Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Najlepszy aparat fotograficzny dla amatora

utworzone przez | sty 27, 2023 | Nauka Fotografii | 2 Komentarze

Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru aparatu fotograficznego dla amatora? Powiem o sposobie, który pomoże Ci w szybkim podjęciu decyzji.
Osoba chcąca rozpocząć przygodę z fotografią staje przed wieloma dylematami, a najbardziej bolesny może być zestaw odpowiedzi na szereg różnych pytań, które doprowadzą do frustracji. Lustrzanka czy bezlusterkowiec? A może kompakt? Co musi mieć aparat dla amatora? Czy w takim aparacie matryca powinna być mała czy duża? Odpowiedzi na najważniejsze pytania fotoamatorów znajdziesz poniżej.

Jaki aparat dla amatora wybrać

Wykorzystaj praktyczne  kursy fotografii, oparte o lekcje w formie wideo.
👉 Kurs Fotografii Dla Początkujących  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-online-dla-poczatkujacych/
👉 Kurs Fotografii Makro https://waskiel.pl/kurs-fotografii-makro-online/
👉 Kurs Fotografii Krajobrazowej  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-krajobrazowej-online/
👉 Kurs Lightroom Szybki Start  https://waskiel.pl/kurs-lightroom-online/
👉 Kurs Fotografii Podróżniczej https://waskiel.pl/kurs-fotografii-podrozniczej-online/
👉 Kurs Fotografii Portretowej  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-portretowej-online/

Poczatkujący fotografowie spędzają godziny na portalach z testami i forach internetowych, tracąc czas, który może być przeznaczony na fotografowanie. Nie zawracaj sobie głowy znalezieniem idealnej na odpowiedzi na te pytania, bo to są na razie sprawy mało istotne.

Nie ważne jakim modelem aparatu będziesz fotografować. Istotne jest, aby czerpać radość z fotografowania, czyli po portu fotografować. Jak najszybciej.

Czy potrzebujesz aparatu fotograficznego dla amatora

Po pierwsze – warto dać sobie bardzo prawdziwą odpowiedź na to pytanie – czy potrzebujesz wypasionego aparatu czy może po prosu wystarczy Ci aparat w smartfonie?

Być może trzeba go tylko nieco lepiej opanować i będzie wówczas doskonale spełniał zadania, które stawiasz przed nim stawiasz. Potęga świetnych zdjęć leży w nas samych, czyli naszych rozwijanych umiejętnościach, a nie w wymianie sprzętu na lepszy (co rozumie się z reguły jako wymianie na droższy).

Aparaty umieszczane w smartfonie pozwalają na wykonywanie coraz lepszych zdjęć oraz na całkiem dobre filmowanie. Wiele z aparatów w smartfonach wyposażono w dobre obiektywy i mogą zapisywać pliki w formacie RAW oraz mają może niezbyt wygodny, ale jednak, system ręcznych ustawień.

Jeśli otworzysz odpowiednią zakładkę, to w wielu smartfonach zobaczysz tam menu PRO i to jest właśnie miejsce w którym można manipulować ustawieniami aparatu w smartfonie.

Do tego potrzebna jest wiedza o elementach sterowania ekspozycją – chociaż z reguły nie da się w smartfonowym obiektywie sterować przysłoną. Ale czasem otwarcia migawki i ISO tak.

Po prostu – aparat w smartfonie ma mnóstwo możliwości i może wystarczy do codziennych zadań oraz spraw zawodowych. Nauka kompozycji i wiedza, jak wspomóc aparat w smartfonie podczas wykonywania zdjęć, może w znaczący sposób pomóc w uzyskiwaniu coraz lepszych ujęć.

Co gdy faktycznie potrzebujesz aparatu fotograficznego

To zadaj dwa kolejne pytania.

Do czego Twój nowy aparat ma służyć?

Czy zainteresowanie fotografią szybko nie wygaśnie?

Tak to prawda – są sytuacje w których aparat w smartfonie przestaje wystarczać i wówczas jedynym rozwiązaniem jest wybór aparatu fotograficznego. Jednak znowu potrzeba odrobiny czasu na pomyślenie do czego ten aparat będzie służyć.

Posłużę się kilkoma przykładami ze swoich poza fotograficznych doświadczeń. Kiedy postanowiłem sobie trochę pobiegać wybrałem szybko powszechnie polecane buty z niższej półki i założyłem sobie, że jeśli mi się spodoba i przebiegnę 100 km to wówczas zastanowię się nad wyborem innych butów no właśnie lepszych. Przebiegłem ponad 1000 km i ich nie zmieniłem – wszystko było ok – a potem bardziej zainteresowałem się kolarstwem więc buty i tak poszły w odstawkę. I tu znowu jeździłem swoim starym modelem roweru przez wiele lat z reguły jesienią dokonując wymiany iluś tam jego elementów. Wreszcie kupiłem jak na mnie wypasiony nowy rower i przy intensywnej jeździe po dwóch latach mam wymienione w nim połowę osprzętu. Dokładnie tak będzie z wyborem Twego nowego aparatu. Potrzebujesz czegoś na początek, a potem jeśli będziesz nadal fotografować i tak niezbędne będą zmiany.

Zachęcam Cię do subskrypcji mego kanału pozostawienia
kciuka pod filmem i pamiętaj o dzwoneczku podczas subskrypcji. Dziękuję! 

Może masz już jakiś aparat albo u znajomych lub kogoś z rodziny kurzy się w szufladzie jakiś model aparatu cyfrowego. Jak najszybciej zacznij fotografować i poznawać zasady fotografowania. Jeśli jednak chcesz kupić aparat to oczywiście napisz sobie na kartce, jaki masz budżet na zakupy.

Ile kosztuje aparat dla amatorów

Pamiętaj korpus, obiektyw, karta pamięci, torba, może statyw albo filtr np. polaryzacyjny. W zasadzie napisanie sobie kwoty i wizyta np. na jakiś portalu pokazującym ceny dostępnych modeli da Ci natychmiastową odpowiedź co możesz wybrać.

Tu po prostu sprawdzisz, co jest dostępne i za jaką cenę. Jeśli chcesz kupić aparat nowy, taki prosto ze sklepu i pudełka, to wybierz model jaki Cię interesuje i sprawdź jak leży Ci w ręku i czy Ci się podoba. Fotografia ma sprawiać nam radość, a dobre emocje płynące z zadowolenia z zakupu aparatu są bardzo ważne. Aparat ma się nam podobać.

Przy wyborze aparatu dla amatorów nie czytaj testów

Proszę – porzuć czytanie testów, ponieważ jest to strata czasu. Najczęściej testy opisują upodobania autora i mają tendencję do zajmowania się szczegółami, które w fazie nauki fotografii na ogół nie mają żadnego znaczenia.

Jeśli nic nie wiesz o podstawowych ustawieniach, to po co Ci szczegółowa wiedza o szumach RAW i jakość obrazu w RAW. Na razie do niczego Ci się nie przyda, a jedynie gmatwa obraz i oddala czas rozpoczęcia fotografowania.

Generalnie obecnie nie produkuje się aparatów bardzo słabych i w pewnych widełkach cenowych wszystkie mają możliwości podobne do siebie. Tego co opisuje się drobiazgowo w wielu testach i tak nie zauważysz – zresztą ja też na to nie zwracam uwagi, a istotą jest jak najszybsze rozpoczęcie fotografowania i nauki fotografowania.

Po prostu musisz pamiętać, że pomimo podobieństwa w wyglądzie tanie aparat i obiektyw są wykonane z gorszych materiałów, mają mniejszą wydolność i żywotność, niż te droższe. Jednak to nie zmienia faktu, że będą znakomicie służyły do nauki fotografii i dalszych bardziej zaawansowanych działań.

Przy wyborze aparatu dla amatorów zwróć uwagę na możliwość zmiany obiektywów

Zwróć uwagę na dwie grupy aparatów lustrzanki i bezlusterkowce i nie zawracaj sobie głowy kompaktami, nawet jeśli sprzedawca będzie Cię to tego bardzo namawiać.

Bardzo dobre kompakty, czyli aparaty bez wymiennych obiektywów, są stosunkowo drogie, a nie mają zalet aparatów, w których można wymieniać obiektywy.

Czy warto kupić używany aparat dla amatora

Jeśli nie boisz się ryzyka takich zakupów, to przestrzeń możliwości jest nieograniczona. Ważnym parametrem dla wielu osób są gabaryty i waga sprzętu. Są one pochodną wielkości matrycy umieszczonej w aparacie cyfrowym. Tutaj prym wiodą modele aparatów z mała matrycy Micro 4/3 czyli bezlusterkowce sprzedawane pod nazwą Olympus i Panasonic. Jednak niewiele są większe i cięższe aparaty z matrycą dwa razy większą systemu APSC czyli aparaty bezlusterkowe Sony i bezlusterkowce i małe lustrzanki Canon, Nikon. Zdecydowanie największe gabaryty i ciężar mają bezlusterkowce i lustrzanki z matrycą z pełną klatką.

Jaką markę aparatu dla amatorów wybrać

Powiedzmy sobie szczerze, że w większości przypadków nikt nie rozpozna jakim aparatem zostały wykonane zdjęcia, o ile są pokazywane w tym samym formacie – bo system Micro 4/3 charakteryzuje się innymi proporcjami boków kadru właśnie 4/3 ,a inne systemy z reguły pozwalają na zapis w proporcjach 3/2 .

Wybierając konkretny system np. Olympus do nauki niejako przywiązujesz się do niego, a w przyszłości zmieniając swój stary model na korpus innej marki np. Sony będzie trzeba ponownie nauczyć się układu elementów sterujących aparatem i zasad jego obsługi.

Niby w poszczególnych modelach wszystkie układy są podobne, ale jak zwykle o w szybkości działania i komforcie pracy mogą zadecydować drobiazgi. Zatem jeśli wystartujesz z Olympusa, a potem zechcesz wymienić go np. na Sony to zderzysz się z problemami nauki gdzie są funkcje, które tak dobrze znałem i wykorzystywałem. Ale dotyczy to także zmiany Canona na Nikona albo Sony na Nikona itd.

Wybierz aparat z wizjerem

Według mnie aparat dla osób chcących się uczyć fotografii powinien mieć wizjer, bowiem dzięki niemu można się szybciej i łatwiej nauczyć kadrowania i ułatwia on koncentrację wzorku na obrazie.

Ponadto w słoneczny dzień bardzo często nic nie widać na panelu z tyłu aparatu. Jeśli kupisz bezlusterkowiec będziesz mieć wizjer elektroniczny czyli jeszcze jeden telewizorek, a w lustrzance jest wizjer optyczny, czyli naturalne okienko, którym widzimy świat przez obiektyw aparatu. I tu znowu oba typy mają swoje wady i zalety, ale jedynym szczegółem, o jakim warto pamiętać, jest to, że trzeba mieć aparat z wizjerem.

Jaki obiektyw dla amatora

Trzeba też zwrócić uwagę czy do wybranego przez nas korpusu można kupić dobre obiektywy w przystępnych cenach. Na razie łatwiej jest kupić tanie i dobre obiektywy do lustrzanek, niż bezlusterkowców. Jednak ta sytuacja będzie się szybko zmieniać. Już teraz do bezlusterkowców Sony możemy kupić świetne i niezbyt drogie obiektywy Sigmy i Tamrona.

Za pomocą odpowiednich przejściówek można korzystać z obiektywów do lustrzanek z korpusami bezlusterkowców Nikona i Canona. Nikon zainaugurował współpracę z Tamronem, więc należy się spodziewać wkrótce tańszych obiektywów do systemu bezlusterkowców Nikona. Oczywiście najmniejsze gabaryty oraz ciężar mają obiektywy Olympusa, których jest całkiem spory wybór.

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z fotografią – zrób to jak najszybciej. Wybierając lustrzankę nową albo używaną wchodzisz w dojrzały system z reguły z mnóstwem ciekawych obiektywów oraz akcesoriów. Wybierając bezlusterkowiec czasami, szczególnie w przypadku Nikona czy Canona, mogą być kłopoty z tanimi obiektywami i akcesoriami, o ile nie będziesz korzystać z przejściówek do obiektywów do lustrzanek. Jednak zapewne będą one szybko uzupełniane. Jednak kierując się Twoim budżetem, czasami także informacjami co mają Twoi znajomi, zacznij robić zdjęcia oraz uczyć się fotografii. Wybierz jakikolwiek aparat i zacznij robić takie zdjęcia na których Ci zależy.

Tu bowiem zaczyna się prawdziwa fotografia. Samo posiadanie nawet najlepszego aparatu jeszcze z nikogo nie uczyniło świetnego fotografa, podobnie jak posiadanie skrzypiec z nikogo nie uczyniło wirtuoza.

Jeśli jednak już masz narzędzie, to trzeba zacząć go jak najszybciej świadomie używać do uzyskiwania zdjęć takich, jakie chcesz. Z biegiem czasu – mając więcej wiedzy i umiejętności – dokonasz lepszych wyborów. Może po wygaśnięciu słomianego zapału i pierwszy trudnościach porzucisz fotografie i nigdy już do niej nie wrócisz, a być może kiedyś ponownie odkryjesz swój stary aparat i znowu zaczniesz robić zdjęcia. Tak to już jest z nami fotografami.

Jeżeli interesują Cię inne fotograficzne porady zobacz koniecznie ten film:

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 27 stycznia 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.