Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotodziennik 30 sierpnia: Gdzie są te mgiełki?

utworzone przez | sie 30, 2018 | Foto Blog | 4 Komentarze

Zawsze wyruszam z domu na plener fotograficzny z jakimś pomysłem na zdjęcie. Potem poddaję się biegowi zdarzeń. Jakże często moje marzenia o kadrze, są totalnie odmienne od rzeczywistości, którą udaje mi się zarejestrować.

Wschód słońca jest coraz później. Dziś słoneczna tarcza pojawiła się nad horyzontem dopiero około 5.40. Liczyłem na bardziej gęste mgły. O tym, że nie będzie chmur na niebie wiedziałem już z prognozy pogody na Mapy Meteo http://mapy.meteo.pl/ , którą oglądałem tuż przed wyjazdem z domu. Zastanawiałem się tylko czy jechać nad Narew a może tym razem do Puszczy Knyszyńskiej? Las, mgły, dużo słońca – w głowie układały mi się kolejne kadry. Nad Narwią byłem niedawno. Wybrałem więc Puszczę.

 plener fotograficzny waskiel blog o fotografii

W porannej rosie. 
ISO 64 / 14 mm / f16 / 1/80 s. + filtr ND + statyw

Kiedy jechałem ku okolicom Czarnej Wsi Kościelnej na polach układały się delikatne mgiełki ale w lesie ich wcale nie było. Czyli z moich pomysłów… nici. Trudno skoro już tam byłem wybrałem się ku kilku okolicznym kapliczkom. Dzięki dobrej znajomości „swojej okolicy” wiedziałem dokąd jechać. Sporo asfaltu położono na tutejszych drogach. Z jednej strony nowa droga podnosi standard życia mieszkańców, z drugiej jest we mnie trochę smutku ponieważ asfalt z reguły nie wygląda atrakcyjnie na zdjęciach. Postanowiłem przywitać światło dnia przy jednej z kapliczek. Nad ranem było zaledwie 9 st. C. a w powietrzu mnóstwo wilgoci. Podczas takich – już w gruncie rzeczy jesiennych – plenerów fotograficznych, bardzo szybko osiada wilgoć na przedniej soczewce obiektywu. Wówczas przydaje się założenie na obiektyw osłony przeciwsłonecznej oraz opaski grzewczej i nie zapominając o sobie na nogach warto mieć niezawodne gumowce 🙂

 plener fotograficzny waskiel blog o fotografii

Przy drodze. 
ISO 64 / 50 mm / f16 / 1/100 s.

Aparat trzymałem tuż nad ziemią i przez przypadek dotknąłem obiektywem mokrych traw. Całe szczęście, że był na nim filtr, zdjąłem go i dokończyłem serię zdjęć. Słońce już bardzo szybko wędrowało po niebie a jego światło stawało się coraz bardziej białe. Zlustrowałem tylko wygląd innych miejsc, które potencjalnie nadają się na kolejny plener i wróciłem do domu. Po raz kolejny przekonałem się, jak ważna jest znajomość terenu, dzięki której można w sposób elastyczny reagować na zmieniające się warunki pogodowe. Nie zaniechałem realizacji swoich pomysłów. Po prostu zrobię wymyślone zdjęcia w innym czasie. Już oglądam prognozy pogody.

Marek Waśkiel

PS. Fotodziennik: to krótkie zapiski oparte o historię jednego zdjęcia.

https://www.fotoksiegarnia.com/produkt/jak-fotografowac-krajobrazy/

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 30 sierpnia 2018

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.