Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Od A do Z czyli od Aurory do Zorzy

utworzone przez | sty 26, 2015 | Foto Blog | 2 Komentarze

Bardzo trudne jest systematyczne prowadzenie bloga w czasie intensywnych fotograficznych wypraw. Przerwa w notatkach na blogu spowodowana była moim pobytem daleko za kołem podbiegunowym. Tropiłem zorze polarne czyli piękne, wielobarwne światło na nocnym niebie. Większość bardzo krótkiego dnia spędzałem na poszukiwaniu miejsc na ciekawe kadry (w sumie przejechałem ponad 1000 km). Wszelkie możliwe okazje wykorzystywałem również na wpatrywaniem się w prognozę pogody oraz w zapowiedzi siły zorzy polarnej, które poniekąd kierowały moimi krokami.

Zorza okazała się być niezwykle pięknym zjawiskiem. Przybierającym kształty tańczącego na niebie zielonego światła (chociaż przybierała także inne kolory). Trudno jest skoncentrować się na jej obserwacji oraz rozmyślnym fotografowaniu. Bardzo łatwo jest ulec magii Aurory. Sprowadza ona fotografa na manowce ponieważ sama w sobie jest nieomal magiczna więc szybko zapomina się o wkomponowaniu jej w ładny i ciekawy kadr. Bardzo się cieszę, że już wyrobiłem w sobie odruch odłączenia „fotograficznego obowiązku” wykonania zdjęcia od potrzeby zapatrzenia się w niezwykłe wydarzenia, które dzieją się wokół mnie. Mogę więc spokojnie patrzeć i nie myślę, że cokolwiek muszę!

zorza_marek_waskiel_zielona

Zorza polarna „tańcząca” nad górami

Przed wyjazdem wiedziałem, że będę szczęśliwy jeżeli uda mi się przywieść z tej wyprawy 3 dobre kadry, z których będę zadowolony. Mam ich znacznie więcej! Jestem przekonany, że w dużej części jest to rezultat skupienia się na obserwacji i przyciskaniu spustu migawki tylko wówczas kiedy dzieje się rzeczywiście fascynujące wydarzenie. Nie tylko wiele zobaczyłem ale mam też znacznie mniej zdjęć do obrobienia. Ufff!

marek_waskiel_domek

Mam nadzieję, że moje doświadczenia zdobyte podczas tej wyprawy uda mi się  przelać na papier w formie krótkiego poradnika o fotografowaniu zorzy polarnej.

Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 26 stycznia 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.