Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Sukces w fotografii

utworzone przez | paź 9, 2023 | Foto Blog | 6 Komentarze

Zastanawiasz się od czego zależy 95% sukcesu w fotografii krajobrazowej – i w zasadzie w każdej innej? Myślisz, że od aparatu lub obiektywów albo innego magicznego sprzętu? Niekoniecznie. Fotografia krajobrazowa sprawia mi wiele radości. Jednak każde dobre zdjęcie wymaga sporej dawki wysiłku i włożenia w nie całego serca i wszystkich umiejętności. Wówczas mogę cieszyć się wspaniałym kadrem. Jednak warto nieustannie pamiętać, że w fotografii pejzażowej mnóstwo elementów nie jest zależnych od nas.

Na czym polega sukces w fotografowaniu

Uczmy się wykorzystywać każde światło, które mamy podczas pleneru. Każdy rodzaj światła pozwala na kreowanie odmiennych obrazów. fot. Marek Waśkiel

Fotografia jest dziedziną sztuki, która z jednej strony pozwala uwieczniać chwilę, a z drugiej strony daje możliwość wyrażenia siebie poprzez obrazy.

Sukces w tej dziedzinie jest różnie pojmowany, jednak jest kilka elementów, które mogą pomóc w jego odniesieniu np.: techniczne umiejętności i ogólną wiedzę fotografa, indywidualny styl, zrozumienie odbiorcy, twórcza pasja i zaangażowanie, adaptacja do zmieniającego się rynku.

Ktoś może zdefiniować jako „sukces” odniesienie się do liczby polubień w portalach społecznościowych, czy też zysków ze sprzedaży zdjęć itp.

Z mego punktu widzenia sukces to wykonanie zdjęcia, które sprawia mi radość. Inne elementy są ważne ale wtórne do tego Najważniejszego. 

Na 95% sukcesu w fotografii krajobrazowej składa się wiele czynników, ale postaram się powiedzieć o tych kilku najbardziej istotnych.

Po pierwsze – jak zwykle w fotografii – najbardziej istotne jest światło. Światło dopasowane do pomysłu na kadr. Raz będzie to światło złotej albo błękitnej godziny, ale innym razem będę marzył o tym, aby mieć zamglony dzień lub wręcz będę potrzebował ciemności nocy.

Fotograf musi opanować sztukę postrzegania światła oraz jego podstawowych cech: barwy, kierunku, natężenia i charakteru. Musi też wiedzieć, jak owe cechy światła może wykorzystać, aby tworzyć piękne kadry. Światło umożliwia widzenie obiektów, ale to cienie pozwalają zobaczyć ich formę.

Zatem nie ma dobrego zdjęcia krajobrazowego bez światłocienia. Jeśli chcesz być dobrym fotografem, musisz patrzeć na światło. Nie tylko na to, co Cię otacza, ale patrz, czy światło pomaga w uzyskaniu ciekawego ujęcia. Jakimi cechami można je opisać i czy pozwoli na ulepienie z niego wspaniałego zdjęcia?

Fotografowie to użytkownicy światła. Mamy szczęście pracować z najpiękniejszym i najbardziej ulotnym tworzywem jakie dano twórcom na świecie. Postaraj się to docenić. Jednak trzeba się owo światło także nauczyć zatrzymywać w odpowiedniej porcji.

Zimowe pejzaże warto także oglądać i fotografować poprzez formę zbliżeń, detali i światłocieni. fot. Marek Waśkiel

Jak widzisz, ze światłem wiąże się pomysł na zdjęcie. Pomysł jest rezultatem kilku naszych działań oraz całkiem sporej dawki przypadku. Po pierwsze – musimy poszukiwać wspaniałych miejsc, w których warto zrobić zdjęcie. Ten etap tworzenia zajmuje mnóstwo czasu. Wędruję z plecakiem i szukam dobrych plenerów. Zastanawiam się, o jakiej porze roku najlepiej jest fotografować odszukane przeze mnie miejsce. Myślę o tym, o jakiej porze dnia warto tu być, aby kadr był najbardziej interesujący.

Potem odwiedzam owe miejsca i staram się wykonać zdjęcie, które będzie mnie radować, czyli będzie najbardziej zbliżone do mego pomysłu. Jak się domyślasz, każdy plan może pokrzyżować pogoda, która nie dopasuje się do moich potrzeb. Zdarza się, że dla dobrego kadru bywam w jakimś punkcie kilka razy z rzędu i finalnie nie jestem zadowolony z efektu. Innym razem wystarczy jedna szybka wizyta i wszystko układa się w sposób wyśmienity.

Ważny jest pomysł na zdjęcie, czy potrafisz to co widzisz przekuć na oryginalny kadr. fot. Marek Waskiel

Wiele osób ma kłopoty z poszukiwaniem dobrych miejsc na swoje kadry. Dlatego oglądamy tak wiele podobnych zdjęć, wykonanych w tych samych punktach. Takie „zdjęcia kalki”. Jednak wizyta w tym samym miejscu, w którym ktoś zrobił udane zdjęcie, nie gwarantuje sukcesu. Nie tylko za sprawą pogody, ważna jest samodzielności, rzemiosło – czyli obsługa aparatu oraz własny pomysł na zdjęcie.

Generalnie w każdym rodzaju fotografii ważna jest samodzielność, systematyczność, cierpliwość i kreatywność.

Na przykład jeżeli dla naszych kadrów poszukujemy wspaniałego światła poranka – według mnie nie ma lepszej pory na fotografowanie, niż poranne światło – musimy wstawać wcześnie i znosić mnóstwo trudów. Jednak jedna wizyta w plenerze może być niewystarczająca. Czy masz siłę i czas, aby przez kilka dni z rzędu powtarzać owe niewygody po to, by zrobić zdjęcie marzeń? Piękne kadry wymagają cierpliwości, czasami długich godzin czekania i potem bardzo szybkiego działania na granicy automatyzacji ruchów, ponieważ piękne światło pojawia się na kilkadziesiąt sekund i bezpowrotnie znika.

Aparat fotograficzny wraz z obiektywem dają nam możliwość rejestrowania perspektywy i światłocieni. fot. Marek Waśkiel

Umiejętności rosną wraz z liczbą wykonanych kadrów, połączonych ze świadomą analizą, czy otrzymuję takie zdjęcia na których mi zależy? Czy są to kadry, o których marzę? Jeśli nie, to dlaczego? Oczywiście bardzo pomocne są wszelkie sugestie osób, które są naszymi nauczycielami.

Takie konsultacje otrzymują uczestnicy mego kursu fotografii krajobrazowej w formie filmów wideo. Przygotowuję specjalne filmy z odpowiedziami na pytania oraz oceną zdjęć. Warto skorzystać. Szybko Twoje zdjęcia krajobrazowe staną się lepsze – widzę to po postępach osób uczestniczących w kursie.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój
👉 kurs fotografii online.

💥 Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł 💥

Nie będę rzecz jasna zaprzeczał, że sprzęt nie ma znaczenia. Jednak zwrócę uwagę, że z reguły jest on przeceniany i bardziej pracujmy nad umiejętnościami posługiwania się obiektywami, niż na doborem korpusu.

I na koniec jeszcze jeden bardzo ważny element sukcesu w fotografii krajobrazowej, którym jest szacunek wobec natury, którą fotografujemy. Bez zachwytu nad darami, które otrzymujemy i bez chęci zachowania ich w nienaruszonym stanie nie ma szans na wspaniałe kadry.

Jeśli nie ma w nas dobrego nastawienia do świata, który fotografujemy, nic nie będzie nam wychodziło. Jeśli natura daje nam odpoczynek i dobre emocje, potrafi wzruszyć i zatrzymać – jest szansa, że zdjęcia będą coraz lepsze, ponieważ będą wynikać z potrzeby naszych serc.

Osobiście nie lubię zdjęć – agitek propagandowych. Dlatego prawie nie oglądam współczesnego fotoreportażu, bowiem najczęściej są to zdjęcia wykonane pod tezę. Być może jednak jest to temat na oddzielną opowieść.

Światło złotej godziny pomaga w tworzeniu zdjęć o pięknych nasyconych kolorach. fot. Marek Waśkiel

Trzeba kochać to, co się robi, inaczej natychmiast w każdym kadrze będzie widać fałsz i zakłamanie. Ujęcia robione „bo tak wypada je wykonać” są po prostu sztuczne i nie wywołują dobrych emocji. Jeszcze raz podkreślę – zdjęcia wyglądają sztucznie, jeśli kopiujesz jedynie czyjeś ujęcia i nie wynikają one z potrzeby Twego serca. Owa imitacja jest natychmiast widoczna, bowiem emanuje brakiem szczerości i emocji w kadrze.

Świat, który mnie otacza, nieustannie mnie zachwyca i fascynuje do tego stopnia, że często podczas swoich plenerów nie robię zdjęć, a jedynie podziwiam obrazy, które pojawiają się przed moimi oczyma. To takie ładowanie wewnętrznych akumulatorów, które pozwalają przetrzymać nawet najcięższe czasy. Instynktownie, jako ludzie, potrzebujemy piękna i warto robić wszystko, aby mogło nam nieustannie towarzyszyć.

Sukces w fotografii polega nie tylko na umiejętności tworzenia technicznie doskonałych zdjęć. Kluczem jest połączenie pasji, indywidualnego stylu, zrozumienia odbiorcy oraz gotowości do ciągłego uczenia się i dostosowywania do zmieniającego się otoczenia. W fotografii, jak w życiu, podróż jest równie ważna, co cel.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 9 października 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.