Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Najlepsza lustrzanka dla początkujących

utworzone przez | sty 21, 2023 | Sprzęt Fotograficzny Porady | 2 Komentarze

Wiele osób twierdzi, że kupowanie lustrzanki w 2022 roku jest już pozbawione sensu i warto nabywać jedynie bezlusterkowce (albo wręcz zadawalać się zdjęciami ze smartfona). To nieprawda. Warto fotografować każdym rodzajem aparatu, tylko trzeba poznać jego wady i zalety. Sprawdź najnowsze zestawienie i przekonaj się, jaką lustrzankę najlepiej wybrać w 2022.

Czy warto kupić lustrzankę

Wszystko, czym robimy zdjęcia ma swoje ograniczenia i jeżeli je poznamy, wówczas możemy twórczo wykorzystać każdy aparat. 

Nieustannie spotykam się z pytaniami:

W którą lustrzankę warto zainwestować?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest niesamowicie trudna. Przede wszystkim dlatego, że kupowanie aparatu na ogół nie jest inwestycją. Termin inwestowanie oznacza „przeznaczenie środków finansowych na powiększenie lub odtworzenie zasobów majątkowych”. Zatem jedynie fotografowie zawodowi mogą nazywać kupno aparatu inwestycją.

Dla większości fotoamatorów zakup aparatu, jak i hobby zwane fotografią, jest niekończącym się pasmem wydatków. Z reguły zaczyna się od korpusu i jakiegoś obiektywu… potem dochodzą dokupowane już bardziej świadomie kolejne obiektywy, filtry, statyw, lampa błyskowa, karty pamięci, akumulatory, torba lub plecak.

Lista zakupów staje się nieskończenie długa i bardzo kosztowna.

Wybór nieco starszych aparatów (pod względem roku wejścia na rynek) lub używanych modeli jest więc dobrym rozwiązaniem w przypadku fotoamatorów o ograniczonym budżecie lub tych osób, które jeszcze nie są pewne, czy polubią fotografowanie.

Wybór lustrzanki a wielkość matrycy

Aparaty fotograficzne mają różnej wielkości matryce. Jedne z nich mają wielkość klatki filmu małoobrazkowego czyli ok. 36mm na 24 mm,. Kolejne, ok. 23,6 x 15,7 mm (22,2 x 14,8 mm w przypadku Canona) – czyli połowę wielkości pełnej klatki i te nazywamy Advanced Photo System type-Classic – APS C).

Są matryce jeszcze mniejsze o wymiarach 17,3 mm na 13 i te nazywane są Mikro Cztery Trzecie. Fizyczna wielkość matrycy wyrażona w mm oraz jej rozdzielczość wyrażona w milionach pikseli wraz z wielkością pojedynczego piksela mają duży wpływ na jakość zdjęć.

Upraszczam – ale generalnie duża matryca, o niezbyt dużej rozdzielczości ale z większymi pikselami, daje ogromną szanse na lepsze ujęcia, niż maleńka matryca na której upakowano olbrzymią ilość pikseli. Będą to np. niższe szumy przy tym samym ISO, mniejsza głębia ostrości, lepsze przejścia tonalne itp.

Jednak jestem pewien, że jeśli położymy obok siebie zdjęcia wykonane różnymi typami aparatów o różnych matrycach znajdzie się bardzo mało osób, które zauważą owe szczegóły gołym okiem. Są one do zauważenia dopiero na bardzo dużych powiększeniach, a w dzisiejszych czasach królują przecież internetowe pokazy małych i mocno skompresowanych kadrów. 

Fotografia, która przedstawia jak wyglądała pierwsza lustrzanka w historii.tak wyglądała jedna z pierwszych lustrzanek analogowych (na film).

Czy warto kupić lustrzankę z matrycą APSC

Kupno lustrzanki z matrycą APSC jest obecnie po prostu jednym z tańszych rozwiązań, pozwalających na wykonywanie zdjęć o bardzo dobrym poziomie technicznym. Są one na ogół zdecydowanie tańsze od pełnoklatkowych lustrzanek i bezlusterkowców oraz mają bardzo bogaty wybór obiektywów i akcesoriów. 

Z biegiem czasu można dokonać wymiany na nowszy korpus, chociaż trzeba od razu zaznaczyć, że np. przejście z lustrzanki na bezlusterkowiec wiąże się na ogół z kolejnymi wydatkami np. na obiektywy w nowym systemie. Bezlusterkowce i lustrzanki tych samych producentów np. Nikon lub Canon nie mają bowiem identycznych bagnetów (mocowania obiektywów z korpusami). Jednak są specjalne przejściówki pozwalające na korzystanie z obiektywów do lustrzanek z korpusami bezlusterkowców.  

Lustrzanka z matrycą półklatkową (bo tak też jest nazywana matryca APS C)jest obecnie po prostu bardzo dobrym wyborem dla osób początkujących, chcących się nauczyć fotografii. Jest mniejsza i lżejsza  niż aparat pełnoklatkowe i jest do nich ogromny wybór obiektywów i akcesoriów. Sporo jest też modeli używanych w dobrym stanie – co pozwala na dodatkowe oszczędności. Zwrócę jeszcze uwagę, że łatwiej jest odszukać serwis, który poradzi sobie z naprawą lustrzanki.

Przy nawet przeciętnych umiejętnościach fotografowania nawet starsze modele lustrzanek będą pozwalały na wykonywanie bardziej kreatywnych ujęć, niż aparat umieszczony w telefonie. Będą też lepszej od nich jakości (nawet piki RAW).

Zdecydowana większość zdjęć publikowana jest obecnie w mediach społecznościowych i na internetowych blogach. Tu pliki jpeg podlegają dodatkowej kompresji. Dlatego ujęcia pochodzące z aparatu z nieco mniejszą matrycą dostarczą zdjęć o wystarczająco dobrej jakości do publikacji w tych mediach.

5 najlepszych lustrzanek z matrycą APSC 2021

Biorąc pod uwagę owe argumenty uważam, że wybór lustrzanki z matrycą APSC – ma obecnie sens. Oto kilka modeli na które warto zwrócić uwagę. W nawiasie podałem rok wejścia na rynek. Im nowsze konstrukcje tym lepsze rozwiązania i lepsza jakość obrazu.

  • Nikon D7100 (2013), Nikon D7200 (2015), Nikon D7500 (2017) i Nikon D500 (2016). Nie polecam modeli z serii 3000 i 5000.
  • Canon to modele Canon EOS 70D (2013) , Canon EOS 77D (2017), Canon EOS 80D (2016), Canon EOS 90D (2019) oraz Canon EOS 200D i Canon EOS 250D. Z Canonów nie polecam modeli Canon EOS 100D oraz generalnie z oznaczeniami trzy i czterocyfrowymi.
  • Czas na Pentaxa, tutaj warto zwrócić uwagę na Pentax K-70, Pentax KP, Pentax K-3 Mark III (nowy model). Warto zwrócić uwagę, że Pentax (w przeciwieństwie do innych producentów takich jak Nikon czy Canon) zapowiedział, że nie przerywa produkcji lustrzanek i będą pojawiać się ich nowe modele. Czy wytrzyma w swym postanowieniu wkrótce się przekonamy.

W większości są to korpusy bardzo uniwersalne, nadające się do różnych rodzajów fotografii. Jeżeli więc szukasz aparatu na dobry początek bez względu na to jaki temat chcesz fotografować to wszystkie podane modele będą bardzo dobrym wyborem. Ja zaś szczególnie polecam Nikon to: D500, Nikon7500, Canon to: EOS 90D, Canona EOS 80D oraz… Pentax K-3 Mark III (jest to nowy model zatem i wybór na długie lata).

Wybierając aparat sporządź tabelkę w zeszycie albo exelu wpisz aktualne ceny korpusu i innych akcesoriów, które będą potrzebne. Jeśli uważnie ją wypełnisz z pewnością łatwiej będzie podjąć decyzję o zakupie konkretnego modelu aparatu. Zauważasz pojawiającą się często prawidłowość, gdyż zdarza się, że tańszy korpus pociągnie za sobą powiększone wydatki na obiektywy albo akcesoria. Nie trać jednak czasu na zbyt długie wybory. Kup aparat i zacznij fotografować.

Wkrótce: 5 najlepszych lustrzanek z pełną klatką. 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 21 stycznia 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.