Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Niebo pełne gwiazd

utworzone przez | mar 31, 2015 | Foto Blog | 0 komentarzy

 

Zapraszam na krótką projekcję: nocne niebo nad Bieszczadami.
Timelapse powstał podczas warsztatów fotografii nocnej „Pod Strzechą z Gwiazd”.

 

Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce. Tam przez kilka marcowych dni wraz z uczestnikami swoich warsztatów „Pod Strzechą z Gwiazd” fotografowałem nocne niebo.  Pogoda była znakomita i co noc nad naszymi głowami wirowało mnóstwo gwiazd.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak mało jest w Europie miejsc, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Dopiero stojąc wśród bieszczadzkich pustkowi możemy (z żalem) spostrzec jak wiele tracimy nie oglądając, na co dzień tego fascynującego zjawiska, jakim jest prawdziwie ciemne i rozgwieżdżone niebo. Jednak zobaczyć, to nie to samo, co sfotografować!

 

untitled--1

Mleczna Droga nad Bieszczadami. Jasna plama w centrum to księżyc 🙂

Wraz z technologicznym postępem coraz łatwiej jest wykonywać zdjęcia nocnego nieba. Aparaty mają coraz wyższe efektywne ISO (czułość), coraz też łatwiej o jasne dobre obiektywy. Jednak niestety równocześnie rozwój technologiczny i cywilizacyjny powodują coraz gorszy dostęp do prawdziwie ciemnego nocnego nieba!  Także nad połoniny dociera coraz więcej sztucznego światła: znad domów wczasowych Soliny, z Ustrzyk Dolnych a nawet widoczna jest łuna światła znad Rzeszowa! W ciemnościach Doliny Górnego Sanu doskonale widać światła stacji kolejowej na przełęczy Użockiej. Pojawią się w kadrach w formie czerwono – pomarańczowej łuny.

W czasie realizacji nocnych sesji nie warto się spieszyć. Zbyt łatwo o pomyłkę a powtórka nie zawsze będzie możliwa. Chociaż z drugiej strony czasami, jako fotograf poddaję się okolicznościom przyrody i wbrew zawodowej logice – nie wyciągam aparatu, ale skupiam się wyłącznie na obserwowaniu i przeżywaniu niecodziennych zjawisk.

Marek Waśkiel

PS. Nowa edycja warsztatów „Pod Strzechą z Gwiazd” już w październiku – także w Bieszczadach!

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 31 marca 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.