Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Pochwalmy kiepską pogodę

utworzone przez | mar 16, 2015 | Foto Blog | 0 komentarzy

 

Kilka godzin spędziłem na oglądaniu podlaskich plenerów i poszukiwaniu interesujących tematów. W sobotę pogoda na ogół była brzydka. Jednak czy fotograf krajobrazu potrzebuje wyłącznie błękitnego nieba nad głową? Nie! Ponieważ płaskie błękitne niebo nie zawsze będzie ono atutem zdjęcia.

Często warto decydować się na sesje w czasie, który potocznie uważany jest za niefotogeniczny: z ciężkim deszczowymi chmurami na nieboskłonie, wśród lekkiej mżawki. Po prosu warto pamiętać, że im gorsza pogoda tym mamy większe szanse na niepowtarzalne zdjęcie. Do tego stopnia niepowtarzalne, że każdy z kolejnych kadrów jest absolutnie do siebie niepodobny. Inaczej układa się na nich światło, inaczej oświetlone są widoczne plany. Odmiennie oświetlone są chmury pędzące po niebie.

Podlasie. Przed deszczem. fot. Marek Waśkiel

 

To fakt, że trzeba się przy takich zdjęciach uwijać – w kolejnych lukach pomiędzy ulewami jest po prostu mało czasu na powtórki i nazbyt wielkie kombinowanie. Dlatego dobrze sprawdzają się proste i sugestywne kompozycje nie gmatwające zasadniczego przekazu. Z powodzeniem można np. wykorzystać układ kadru zgodny z regułą trójpodziału. W tym kadrze w najważniejsze stało się plastyczne niebo, zatem szkoda byłoby go zasłaniać innymi obiektami ale równoczesne wielką szkodą byłby zrobienie zdjęcia pozbawionego jakichkolwiek planów. Poza tym rzeczywiście tylko przez chwilę nie padało. Wykorzystałem ten moment na zrobienie 3 kadrów. Ten najbardziej przypadł mi do gustu, ze względu na ładny układ świateł i cieni nie tylko na deszczowym niebie ale także na fragmencie łąki, pokrytej pożółkłymi trawami.

Marek Waśkiel

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 16 marca 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.