Nad rozlewiskami Narwi i Biebrzy

 

Na wiosnę doliny Biebrzy i Narwi wypełniają się rozlewiskami. Woda sięga po horyzont. Jednak przez całą dobę tętni w dolinach wiosenne życie. Na ogromnych rozlewiskach pojawiają się ptaki. Przelatują w swej odwiecznej wędrówce żurawie, dzikie gęsi i kaczki oraz inne wędrowne gatunki. Zatrzymując się tu na krótki odpoczynek. Jest to cudowny czas na niezwykłe kadry.

Przez kilka dni prowadziłem tu warsztaty fotografii krajobrazowej, połączone z elementami fotografii przyrodniczej (polegającej na obserwacji i fotografowaniu wiosennych przelotów ptaków w dolinie Narwi i Biebrzy).
Najbardziej lubię okolice Wizny, ponieważ tam woda rozlewa się bardzo szeroko. Tu po prostu Biebrza wpada do Narwi i razem tworzą wielkie i malownicze rozlewisko. Najlepiej widać je ze Strękowej Góry nad Narwią oraz z dawnych wałów grodziska w miejscowości Ruś nad brzegiem Biebrzy. Nie lubię ograniczeń dla fotografów wynikających z zasięgu parków narodowych, dlatego staram się fotografować w miejscach, które nie są objęte parkowymi restrykcjami. Można tu wędrować, przystawać i fotografować w dowolnym miejscu.
Marcowa pogoda była niezwykle kapryśna i zdarzały się zarówno chwile słoneczne oraz krótkie opady śniegu.

Dokuczliwy był wiatr wiejący przez otwarte przestrzenie płaskiej doliny. Jednak kiedy dzięki niemu nad doliną pędziły wspaniałe obłoki od razu buzie się nam uśmiechały. Dopisały też zwierzęta. Obserwowaliśmy dzikie gęsi, żurawie, czaple oraz zimorodka! Sfotografowaliśmy bobry ale już łosi nie udało się nam odszukać. Może następnym razem?

W filmie będącym relacją z pleneru nad rozlewiskami Narwi i Biebrzy znajduje się kilkadziesiąt kadrów wykonanych przez uczestników warsztatów.

Marek Waśkiel

Lubisz fotografować?

POBIERZ MÓJ DARMOWY E-BOOK

Pobierz, Przeczytaj i Zmień
Twój Sposób Fotografowania!

TO TEŻ JEST BARDZO CIEKAWE:

Author: Marek Waśkiel

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *