Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Trudy i radości

utworzone przez | lis 22, 2014 | Foto Blog | 2 Komentarze

 

Po całym dniu noszenia plecaka Lowepro z minimalną ilością sprzętu fotograficznego nieco boli mnie kręgosłup. Nieustannie zastanawiam się dlaczego nie ma prawdziwego plecaka fotograficznego dla wędrującego fotografa. Dziś na krótki spacer nie zabrałem swego ukochanego „wora”, czyli zwykłego plecaka turystycznego z solidnym pasem biodrowym i stelażem, który przerobiłem tak aby móc dźwigać w nim sprzęt. Teraz bardzo żałuję owej nierozważnej decyzji. Nigdy więcej wędrówek bez „wora”. Producenci plecków fotograficznych wymyślają różne sposoby ochrony aparatów i obiektywów ale kompletnie nie myślą o ochronie zdrowia fotografa!

pomost

Fotograf krajobrazu musi w poszukiwaniu ciekawych kadrów przemierzać wiele kilometrów. Już samo noszenie solidnego statywu nie jest przyjemne a jeżeli dorzucimy do tego jeszcze parę kilogramów obiektywów, lustrzankę i trochę akcesoriów to na plecach ląduje całkiem solidny bagaż. Przecież nie samym fotografowaniem człowiek żyje, trzeba mieć jeszcze miejsce na trochę jedzenia, termos z herbatą i czasami jakąś zapasową odzież. Z tym tobołkiem trzeba wędrować przez górki, dolinki, bagna, zagajniki i nie raz przedzierać się przez całkiem gęste chaszcze.

Bez wędrówki nie ma dobrych kadrów. Bez dobrego plecaka wędrówki są uciążliwe! Tym czasem produkowane są plecaki, które całkiem ładnie wyglądają ale są kompletnie niepraktyczne!

Jednak dość narzekania! Najprzyjemniejsze są przecież chwile spędzone z aparatem w uroczych miejscach. Nad Narwią o świcie było bardzo mokro i mgliście. Słońce powoli unosiło się nad doliną oświetlając przez chwilę pomost i zacumowaną przy niej łódkę. Właśnie dla takich chwil dźwigam „wór” na moich plecach. Dzięki nim staje się o wiele lżejszy!

Zdjęcie. Sierpień. Dolina Narwi przed kilkoma minutami wzeszło słońce i przebiło się swym złotym blaskiem nad mgłami zalegającymi nad łąkami.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 22 listopada 2014

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.