Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

O pożytkach z mgły

utworzone przez | lis 26, 2014 | Foto Blog | 0 komentarzy

Już tyle napisano o „Złotej Godzinie” i świetle, że można tymi wszystkimi księgami wypełnić całkiem pokaźną bibliotekę. Ile byśmy nie napisali lub przeczytali to każdy fotograf krajobrazu nieomal podskórnie wie, że powinien wcześnie wstawać jeżeli chce mieć dobre światło.

kon_marek_waskiel

Przyznaję, że lubię poranne wędrówki po zamglonych nadnarwiańskich łąkach. Poranna mgła odsłania fragmenciki krajobrazu, który mnie otacza i … nieustannie zaskakuje! Wszystko co wydaje mi się dobrze znane staje się nagle zupełnie odmienne. Mgła coś zasłoni i nagle coś odsłoni. Rozproszy światło i zawiśnie na klika chwil nad maleńką dolinką lub starorzeczem. Zamoczy drobnymi kroplami trawę, płot a nawet mnie i aparat. Oczywiście mgła płata psoty naszym światłomierzom i zmusza do korygowania ekspozycji. Trzeba też pilnować czy aby ostrość ustawiamy poprawnie na fragmencie sceny, który nas rzeczywiście interesuje i jest faktycznie najważniejsza. Czyli mgła zmusza do wysiłku i myślenia a wydaje się być tak pozornie nieprzydatna! Wszystko co jest nietypowe i wymaga od nas fotografów „ruszenia głową” jest w efekcie bardzo przydatne ponieważ poodnosi nasz warsztat. Zatem chwała porannej mgle!

Marek Waśkiel

Zdjęcie: Nadnarwiańskie zamglone łąki w okolicach wsi Puchły.

a może zechcesz przeczytać mój poradnik „Jak fotografować krajobrazy?

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 26 listopada 2014

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.