Regułą jest brak reguł

Są reguły w fotografii, czy ich nie ma? Obserwując pogodę podczas minionych kilku dni doszedłem do wniosku, że fotografia i pogoda mają ze sobą bardzo wiele wspólnego.

Pogoda podczas kilku ostatnich dni pokazała jak potrafi być zmienną i nieobliczalną. Było na przemian ciepło, zimno, burzowo i deszczowo. Z rozbawieniem czytałem uzasadnienia różnych „guru informatyki”, że prognozy pogody są w zasadzie nieobliczalne i nawet najlepsze komputery i oprogramowanie po prosu z nimi sobie nie radzą. Czytałem z rozbawieniem, ale i z wielką radością, że są wokół nas zjawiska, które tak mocno dokumentują naiwną wiarę współczesnego człowieka, że wszystko da się policzyć i wepchnąć w statystyczne regułki. Wiem, że się nie da! Bowiem na ogół reguł w zachowaniu przyrody i ludzi nie ma.

Zachód Słońca nad Narwią w okolicach Tykocina. fot. Marek Waśkiel
ISO 64,  14 mm, 1/10 s, statyw, filtr połówkowy szary 2 EV

 

Nie ma także żelaznych zasad w fotografii. Są sugestie, podpowiedzi, wskazówki, z których każdy z nas może kształtować swoje obrazy. Nauka fotografii jest niczym innym, jak poznaniem mnóstwa sugestii. Decyzja jak je zastosować, zawsze będzie należała do fotografa. Dlatego fotografia może być tak niepowtarzalna i twórcza. Oczywiście bywają obrazy powielane i podobne do siebie, jednak przy odrobinie wysiłku oraz przy „twórczym zaangażowaniu” powstają zdjęcia niepowtarzalne.

Zresztą nie widzę nic złego w edukacyjnym naśladownictwie. Bardzo często, próby docierania do własnych kadrów wiodą między innymi poprzez zdjęcia naszych Mistrzów. Na początku zastanawiamy się jak zostały zrobione, często próbujemy wykonać podobne. Nie powinniśmy się jednak zatrzymywać się na tym etapie. Warto zrobić kolejny krok – właśnie już w stronę własnych kadrów.

W oczekiwaniu na burzę. fot. Marek Waśkiel
ISO 640, 24 mm, f 11, 1/20 s, statyw, filtr połówkowy szary 2 EV

 

Lubię obserwować jak taką drogę pokonuje część Absolwentów moich kursów fotografii. Pamiętam, z jakimi zdjęciami zaczynali. Obserwowałem, jak się zmieniali, najczęściej ciężko pracując i inwestując w naukę przede wszystkim wiele czasu. Widzę też, w jakim miejscu są teraz. Cierpliwie pracując, pokonali fantastyczną drogę. Prace kilku osób można zobaczyć np. tutaj. Natomiast co miesięczne dokonania warto obserwować np. w konkursach na Zdjęcie Miesiąca. Bardzo chciałbym podkreślić, że jako nauczyciel jestem dumny z każdego mego Absolwenta! Jednak sam nie bojąc się intensywnej pracy i systematycznej nauki, bardzo cenię osoby o podobnych zachowaniach: pracowite, poszukujące nowych rozwiązań i nie bojące się ciągłej nauki.

Nad rozlewiskami Narwi w okolicach Tykocina. fot. Marek Waśkiel
ISO 31,  14 mm, 127 s, statyw, filtr  szary 10 EV

 

Co z tą pogodą zapytacie! Wspaniale, że jest tak zmienną. Fotografując krajobraz nieustannie zachwycam się niepowtarzalnym układem chmur na niebie, zmieniającym się rozlewiskom, mgłami i burzami. Faktycznie nie raz przyprawiają mnie o irytację, kiedy nie mogę wykonać zdjęcia, które sobie wymyśliłem. Z drugiej jednak strony, na owej nieprzewidywalnej zmienności polega moja radość fotografowania krajobrazów. Aha i po raz kolejny nie zrobiłem wymarzonego zdjęcia błyskawic. Będę próbował!

Marek Waśkiel

Pobierz, Przeczytaj i Zmień
Twój Sposób Fotografowania!

 

Polecam też wpis:

Jak fotografować gwieździste niebo?

TO TEŻ JEST BARDZO CIEKAWE:

Author: Marek Waśkiel

Share This Post On

2 komentarze

 1. Dla mnie reguły sa po to aby je stosować, a gdy nie działają w danym zdjęciu po prostu je łamie i wprowadzam swoje. Reguły są dobrym punktem wyjścia, a później już tylko czysta kreacja!! Jak zwykle pomocny i ciekawy wpis.

  Pozdrawiam
  Absolwent Markowych Warsztatów 🙂

  Post a Reply
  • Dziękuję bardzo za pozdrowienia 🙂

   Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *