Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotodziennik 7 listopada: Na gorczycowych polach

utworzone przez | lis 8, 2018 | Foto Blog | 2 Komentarze

Piękna i długa jesień tego roku zachęca do wędrówek z aparatem. Podróżuję więc przez Podlasie, poszukując nowych plenerów i odwiedzając stare miejsca.

Na polach w okolicach Krynek zakwitła gorczyca. Nagle zrobiło się bajecznie kolorowo, ponieważ jesień dołożyła do żółci gorczycy swoje niezwykłe barwy drzew i traw. Zauważyłem też pierwsze ślady żubrów na zaoranych polach i nawet z oddali widzem ich sylwetki. Są jeszcze bardzo płochliwe. Trzeba poczekać kilka tygodni nim zbiorą się w duże stado. Wówczas wybiorę się na ich obserwację i fotografowanie.

Moja popołudniowa sesja nie trwała zbyt długo. Po pierwsze w listopadzie szybko zapada zmierzch, ale ważniejsze było nadciągnięcie z zachodu sporego frontu atmosferycznego z gęstymi chmurami. Przez chwilę wszystko wyglądało bardzo obiecująco jednak szybko chmury opuszczały się coraz niżej i stały się bardzo ciemne. Po chwili zaczął siąpić deszczyk.

program Adobe Lightroom waskiel blogOstatnie chwile Dobre Światła nad polami gorczycy.
ISO 100 / 24 mm / f 8.0 / 1/200 s + filtr połówkowy szary 2 EV + statyw + wężyk spustowy.

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Skrócona przez pogodę sesja pozwoliła mi na wcześniejszy powrót do domu i zabranie się za przeglądanie kolekcji zdjęć powstałych w tym roku. Jest ich całkiem sporo. Muszę podjąć decyzję, które uważam za ciekawe i warte pokazania.

Już wyrobiłem sobie pewne nawyki i np. natychmiast po każdym powrocie z pleneru zgrywam zdjęcia z karty pamięci na zewnętrzny twardy dysk, ładuję akumulatory aparatu oraz dokonuję wstępnej selekcji wybierając kadry, które uważam za najlepsze. Tylko nad nimi potem pracuję wykorzystując program Adobe Lightroom do wywołania swoich RAW. Daje mi kompletne możliwości podkreślania tego co uważam za ważne podczas fotografowania.

Po sprawdzeniu czy wszystkie zdjęcia poprawnie skopiowały się z karty pamięci na dysk zawsze formatuję swoje karty w aparacie poprzez odpowiednie polecenie menu korpusu. W ten sposób jestem zawsze przygotowany do kolejnego pleneru.

Marek Waśkiel

Kurs Fotografii Warszawa i nie tylko 🙂

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 8 listopada 2018

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.