Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Mity fotografii krajobrazowej

utworzone przez | sie 9, 2022 | Foto Blog | 1 komentarz

Wiele osób oglądających ujęcia pięknych pejzaży, nie zdaje sobie sprawy z kulis ich powstawania. Dominuje wizja fotografa lekko brodzącego w wysokiej trawie, nieustannie napawającego się cudownymi widokami i fotografującego z łatwością wszystko to, co pojawi się przed obiektywem. Obecny jest też mit cudownych miejsc, w które koniecznie należy się udać, ponieważ tam, same z siebie, powstają niezwykłe zdjęcia. Nie potrzeba żadnych umijętności, dobrego światła albo odpowiedniej pory roku! Wystarczy jedynie przyjechać, a wspaniałe kadry powstają cudownie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

To mity! Bardzo złe wyobrażenia o fotografii krajobrazowej…

Jak zrobić zdjęcia 🌻 🌻🌻 słoneczników czyli opowieść o trudach fotografa krajobrazu

Na ogół jest znacznie trudniej. To prawda – piękne miejsca czekają na swoich odkrywców, ale często znajdują się w trudno dostępnych zakamarkach. Na ogół trzeba pokonać mnóstwo przeszkód, aby do nich dotrzeć. Poszukiwanie nowych miejsc stanowi po prostu nie lada wyzwanie i trzeba mnóstwa cierpliwości, aby wreszcie dotrzeć tam, gdzie mogą powstać niezwykłe kadry. Mnóstwo osób nie chce nawet zadawać sobie takiego trudu i swoje plenery planuje jedynie w oparciu o zestaw szeroko znanych punktów widokowych lub „miejscówkach” wylansowanych na portalach społecznościowych. Potem fotografując w tłumie podobnych im ludzi, zadają sobie pytanie:

Co jest takiego pięknego w fotografii krajobrazowej?

Jeśli się nie ma ducha odkrywcy, nie ma szans na niezwykłe kadry. Niezwykłość nie jest jednoznaczna z egzotyką. To kolejny mit. Nie potrzebujemy dalekich podroży, aby mieć oryginalne zdjęcia. Jednak trzeba w ich odszukiwanie włożyć mnóstwo wysiłku, którego nie da się na ogół uniknąć. Jestem pewien, że jego unikanie nie ma najmniejszego sensu, bowiem odbiera się wówczas sobie mnóstwo frajdy, jaką jest poznawanie NOWEGO.

Dlatego w moim najnowszym filmie opowiadam o tym, jak zaczyna się przygoda z odkrywaniem nowego miejsca. Jak najczęściej wyglądają kulisy plenerów podczas, których znajduję teren, gdzie będą powstawać nowe kadry. Jednak najczęściej wytrwałość i cierpliwość zostają nagrodzone. Pozostaje radość fotografowania, chociaż nie zawsze pierwsze spotkanie z nowym miejscem obfituje w świetne ujęcia.

Wykorzystaj praktyczne kursy fotografii, oparte o lekcje w formie wideo.
👉 Kurs Fotografii Dla Początkujących  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-online-dla-poczatkujacych/
👉 Kurs Fotografii Makro https://waskiel.pl/kurs-fotografii-makro-online/
👉 Kurs Fotografii Krajobrazowej  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-krajobrazowej-online/
👉 Kurs Lightroom Szybki Start  https://waskiel.pl/kurs-lightroom-online/
👉 Kurs Fotografii Podróżniczej https://waskiel.pl/kurs-fotografii-podrozniczej-online/
👉 Kurs Fotografii Portretowej  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-portretowej-online/

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 9 sierpnia 2022

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.