa technologia jest wspaniałym narzędziem. Wszystko możemy zobaczyć natychmiast i także w tej samej chwili możemy porównać kolejne obrazy np. pod względem ekspozycji lub efektów spowodowanych dobraniem jakiejś przysłony. Wiele prób i mnóstwo rozwiązań do porównania. Rzecz jasna zakładam, że podchodzimy do naszego hobby refleksyjnie i dążymy do świadomego fotografowania.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Fotografii najlepiej się uczyć w grupie

Jestem przekonany, że fotografii szybciej można nauczyć się będąc w grupie. Oczywiście najlepiej po kierunkiem dobrego nauczyciela 🙂  Dobry kurs fotografii znacznie skraca drogę do dobrych zdjęć. Kontakt z innymi osobami daje możliwość zobaczenia odmiennego sposobu patrzenia na świat. Ważna jest bezpośrednia wymiana doświadczeń, ponieważ można natychmiast zapytać: jak to zrobiłeś, jak osiągnęłaś ten fantastyczny efekt? Osoba o bogatszej wiedzy np. na temat kompozycji może skorygować nasze błędy i zdjęcia staną się natychmiast lepsze.

Często  okres wykonywania wielu zdjęć jest przede wszystkim związany z poznawaniem aparatu, obiektywów i ich możliwości. Nazwałbym ten czas Etapem Oswajania Aparatu. Trochę podobnym do nauki jazdy samochodem. Po prostu po pewnym czasie ćwiczeń i doświadczeń prowadzenie auta staje się nieomal automatyczne, ba jest dla wielu osób olbrzymią przyjemnością! Podobnie, wraz ze zdobytym doświadczeniem, powinniśmy używać aparatu – nieomal automatycznie i z coraz większą przyjemnością.

Przed wschodem. fot. Marek Waśkiel

Koncertujmy się na obrazie i opowieści

Uczymy się obsługi sprzętu, jednak fotografia jest sztuką opowiadania. Każde zdjęcie robimy z potrzeby zachowania ważnej chwili, którą pragniemy podzielić się z innymi osobami. Im ciekawsza historia zawarta jest w zdjęciu, tym jest ono lepsze. Fotograficzna opowieść musi być jednak nie tylko ciekawa, powinna być też dobrze wykonana. Ważny staje się wiec aspekt techniczny i estetyczny realizacji naszego kadru. Poprzez ciągłe ćwiczenia osiąga się biegłość i przestaje się myśleć nad technicznymi aspektami zdjęcia. Widzisz, zatrzymujesz się sięgasz po sprzęt i natychmiast wiesz, co i jak ma być zrobione. Uwolnienie się z technicznego myślenia o fotografii rozwija skrzydła. Zaczynasz opowiadać o otaczającym Cię świecie, a nie o aparacie, którym wykonałeś kadr.

Mglisty zmierzch fot. Marek Waśkiel

Świadome ograniczenia

Z biegiem czasu jednak trzeba zredukować liczbę wykonanych zdjęć, starając się, aby jak najwięcej z nich stało się już nieomal finalnymi kadrami. Musimy pracować wolniej, ale dokładniej. Koncentrując się na prostym i ciekawym przekazaniu opowieści zawartych w naszych zdjęciach. Będzie to Etap Budowania Kadrów i Opowieści. Z reguły nie potrzebujemy użycia wielu zdjęć, aby nasza opowieść była intrygująca. Często zbyt wielka ich liczba jest wręcz zabójcza dla finalnego wrażenia! Widz gubi się w rozwlekłej narracji.

Jeśli jesteśmy z fotografią wystarczając długo to po pewnym czasie okazuje się, jak wiele można opowiedzieć za pomocą np. 5 zdjęć albo nawet jednego kadru. Tak właśnie staram się podsumowywać swoje sesje – jednym kluczowym kadrem dla danego dnia.  Ograniczenie w ilości wykonywanych zdjęć jest w konsekwencji kluczem do koncentracji i wyboru tego co najlepsze, najważniejsze i najbardziej istotne.

Obyśmy takich Rewelacyjnych Kadrów mieli jak najwięcej!

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 14 stycznia 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.