Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Wielu fotografów wątpi w prawdziwość tych zdjęć. To poważny błąd

utworzone przez | lut 8, 2024 | Foto Blog | 1 komentarz

Przyznaję, że bardzo bawią mnie komentarze typu „czy to prawdziwe zdjęcie, czy obrabiane w Photoshopie?”  Z reguły, jak rozumiem, jest to pewien skrót myślowy: pytający twierdzi, że jego zdjęcia wykonane przez aparat cyfrowy i zapisane na karcie pamięci w plikach JPEG to realny zapis rzeczywistości (prawdziwe) a te, które ktoś np. wywołał samodzielnie z RAW, takimi już nie są (fałsz). Nie wiem, skąd się biorą takie koncepcje. Być może jest to także efekt niewiedzy dotyczących zasad powstawania obrazu w fotografii cyfrowej?

Jak powstają zdjęcia cyfrowe

Zatem skracając rzecz do niezbędnego minimum. Drogi fotograficzny purysto, Twój obraz zapisany na karcie pamięci jako plik JPEG też jest potraktowany pewnym „Photoshopem” zawartym w procesorze obrazu. Jedynie aparat zrobił to bez pytania Cię o to, jak ma to uczynić. Zrobił to „po swojemu” i czy kiedykolwiek zastanawiało Cię, dlaczego właśnie uczynił to w ten sposób?

Złota Woda. fot. Marek Waśkiel

Wszystkie aparaty fotograficzne „robią zdjęcia w RAW”. Termin „RAW” pochodzi od angielskiego słowa raw, oznaczającego „surowy”.  Wybierając taki format zapisów na karcie pamięci, zapisujemy dane prosto z matrycy. Zapisane są dane prosto z sensora światłoczułego, ale zamienione jeszcze „po drodze” z sygnału analogowego na cyfrowy oraz pełna informacja obrazowa zarejestrowana przez aparat. Z takich RAW procesor obrazu przetwarza materiał dostarczony przez matrycę, korygując go zgodnie z wartościami parametrów wybranych uprzednio przez użytkownika, przed wykonaniem zdjęcia, jak np. kontrast, nasycenie barw, wyostrzenie, balans bieli itp. Robi to tak, by uzyskane zdjęcie było zbliżone do sposobu, w jaki widzi człowiek.

Przeczytaj też: Te aplikacje niesamowicie ułatwiają fotografowanie w plenerze. A nie wszyscy je znają

Obraz pojawiający się na wyświetlaczu po wykonaniu ujęcia jest plikiem JPEG, który powstałby przy aktualnych ustawieniach parametrów aparatu.  Co ważne, w pliku RAW są jakby „ukryte” ustawienia aparatu stosowane przez fotografującego w czasie wykonywania zdjęcia.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Dlaczego fotografia cyfrowa przekracza granice ludzkiego postrzegania?

Czy zapisany na karcie pamięci obraz w pliku JPEG jest rzeczywiście tym, co widzisz? Nie sądzę! Aparat widzi świat inaczej niż człowiek. I to w wielu aspektach. Nie jest w stanie np. odwzorować takiej liczby kolorów, jakie mogą widzieć ludzie, nie zarejestruje w prosty sposób takiej rozpiętości tonalnej, a plik JPEG jest w dodatku skompresowany, czyli pozbawiony wielu odcieni kolorów i szczegółów rysunku. Różnic jest bardzo, bardzo wiele. Jednak śmiem twierdzić, że właśnie dlatego obraz fotograficzny jest dla nas tak bardzo atrakcyjny.  Dzięki aparatowi możemy pokazać świat w bardzo indywidualny, subiektywny sposób. Właśnie w owym osobistym postrzegani świata tkwi największy potencjał każdego fotografa. Dlaczego więc rezygnować z każdej nadarzającej się okazji, aby ów przekaz był jeszcze bardziej personalny?

Wywołanie plików RAW to czas, aby opowiedzieć widzom jeszcze bardziej dokładnie: dlaczego zrobiłem to zdjęcie? Co w widzianym przeze mnie obrazie najbardziej mnie zafascynowało? Co ma zobaczyć widz, a co ma pominąć? Żeby sprawa była jasna, nie chodzi mi o fotomontaże i kolaże, które są grafiką. Jednak dlaczego mam rezygnować z możliwości osiągnięcia maksymalnego efektu, który jest zapisany w moim pliku? Tego nie rozumiem. Fotografuję, zapisując pliki w formacie RAW, aby wykorzystać zawartą w nich moc i nie być skazanym na automatykę i ograniczenia JPEG.

Przeczytaj też: Twoje zdjęcia są do niczego? Te proste triki pomagają uniknąć rozczarowań

Do wywoływania RAW można używać dowolnego programu, jednak należy to czynić bardzo umiejętnie w oparciu o swoje umiejętności i możliwości oprogramowania. Program sam z siebie nie uwypukli wszystkich atutów zdjęcia. Trzeba mu pomóc poprzez świadome korzystanie z wielu wariantów dostępnych ustawień. 

Złota Woda. fot. Marek Waśkiel

Zdjęcia, które widzicie w albumach, na wystawach prawie nigdy nie są takimi, jakimi były zrobione i zapisane na filmie albo matrycy. Tak się dzieje nieomal od zarania fotografii. Dla niedowiarków: proszę popatrzcie, tutaj kilka fascynujących przykładów. Każde zdjęcie zapisane na karcie pamięci to jedynie półprodukt i fragment pracy fotografa. Potem koniecznie trzeba mu nadać finalny wygląd zgodny z intencjami, jakie leżały u podstaw jego powstania. Im dokładniej zrobi to sam fotograf, tym ma ciekawsze zdjęcie. Jeżeli tę część działania odda się działaniom aparatu i jego oprogramowania, zdjęcia w żaden sposób nie są ani bardziej prawdziwe, ani ciekawsze, ani lepsze. Jeśli fotografowi zależy na tym, aby dbać samodzielnie o cały proces tworzenia zdjęcia, musi opanować także fotografowanie w RAW oraz ich edycję. 

Przeczytaj też:

Znakomite zdjęcia to kwestia szczęścia? Tylko niewielu fotografów poznaje tę prawdę

Pierwsze kroki w fotografowaniu? Te proste zasady zapewniają super efekty

Odkryj, jak szerokokątny obiektyw może totalnie zmienić Twoje zdjęcia

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 8 lutego 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.